Укр Рус
, головна редакторка

Нова холодна війна в плани Росії не входить – політолог

Нова холодна війна в плани Росії не входить – політолог

Нова холодна війна в плани Росії не входить, вважає російський політолог, доктор історичних наук Лілія Шевцова, передає Новое время.

– Чи готова Росія до конфронтації із західною цивілізацією? Навряд чи. Але чи можна тоді вважати російського лідера камікадзе? Путін не схожий на людину, схильну до суїциду. Він повинен розуміти, що повноцінна конфронтація із Заходом буде непосильним військовим завданням для слабої російської економіки.

Куди більш важливим є той факт, що ізольована від світу Росія більше не буде наддержавою; збереження статусу наддержави – головне, якщо не єдине досягнення Путіна в очах росіян. І з урахуванням інтересів російського класу рантьє, чий добробут залежить від інтеграції з Заходом, стає зрозуміло, що нова холодна війна в плани РФ не входить, – зазначає вона.

Зараз дивляться

Читайте: МЗС України різко відповів Росії

Шевцова вважає, що санкції у відповідь на війну в Україні виявилися шоком для Кремля, а сам Путін сприйняв їх, як удар в спину.

– Російські еліти, чиї вуха були сповнені мантрами про поступки, промахнулися, розраховуючи, що Захід прийме нову реальність. Так що західні умиротворювачі несуть як мінімум непряму відповідальність за дії Кремля, – зазначає вона.

На її думку, мінські угоди створили у РФ враження, що Захід рано чи пізно погодиться на світопорядок, до якого вона прагне.

– Цей порядок передбачає, що кожен гравець трактує правила, як хоче; у ньому немає чітких меж між миром і війною, силою й законом, реальністю і імітацією, союзником і ворогом. Цей неоднозначний порядок – найкращі умови для того, щоб російський клас рантьє міг підтримувати свої зв’язки з “Лондонградом”, але в той же час ізолювати російське суспільство від західних цінностей.

Читайте: Росіяни викрили Кисельова

Він також дозволив би РФ утримувати Захід, не отримуючи відповідних заходів, і розвалювати Захід зсередини.

Який дивний винахід – мінімальні витрати і величезні вигоди! Холодна війна, навпаки, була дурною стратегією. Куди краще переконати ворога брати участь у вашому цивілізаційному проекті, – зазначає експерт.

Однак, за її словами, на шляху до реалізації цієї стратегії Росію чекають дві пастки.

– Перша – те, що пригасити полум’я мілітаризованого патріотизму непросто; необхідність підтримувати образ “обложеної фортеці” може перешкодити Кремлю укласти угоду із Заходом.

Друга пастка, із західної точки зору, – це відома Пастка-22: будь-яка угода, яка дозволить Кремлю інтерпретувати правила за своїм бажанням, поставить під питання цінності Заходу. Але відмова від правочину може призвести до того, що російський слон почне громити західну посудну лавку. Ліберальні демократії навряд чи готові до зіткнення з ядерною державою, – вважає Шевцова.

Фото: Getty images 

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка