Цього тижня сталося кілька важливих новацій в медицині. 13 березня набрав чинності Наказ МОЗ України № 157 від 26.01.2018, яким скасовується низка форм первинної облікової документації. І про це потрібно знати всім: лікарям і пацієнтам, дорослим і малим. Тож, коротко і по суті розповімо, що саме змінилося і чому це важливо.
Медична карта дитини для вступу в школу та дитячий садок є непотрібною
Що ж таке медична картка дитини (026/0)?
Уявіть собі, щороку медики заповнювали до мільйона таких карток, які вимагали для прийняття в дитячий садок та школу. Це документ на 8 сторінок А4 заповнювався від руки та зберігався в школах та дитячих садках.
Читайте: МОЗ скасував медкарти для вступу в школу і дитсадок
Відтепер для вступу до школи або в дитячий садок медична карта дитини є непотрібною. Її форма є недійсною, і від батьків не мають права її вимагати.
А вся медична інформація про дитину буде зберігатися у сімейного лікаря або педіатра, якого обиратимуть її батьки.
Нова модель викликів лікарів додому
Досі перед тим, як лікар здійснить візит до пацієнта додому, всі звернення реєструвалися в книзі запису викликів через реєстратуру. Така ситуація унеможливлювала безпосередній контакт “лікар – пацієнт”, а реєстратура залишалась посередником у цьому процесі. Пацієнт не мав можливості описати всі свої симптоми лікарю, щоб, врешті, прийняти спільне рішення щодо реальної необхідності здійснення візиту додому.
А з 13 березня Книга запису викликів лікарів додому скасована (№ 031/о).
Відтепер лікар не буде зобов’язаний звітувати про відвідування усіх пацієнтів, що повідомили в реєстратуру. Пацієнт із лікарем спілкуватиметься напряму – телефоном, і рішення про необхідність візиту пацієнт та лікар будуть приймати разом.
Читайте: В Україні змінили правила викликів лікарів додому
До того ж, час, який лікар раніше витрачав на здійснення візитів додому (без реальної необхідності і нагальності ситуації), тепер буде зекономлений та витрачений на допомогу більшої кількості хворих.
Заміна “Медичної карти студента” на звичайну амбулаторну
13 березня скасовується форма № 025-3/о “Медична карта студента”. У всіх студентів буде звичайна амбулаторна картка.
З початком реформи студенти, які навчаються у містах, зможуть обрати будь-якого сімейного лікаря/терапевта за місцем фактичного проживання, підписати з ним декларацію та отримувати всі послуги разом з будь-якими необхідними довідками щодо стану здоров‘я.
Міністерство охорони здоров’я України скасувало останні талони в медичних закладах первинної ланки
Продовжуючи тему “цільового” використання часових, людських та матеріальних ресурсів в “сучасній” українській медицині, на особливу увагу заслуговують талони. Десятиріччями працівники реєстратури та медики вручну заповнювали ці документи.
При кожному зверненні пацієнта оформлявся талон амбулаторного пацієнта майже з 40 полями для заповнення або талон на прийом до лікаря, а також талон для реєстрації заключних (уточнених) діагнозів.
Виявляється, що з цією інформацією далі нічого не відбувалось. Всі необхідні дані лікар фіксував у картці хворого. За всі роки існування така процедура призводила не лише до зайвого дубляжу інформації, але й даремного використання щонайменше тисячі годин робочого часу та витрачання коштів на витратні матеріали.
Читайте: Які медкарти і талони скасував МОЗ (СПИСОК)
Перехід на електронний документообіг та відмова від зайвої паперової документації дозволить оптимізувати робочий процес та кошти. Всі статистичні дані будуть наповнюватись автоматично та зберігатися в єдиному місці – електронній картці пацієнта.
Звичайно, що збереження паперового документообігу має залишитись тільки для закладів, що не почнуть роботу з медичними електронними системами та E-Health.
Філософія всіх цих змін – в центрі уваги лікаря і медсестри має бути пацієнт, а не витрачання часу на заповнення форм, талонів та іншої документації, яка не несе в собі додаткової користі та актуальності.