
18.00. Рада попрощалася.
17.57. Голова парламентського комітету з питань запобігання і протидії корупції Єгор Соболєв (фракція “Об’єднання “Самопоміч”) закликає депутатів підписатися під проектом постанови про відповідальність генерального прокурора України Віталія Яреми.”Це ініціатива про відставку генерального прокурора Віталія Яреми”, – заявив він з трибуни Верховної Ради на засіданні в четвер, демонструючи документ народним депутатам.
17.55. Спікер повідомив, що в аеропорту іде бій. Аеропорт тримають українські військові. Рада зустріла оплесками.
17.05. Рада проголосувала за зміни призову до армії. “За” 256 голосів.
Законопроект №1525 передбачає збільшення віку до 27 років, а також умови призову вчителів.
Закон збільшує строки військової служби для солдатів і матросів, сержантів і старшин – до 18 місяців; для осіб, які під час призову мали ступінь магістра, – до 12 місяців.
“Це закон не про мобілізацію. Це закон про призов, на строкову військову службу”, – наголосив Соболєв.
Цей закон дозволяє всім демобілізованим, які хочуть, залишитися у своїх частинах.
При цьому за призваними залишається місце роботи та місце навчання.
Не будуть призивати кандидатів та докторів наук віком до 27 років.
16.00 Рада почала вечірнє засідання.
Завтра Верховна Рада може в закритому режимі заслухати звіт Генерального прокурора України Віталія Яреми та голови НБУ Валерії Гонтаревої.
Про це журналістам сказав народний депутат Сергій Соболєв, передає УНН.
“Можна було б заслухати звіт Генпрокурора. Там є купа питань, які можна слухати в закритому режимі, особливо питання НБУ, оскільки це тема, яка не повинна зірвати курс гривні. Якраз тема Міністерства оборони, оскільки накопичилось багато питань і можна було б провести в закритому режимі”,- зазначив Соболєв.
В той же час Соболєв відзначив, що частина засідання може бути проведена у відкритому режимі. “У відкритому режимі можна буде заслухати весь уряд”, – додав він.
14.00 Рада пішла на перерву до 16.00
13.53. Лідер “Радикальної партії” Олег Ляшко розкритикував Раду, яка 10 хвилин обговорювала, що робити із законопроектом.
“Не вмієте голосувати – збирайте манатки і мотайте звідси. Хто на фронт, хто куди”, – заявив Ляшко.
13. 21. Рада віддала 277 голосів “за” Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо удосконалення окремих положень соціальної політики) (№1539),який включає виплати матерям.
Таким чином дозволила батькам інвалідів з дитинства I групи підгрупи “А” брати щорічну додаткову оплачувану відпустку після досягнення 18-річного віку їх дітей-інвалідів.
12.11 Депутати від партії “Свобода” заблокували трибуну Верховної Ради. Це сталося під час розгляду законопроекту про перелік об’єктів, що не підлягають приватизації.
Під час розгляду питання депутат від ВО “Свободи” Юрій Левченко виступив проти можливої приватизації концерну “Укрспирт”, а також виключення з переліку об’єктів, що не підлягають приватизації Укрзалізниці.
Невдовзі після цього група депутатів-“свободовців” заблокувала трибуну ВР й влаштувала суперечку з міністром економічного розвитку та торгівлі Айварасом Абромавичусом.
12.00 Верховна Рада вшанувала хвилиною мовчання пам`ять загиблих мирних жителів у теракті під Волновахою і пішла на перерву до 12.30.
11.39 Депутати проголосували законопроект щодо часткової мобілізації – 268 «за».
11.15 Секректар РНБО Олександр Турчинов доповідає в Раді про ситуацію в зоні антитерористичної операції на сході України.
Турчинов: На кордоні з Україною в Росії стоять 52 тисячі військових в повній готовності. На окупованій частині Донбасу розгорнуто військове угруповання чисельністю понад 36 тис осіб, з них 8,5 тис військовослужбовців регулярних військ Російської Федерації.
