
Як припускають експерти, якщо в Україні запрацює Фонд енергоефективності, з часом бюджетні кошти, що виділяються на субсидії, перенаправлять в Фонд, а держава буде економити мільярди гривень, скоротивши імпорт газу, пише
З бюджету України в Фонд енергоефективності направлять 800 млн грн, 25 млн євро виділить Німеччина і ще 100 млн євро – ЄС.
Як це буде працювати в 2017
Грошима з Фонду зможе скористатися будь-яка сім’я вже в квітні наступного року. Бажаючі взяти кредит для проведення енергоефективних заходів зможуть звернутися в технічний офіс Фонду для отримання відповідного для їхнього будинку типового рішення. Потім самостійно вибрати банк, з яким вони бажають співпрацювати, визначитися з компанією-виконавцем послуг і за результатами впровадження заходів провести аудит, який засвідчить підвищення класу енергоефективності будинку.
Після цього у споживачів буде можливість отримати компенсацію в розмірі до 50% від суми кредиту. Чим вище клас енергоефективності – тим більше компенсація.
Читайте: Комуналка, газ, світло, залізниця, авіа – усі деталі здорожчання
Отримати субсидію буде складніше
За прогнозами Мінсоцполітики, в Україні після підвищення тарифів, субсидію буде отримувати кожна друга українська родина. На це з держбюджету витратять 52 млрд грн. За прогнозами Мінсоцполітики, кількість може вирости до 7-9 млн субсідіантів, а сума субсидій – до 80 млрд грн.
Якщо Фонд запрацює, щорічно можна буде економити на субсидіях 5 млрд грн. Наступного року мінімальна зарплата в Україні виросте до 3200 грн і тим українцям, які отримували мінімалку, в кінці опалювального сезону розмір субсидії перерахують.
При розрахунку субсидії в соціальній службі розраховують обов’язковий платіж для сім’ї. Незалежно від того, скільки використовували ресурсів (в межах соціальної норми), платити доведеться фіксовану суму щомісяця. Дохід на одного члена сім’ї ділять на базовий коефіцієнт 2 і прожитковий мінімум, отриману суму множать на 15%.
Крім того, як кажуть експерти, систему призначення субсидій в Україні необхідно ускладнити. У меморандумі МВФ Україна взяла на себе зобов’язання переглянути формулу нарахування знижки на комуналку.
Діюча система субсидій, вважає представник ЄБРР Сергій Маслюченко, гальмує процес створення ОСББ та введення заходів з енергоефективності.
Що подорожчає і за що доведеться платити
Після опалювального сезону в Україні, впевнені експерти, знову переглянуть тариф на газ для населення. Так, блакитне паливо, яке купує уряд в Європі, значно подорожчало, отже, вже незабаром повинен вирости і тариф для українців.
В діючому тарифі закладена вартість імпортного газу – $ 185 за тисячу кубометрів, а в проекті бюджету на 2017 рік передбачено, що блакитне паливо для України подорожчає до $ 245. Як підрахував екс-начальник управління зі зв’язків з громадськістю “Нафтогазу” Валентин Землянський, газ, згідно з формулою Кабміну, в наступному році буде коштувати 9600 грн за тисячу кубометрів (на даний момент 6800 грн).
Якщо ж тариф на газ не переглядати, відзначають економісти, уряду доведеться дотувати “Нафтогаз”. У меморандумі з МВФ (документ підписали президент Петро Порошенко, прем’єр-міністр Володимир Гройсман та ін.) Україна зобов’язується до кінця 2017-го ліквідувати дефіцит “Нафтогазу”. Досягти цього без підвищення тарифу на газ не вдасться. До слова, від вартості газу також залежать тарифи на опалення і гарячу воду.
Крім того, згідно з постановою НКРЕКУ №220, в березні 2017 року електроенергія при споживанні від 100 до 600 кВт * год подорожчає з 129 до 168 копійок за кожен кіловат. Для того, щоб ринок енергоефективності в Україні запрацював, Верховна Рада повинна прийняти три важливі закони: “Про житлово-комунальні послуги”, “Про енергоефективність будівель” і “Про комерційний облік”.
Якщо закони запрацюють, вже в наступному році всі об’єкти будівництва та вже зведені будівлі повинні пройти аудит енергетичної ефективності за свій рахунок. Якщо енергоаудит проводитимуть в житловій багатоповерхівці, платити доведеться всім власникам квартир. Як відзначають експерти, в середньому аудит типової багатоповерхівки може обійтися в 5-12 тис. грн. Сума залежить від площі будинку та обладнання, яке використовує енергоаудитора. Наприклад, сім’ї, яка живе в будинку на сто квартир, за аудит доведеться заплатити від 50 до 120 грн.
Нагадаємо, ми писали про нові тарифи в Україні 2016: як економити на лічильниках та субсидіях.