Що стосується внутрішньої політики, то перший момент – це загострена боротьба між демократами та республіканцями, новообраним конгресом та президентом США. Ми це бачимо і відчуваємо вже зараз.
Бюджет країни не прийнятий, відповідно політична боротьба буде загострюватися. Незважаючи на всі складнощі, адміністрація Трампа буде тиснути максимально, завищуючи ставки.
Економіка
Успішні показники 2017-2018 року з великою часткою ймовірності збережуться в 2019 році. Можливо уповільниться зростання, але в середньому ВВП буде більше 3%. У третьому кварталі 2018 року економіка США показала рекордні показники – 4,2%. Такого зростання ВВП не спостерігалося з 2014 року.
Рівень безробіття буде максимально позитивним – 3,8%, найгірший показник може прирівнюватися до 4%.
США дійсно вдалося залучити інвестиції, поступове та стабільне зростання збережеться.
Зовнішня політика
Ключове питання зовнішньої політики – Китай, чим закінчаться торгівельні переговори та які преференції отримають Штати. Поки що це все хмарно, тільки в березні сторони повинні вийти на якісь домовленості.
Другий пріоритет – Сирія, Трамп також буде торгуватися і в цьому регіоні.
Третій пріоритет – Північна Корея, наближається зустріч глав держав.
Четвертий пріоритет – Іран.
Ще один важливий пріоритет – недопуск до реалізації Північного потоку-2. Саме навколо цих питань буде вибудовуватися основна увага США.
Питання торгових відношення з Європою та санкції проти РФ також серед топових тем.
Вплив на Україну
Підходи мінятися не будуть. Мирне врегулювання на Донеччині, санкції проти РФ через агресію в Криму та на Сході України, а так само, постійні заклики до боротьби з корупцією. З огляду на те, що у нас рік виборів, то вони не будуть формувати щось до їх закінчення.
У глобальному сенсі, ситуація в Україні кардинально не зміниться, з точки зору економічного розвитку і боротьби з корупцією, оскільки 2019 рік у нас перехідний. Все, що на сьогоднішній день на повістці: боротьба з корупцією, реформування, мирне врегулювання – залишатиметься в пріоритеті для двосторонніх відносин.
Якщо хтось чекає величезних інвестицій, то їх не буде, тому що західний або американський бізнес не задоволений тими процесами, які відбуваються в сфері врегулювання бізнесу, а також не завершеною судовою реформою. Відповідно, вони не до кінця впевнені, що при якихось проблемах зможуть захищати свої права в Україні.
Роль відіграє і великий рівень корупції – індикатор, що не вселяє впевненості в інвесторів для інвестування.
Кредити, думаю, будуть видаватися, враховуючи, що наш уряд часто сліпо виконує те, що написано в різних меморандумах. Принаймні підтримка при їх отриманні від різних фінансових інститутів може абсолютно зберегтися.
Автор: Антон Кучухідзе, політолог-міжнародник.