Вони мають на озброєнні 542 одиниці танків, до 990 бойових броньованих машин, артилерійських систем, в тому числі систем залпового вогню – 694 одиниці, реактивних комплексів “Точка-У” – 4 одиниці, зенітно-ракетних комплексів – до 57 одиниць
“Два сценарії: відновлення ворогом широкомасштабного наступу і повномасштабна війна; другий – довготривалий збройний конфлікт, знищення державності і незалежності України. Чи ми готові?
РНБО прийняла рішення щодо проведення з 20 січня часткової мобілізації. Буде три черги, загальна тривалість – 210 діб. Також підписаний указ щодо призову на строкову службу і звільнення солдат, які уже відслужили.
Спецслужби РФ робитимуть усе, аби зірвати мобілізацію. Усі мають проявити патріотизм.
Жоден військовослужбовець і військовозобов’язаний не буде мобілізований без повного забезпечення одягом, взуттям, засобів особистої безпеки. Усі мобілізовані мають пройти навчання.
Підкреслюю, разом з мобілізацією звільнятимуть військовослужбовців, які були мобілізовані у 2014 році.
При цьому, тих, які пробули на фронті протягом року, залучимо до військового резерву. Ми створимо багатотисячний резерв без участі військомматів.
В Україні близько 830 тисяч людей, які мають право носіння зброї, форми тощо. Чи буде мобілізація цих людей? Чи ми призиватимемо людей, які не матимуть навичків?
Я звертав увагу, щоб ми зробили висновки. У нас не повинно бути жодного солдата, який матеріально-технічно не забезпечений. У першу чергу ми повинні взяти патріотично налаштованих громадян. Далі – тих, хто має спеціальну підготовку.
Бойко, «Опозиційний блок»: Ми згодні з тим, що потрібно змінювати людей на передовій. У постанову треба внести мобілізацію повним складом РНБО, Адміністрацію президента, ВР, Кабмін. Чи вам вистачить політичної волі для цього?
Турчинов: Не треба шукати приводів, щоб не голосувати. Ті, хто утримається від голосування – покаже свою зраду. Наскільки мені відомо, «Народний фронт» вніс проект закону щодо зняття обмежень до призову народних депутатів. Ми призиватимемо тих депутатів, які публічно піклуються про мешканців Донбасу, а насправді працюють на іншу країну.
Ляшко: Регіоналам на фронті не можна давати зброю, бо Янукович закликав російські війська на Донбас. Тільки окопи копати – чим глибше, тим краще, чим глибше, тим краще!
Турчинов: Нам треба мобілізація всієї України, щоб перемогти. Альтернативи немає.
10.44 Лідер фракції «Батьківщина» Юлія Тимошенко перейшла працювати в парламентський комітет з прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин. Рада задовольнила відповідну заяву Тимошенко 250 голосами. Тим самим парламент звільнив лідера «Батьківщини» з посади члена комітету з питань євроінтеграції.
10.35 Народні депутати ухвалили постанову про календарний план проведення другої сесії Верховної Ради України сьомого скликання з лютого по липень 2015 року.
10.26 “Радикальна партія” просить Раду завтра підтримати звільнення глави НБУ Валерії Гонтаревої, заявив Олег Ляшко на засіданні Ради.
“Ми вважаємо, що Гонтарева завтра має доповісти про ситуацію… І завтра просимо парламент підтримати рішення про звільнення Гонтаревої з посади голови НБУ”, – заявив Ляшко.
10.04 Голова Верховної Ради Володимир Гройсман відкрив засідання парламенту.
«Шановні депутати! Сьогодні відповідальний день, насичений законопроектами», – сказав спікер парламенту Володомир Гройсман, відкриваючи ранкове засідання.
Рада розпочинає роботу з низки рішень щодо часткової мобілізації.