Статті

Як Румунія бореться з хабарництвом і чому це працює

Румунія вважається прикладом для країн Східної Європи в боротьбі з продажністю чиновників. Втім, ще 10 років тому це була найкорумпованіша країна Євросоюзу. Все змінілось завдяки Національному антикорупційному директорату. Це аналог нашого НАБУ. Нині його очолює жінка – Лаура Кьовеші.

Мер Румунського містечка Сіная – Влад Опреа на посаді вже 15 років. Пам’ятає Румунію ще зовсім іншою країною. Найкорумпованішою в ЄС. Аби нині стати прикладом для наслідування, оголосили велику війну корупції. Каже, почали знизу, найперше довелось пояснювати людям, що  давати хабарі це погано. А брати – це в’язниця.

Лауру Кьовеші як вогню бояться усі чиновники країни. І є за що. Вона посадила за грати брата екс-президента Румунії, кілька десятків міністрів та депутатів. Каже, секрет боротьби з корупцією простий. Спершу згадує,  довелось поміняти свідомість румунів. Вийшло.

До Національного антикорупційного директорату 85% румунів зі скаргами звертаються особисто. Можна прийти до цієї будівлі або написати імеіл. Втім є одна вимога: скарги не мають бути анонімними.

Дивіться:  Як у світі карають корупціонерів і хабарників

Втім, звичайно найбільше уваги суспільства до гучних справ. Лаура Кьовеші для румунів стала справжнім національним героєм.

Досвід боротьби з корупцією у Румунії преймає й Україна. Минулого року НАБУ та Національний антикорупційний директорат  підписали Меморандум про співпрацю. Та насправді, зізнається Лаура Кьовеші, складові успіху прості:

По-перше – це  незалежність прокурорів, коли вони розслідують справи. По-друге – наявність законів, які ми приймаємо, аби мати змогу довести випадки корупції. І звісно ж, людський фактор, громадяни мають бути небайдужими.

Втім Румунських антикорупціонерів час від часу звинувачують у марнославстві, мовляв, справи на деяких високих чиновників заводять заради піару, не маючи доказів. Подібне помічав і мер міста Сіная, Влад Опреа.

Тепер у Румунії жартують, якщо чиновника хоча б раз не звинуватили у корупції, значить він погано працює.

До слова, Рада відмовилася розглядати скасування декларацій для антикорупціонерів.

боротьба з корупцією, Корупція
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Помилка в тексті
Помилка