
Згідно з ідеєю про загальне декларування, якщо родина витратила більше, ніж заробила – прийдуть фіскали і запитають, звідки взялися гроші, а там, можливо, і покарають штрафом, пише
Скільки потрібно заробляти, щоб звітувати
Одні нардепи пропонують запровадити обов’язкове декларування для тих, хто в першій (“нульовий”) декларації зареєструє майно та доходи на суму від мільйона гривень, інші хочуть вводити декларування для українців із 500 тисячами гривень.
Загальне декларування – що це?
Є шанс вивести прибуток із тіні, не пояснюючи джерел
Приміром, якщо мінімум встановлять на рівні мільйона гривень, українці, які “накопичили” менше 37 тисяч доларів (еквівалент мільйону гривень), “нульову” декларацію можуть не заповнювати.
Перша декларація дасть можливість легалізувати дохід, отриманий у тому числі з тіньового сектора. Пояснювати джерело цих накопичень не доведеться.
Але вже на наступний рік, якщо виявиться, що родина витратила більше, ніж заробила, потрібно буде або показувати джерела доходу, або платити штраф.
Читайте: 1,5 млн сімей отримають до 700 грн “бонусів” – Гройсман
Кого і як покарають
Якщо після заповнення другої декларації виявиться, що родина витратила більше, ніж заробила, доведеться заплатити штраф. Відповідно до податкового кодексу, за ухиляння від сплати податків накладається штраф у розмірі 10%. Крім того, з цієї суми доведеться заплатити прибутковий податок (ПДФО) і військовий збір.
Наприклад, якщо сім’я “забула” задекларувати 37 тисяч доларів (еквівалент мільйону гривень) і купила на цю суму квартиру, доведеться заплатити штраф у розмірі 100 тисяч гривень та ще 195 тисяч податків (18% ПДФО і 1,5% військового збору).
Що думають експерти
Змушувати всіх українців заповнювати декларації не варто, впевнений податковий експерт Олександр Почкун.
– Припустимо, пенсіонерів, які не отримують додатковий дохід, можна було б звідти виключити. Можна було б виключити громадян, які мають тільки одне джерело доходів, – розповідає експерт.
Факти ICTV проаналізували електронні декларації топ-чиновників України на предмет готівкових коштів.