
Національне антикорупційне бюро активно вибиває для себе право стати ще одним “Великим братом” в Україні.
Кроки до прослуховування українців у НАБУ роблять дуже активно. У бюро вже зізналися, що співпраця з ФБР – це справа часу.
ФАКТИ розібралися, чи законна прослушка в Україні, та як вберегти свою sim-картку від “шпигунів”.
Що сталося?
Директор Національного антикорупційного бюро України Артем Ситник заявив, що для його відомства важливо отримати від Верховної Ради право на прослуховування громадян.
У НАБУ не бачать ніякої загрози у дозволі самостійно вилучати інформацію з каналів зв’язку фахівцями бюро. При цьому Ситник посилається на європейський досвід країн, в яких громадян вже поставили “на жучок”.
Як слухають телефони?
Існує два методи прослуховування абонентів – активний і пасивний.
Для пасивного прослуховування абонента потрібно буде застосування дорогого обладнання і спеціально підготовленого персоналу.
Другий спосіб прослуховування – це активне ефірне втручання в протоколи управління і аутентифікації за допомогою спеціальних мобільних комплексів. Для ясності картинки, так СБУ слухала рації і телефони мітингувальників на Майдані, перебуваючи в безпосередній близькості.
Є марки телефонів, які не піддаються прослуховуванню?
Гаджети, які зараз тримають в руках переважна більшість українців, не можуть гарантувати їм повне збереження інформації.
І все ж захистити свою sim-картку від “шпигунів” можна, для цього доведеться придбати спеціальний апарат.
Мобільні телефони компанії GSMK і андроїд-смартфон Blackphone неможливо прослухати, але й викласти за них доведеться кругленьку суму. В Європі Blackphone 2 можна замовити за ціною від 599 євро.
У яких країнах практикують? Багато країн заплямовані скандали з прослуховуванням, але першість у “шпигунстві” належить США. “Секрети” колишнього співробітника ЦРУ і АНБ Едварда Сноудена досі дозовано спливають в Мережі. У Польщі одразу дев’ять правоохоронних органів мають право прослуховувати громадян. Як можна себе захистити? Безпосередньо визначити, чи прослуховується в даний момент телефон, неможливо, але отримати ймовірне підтвердження того, що вас слухають, можна.
Спеціальні програми для смартфонів, такі як EAGLE Security, Darshak, Android IMSI-Catcher Detector, CatcherCatcher можуть повідомляти користувачу про те, чи передається його розмова відкрито або зашифровано. Це законно?
Інформація про кожного з нас охороняється законом. Стаття 31 Конституції гарантує право на таємницю листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції.
Згідно із законом, запис телефонних розмов та електронного листування можна проводити лише після отримання згоди сторін.
Офіційне право “слухати” має СБУ. Причому як за рішенням суду – наприклад, якщо ви проходите у кримінальній справі – так і без нього – у разі, якщо вами зацікавилася контррозвідка СБУ.
Нещодавно Ситник заявив, що СБУ має можливість зняти інформацію з популярних месенджерів Viber і WhatsApp.
Що експерти не радять говорити по телефону? Людям, що мають “таємниці”, радять не говорити по мобільному на серйозні теми. У разі крайньої необхідності можна використовувати “секретну” мову, зрозумілу тільки вам.
Перед початком важливої розмови можна включити фонову музику, що забезпечить перешкоди для прослушки.