
Податкова знижка — це можливість повернути частину сплаченого податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) за певні послуги, які були здійснені протягом звітного року. Вона надається на різні види витрат, зокрема й на навчання (згідно зі статтею 166 Податкового кодексу України).
Як оформити податкову знижку на навчання в Україні у 2024 році — читайте на Фактах ICTV.
Що таке податкова пільга на навчання та хто її може оформити
Податкова знижка надає право студентам, які здобувають освіту на контрактній основі, повернути частину коштів за навчання. Розмір податкової знижки – 18 % від вартості навчання.
Під час виплати враховуються фактичні витрати понесені минулого року. Вони мають бути підтверджені платіжними та розрахунковими документами. Зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, що ідентифікують продавця послуг і особу, яка звертається за податковою пільгою. Також необхідно надати копії договорів (за наявності), у яких має відображатися вартість наданих послуг і строк оплати за такі послуги.
Відшкодувати витрати на оплату навчання можна в:
- дошкільних закладах;
- позашкільних закладах;
- закладах загальної середньої освіти;
- закладах професійної, професійно-технічної освіти;
- закладах вищої освіти.
Оформити податкову знижку має право:
- студент, якщо він є громадянином України, має офіційний заробіток з якого сплачує податки (ПДФО), реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП) або довідку про присвоєння ідентифікаційного номера платника податків, що надавались раніше;
- найближчі члени родини — батько, мати, дружина або чоловік, діти, в тому числі усиновлені.
Зверніть увагу! Бабуся, дідусь, тітка, племінники тощо не мають права на податкову знижку.
Також не може отримати податкову знижку приватний підприємець (згідно з підпунктом 14.1.170 статті 14 Податкового кодексу України). Проте ФОП має право на податкову знижку виключно як фізична особа у разі, якщо він є найманим працівником та отримує доходи у вигляді заробітної плати та/або дивідендів по акціях.
Як отримати податкову знижку на навчання
Оформити податкову знижку можливо до 31 грудня року наступного за звітним. Тобто у 2024 році можна подавати заяву на відшкодування плати за навчання за 2023 рік.
Якщо заяву ухвалять, то кошти будуть зараховані на банківський рахунок або надсилається поштовим переказом на адресу, зазначену в декларації, протягом 60 календарних днів після надходження податкової декларації (підпункт 179.8. статті 179 Податкового кодексу України).
Порядок розрахунку податкової знижки такий:
- У разі отримання тільки заробітної плати протягом звітного періоду – податкова знижка = ПДФО – (Заробітна плата – Витрати)* 18%;
- У разі отримання заробітної плати та/або дивідендів по акціях, емітентом яких є юридична особа у відсотках визначаються частки доходів, оподаткованих за різними ставками ПДФО, в загальній сумі річного загального оподатковуваного доходу:
- податкова знижка 18% = ПДФО – (заробітна плата – витрати)* 18%;
- податкова знижка 5% = ПДФО – (заробітна плата – витрати)* 5%;
- податкова знижка = податкова знижка 18% + податкова знижка 5%.
Зверніть увагу! Загальна сума податкової знижки не має перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата.
Податкова знижка на навчання 2024: як отримати
Для оформлення податкової знижки необхідно звернутися до територіальних органів Державної податкової служби України або офіс великих платників податків ДПС.
Подати заяву можна особисто, через законного представника або відправлення поштою (рекомендованим листом).
Для отримання послуги необхідно підготувати такі документи:
- копія паспорта;
- копія реєстраційного номера облікової картки платника податків (РНОКПП);
- копія договору з навчальним закладом;
- довідка про заробітну плату, нараховану протягом звітного року з включенням сум податків, які утримуються із заробітної плати за формою №3;
- довідка про заробітну плату за звітний період, з включенням сум податків, які утримуються із заробітної плати та суми пільги;
- копія квитанцій, платіжних доручень та чеків за навчання;
Якщо за навчання сплачують батьки, то потрібно надати документи, що підтверджують ступінь споріднення.
Якщо податкова знижка надається на оплату навчання дитини, то це може бути свідоцтво про народження дитини. А якщо на податкову пільгу претендує чоловік або дружина, то надається свідоцтво про шлюб.
Строк надання послуги — протягом 60 календарних днів після надходження податкової декларації.
Вартість — безплатно.
Джерело: Дія, Головне управління ДПС