Укр Рус
, Директор департаменту інтернет-проектів Starlight News

«Груз 200» йшов двома хвилями, за загиблих платили 3 мільйони – доповідь Нємцова (документ)

«Груз 200» йшов двома хвилями, за загиблих платили 3 мільйони – доповідь Нємцова (документ)

Джерелами Бориса Нємцова, який готував доповідь про участь Росії у війні на Донбасі, були люди, які представляли інтереси родичів загиблих солдатів, яким не виплачують обіцяні компенсації.

Про це повідомляє соратник Нємцова Ілля Яшин.

За словами Яшина, джерела боялися говорити і при живому Нємцові, і зараз. Наприкінці січня вони неформально звернулися до Нємцова, щоб він чинив тиск на Міноборони і допоміг домогтися виплат.

Зараз дивляться

За їх словами, масово російські солдати гинули на сході України у два періоди.

Читайте: Російське ГРУ відкрило штаб-квартиру в Донецьку

“Перша хвиля трун пішла в Росію влітку минулого року, коли українська армія пішла в наступ і звільняла один за іншим міста в Донецькій і Луганській областях. Наступ було зупинено після прямого втручання частин російської армії. Коли приховувати присутність в зоні конфлікту російських військових стало неможливим, Міноборони постфактум придумав версію, що всі вони поїхали воювати в свою законну відпустку. Але в «відпустки» вони прихопили з собою зброю та бойову техніку. Цю інформацію, до речі, свого часу публічно озвучив в інтерв’ю газеті «Завтра» Ігор Гіркін, який першим ввів у політичний обіг термін «відпускники» і прямо визнав їх вирішальну роль в контрнаступ сепаратистів”, – пише Яшин.

Значні втрати були з обох сторін перед першим Мінськом, особливо в боях під Іловайском.

“Складно оцінити точну кількість загиблих солдатів з російської сторони, але, судячи з усього, наші міста повернулося не менше 150 трун з позначкою «Вантаж-200», – пише Яшин.

“Цю інформацію не вдалося приховати, і журналісти тоді пролили світло на ситуацію, що склалась. Однак, на подив багатьох, протидіяли незалежного розслідування не тільки офіційні влади, але і сім’ї загиблих солдатів. За інформацією джерел Нємцова, це пояснюється тим, що родичі отримали в якості компенсації значні кошти – по 3 мільйони рублів. Одночасно вони давали підписку про нерозголошення під загрозою кримінального переслідування”, – зазначає активіст.

“Друга хвиля трун масового пішла в Росії в січні і на початку лютого 2015 року. За нашою оцінкою, в цей період на сході України загинуло не менше 70 військовослужбовців російської армії. Це було пов’язано з ескалацією конфлікту і запеклим протистоянням, зокрема під Дебальцеве. На відміну від минулого року, на цей раз російські солдати перед відправкою на Донбас офіційно звільнялися збройних сил на вимогу керівництва”, – пише Яшин.Таким чином планувалося приховати участь російської армії в бойових діях, виставляючи солдатів добровольцями. Під чесне слово командирів військових частин гарантували, що в разі поранення або загибелі їх родичів будуть перераховані грошові компенсації, порівнянні з тими сумами, які виплачувалися влітку минулого року.

На практиці ж жодних компенсацій на цей раз родичі не отримали.

“Родичі почали висловлювати невдоволення і шукати юристів, які змогли б захистити їх права (завдяки цьому інформація і дійшла до Нємцова). При цьому виступати публічно вони боялися, так як перед відправкою солдатів на територію України з усіх них зібрали підписки про нерозголошення. Як запевняють джерела Нємцова, гучну кримінальну справу проти Світлани Давидової за статтею «зрада батьківщині» переслідувала мету залякати тих родичів, які думали про контакти з журналістами. Принаймні, сім’ям загиблих солдатів нерідко приводили в приклад і погрожували кримінальним переслідуванням у разі розголошення відомостей про обставини загибелі їх родича”, – пише Яшин.

Джерела Нємцова, за словами Яшина, дуже бояться, особливо після публічного вбивства автора доповіді.Але “підготовка тексту виходить на фінішну пряму, доповідь буде опубліковано вже у квітні”, пише Яшин.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка