PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android

Трамп починає війну. 5 головних ворогів США

Після оприлюднення результатів президентських виборів у США, журналісти і політичні експерти в усьому світі підхопили панічний настрій щодо нового світовому порядку при Трампі: кінець НАТО, поступовий розпад Євросоюзу, дружба Америки з Росією, сплеск популізму і популярність диктаторських режимів “твердої руки”.

Факти ICTV проаналізувати, що чекає на світ за президентства Трампа і як може змінитись зовнішньополітичний курс Америки.

Читайте: Трамп – президент – Україна отримала 4 сценарії

Трамп починає війну. 5 головних ворогів США

Геополітичний трикутник США-Росія-Китай: проти кого дружимо?

Складовою частиною передвиборчого дискурсу Дональда Трампа була нормалізація відносин з Москвою. З іншого боку, Трамп говорив про Китай, як про одного з головних ворогів американців. Чи розіграє нова американська адміністрація “російську карту“, нормалізуючи відносини з Москвою і одночасно погіршуючи з Пекіном?

Микола Капітоненко, експерт-міжнародник Інституту суспільно-політичних досліджень, підкреслює: головний ворог для США при Трампі – не Росія, а Китай –

У нового американського президента широкий простір для зовнішньополітичного маневру. Нинішня конфігурація міжнародної системи така, що серйозним викликом на глобальному рівні для США може бути тільки Китай. Китаю можна як протистояти, так і домовитись з ним; і якщо Дональд Трамп обере перший шлях, акції Росії трохи виростуть. Незважаючи на риторику, Кремль, який контролює 1% світової економіки, не може серйозно боротися за статус глобальної сили. Але відновити свій статус регіонального гегемона на залишках пострадянського простору йому цілком по силам, і мабуть, саме в цій площині будуть проходити торги з Вашингтоном.

Читайте: Багатії та генерали: команда Трампа

Трамп починає війну. 5 головних ворогів США

США-Росія: ворог мого ворога – мій друг?

Юрій Атанов, політолог-міжнародник, директор аналітичного Інтернет-видання Politeka, зазначає: стратегії Дональда Трампа по Росії і Китаю тісно пов’язані між собою. Новий президент США прагне зробити протилежне тому, що здійснив Ніксон в 1972-у, коли намагався налаштувати Пекін проти Москви. Зараз мільярдер намагається ізолювати Китай в Південно-Китайському морі в обмін на визнання російської присутності в Сирії.

Тим не менш, політолог наголошує: Трамп непередбачуваний і не слід поспішати з висновками щодо можливого союзу Білого Дому з Кремлем проти Китаю –

Той факт, що Дональд Трамп і Володимир Путін обмінювались компліментами, ще ні про що не говорить. Вони діяли за логікою: ворог мого ворога – мій друг, а у них був спільний ворог – Барак Обама. Тепер Трамп – обраний президент США і його “вагова категорія” в політиці по відношенню до Путіна змінилась.

Трамп починає війну. 5 головних ворогів США

Чи втратять США Азію?

У питанні про майбутні відносини між Вашингтоном і Пекіном панує невизначеність.

Позиції США як світової наддержави в останні роки стали слабшими. Водночас Китай суттєво зміцнив свої політичні, економічні і військові позиції на світовій арені.

Метою стратегії Барака Обами в Азії було перешкодити експансії з боку Пекіна. Важливе місце відводилось Договору про Транстихоокеанське партнерство – економічний союз 12 країн Тихоокеанського регіону проти глобального суперника – Китаю.

Однак після перемоги Дональда Трампа на виборах експерти вважають Договір про Транстихоокеанське партнерство практично мертвим. Новий президент США уже пообіцяв вийти з нього, оскільки угода вкрай непопулярна в Америці.

Такі дії нової адміністрація США надають Китаю додаткові можливості для розвитку своїх успіхів. Якщо Вашингтон піде з Азії, Пекін швидко заповнить тимчасовий торгівельний вакуум, після чого повернути попередні позиції американцям буде складно.

Китай вже зараз намагається імплементувати регіональні торгівельні угоди (Всебічне регіональне економічне партнерство, охоплює 16 країн, зокрема, Китай, Японію, Південну Корею, Індію, Австралію, Нову Зеландію). Якщо договір буде підписаний, це означатиме, що його дія пошириться на 45% населення земної кулі.

Читайте: Китай допоможе Україні – результат зустрічі Порошенка з Сі Цзіньпін

Трамп

Торгівельна війна між США і Китаєм?

Дональд Трамп заявляв про намір скоротити імпорт з Китаю, зокрема, за допомогою введення 45% мита на китайські товари.

Крім того, Трамп призначив на ключові торгівельні пости в уряді економістів, які досить критично налаштовані до Пекіну. Експерти відзначають, що нас очікує торгівельна війна.

Не будемо забувати і про політичну напругу. Трамп порушив дипломатичний принцип не вести переговори з Тайванем, поговоривши по телефону з президентом острова практично відразу після оприлюднення результатів виборів в США.

Читайте: Росія і Китай провели таємну зустріч

Трамп починає війну. 5 головних ворогів США

Майбутнє НАТО

У 2017-му уразливими можуть стати два найважливіші інтеграційні об’єднання Заходу – НАТО та Європейський Союз.

Дональд Трамп піддає трансатлантичні відносини серйозному випробуванню.

Новий президент США заявляв, що планує переглянути принципи фінансування НАТО Вашингтоном. Під час передвиборчої кампанії Трамп, зокрема, говорив, що США нагадують йому коня, який самотужки тягне на собі весь гігантський військовий бюджет НАТО (США забезпечують близько 70% фінансування Альянсу). Американці втомилися платити за безпеку Європи.

На думку Дональда Трампа, європейські союзники зобов’язані суттєво збільшити свої витрати на оборону, а також їм доведеться переглянути ставлення до НАТО: з інструменту стримування Росії в Європі Північноатлантичний альянс повинен перетворитися в засіб активної протидії тероризму.

Якщо ж європейські держави НАТО відмовляться змінити своє ставлення до Альянсу у відповідності до побажань Трампа, обраний президент США загрожує скоротити або навіть припинити його фінансування. Не складно передбачити, до яких загрозливих наслідків у безпековій конфігурації Європи такі дії глави Білого Дому можуть призвести.

Читайте: Москва обрала протистояння – глава Пентагону

Трамп починає війну. 5 головних ворогів США

 Трамп проти ЄС

На думку Дональда Трампа, Європейський Союз – це проект, який себе не реалізував. Тому він закликає держави ЄС слідувати прикладу Великобританії і вийти з об’єднання. Свій песимізм щодо перспектив ЄС Трамп пояснює тим, що об’єднання не сприяє економічному зростанню країн-учасників та створенню нових робочих місць.

Барак Обама дотримувався стратегії, згідно з якою об’єднана Європа служила інтересам США набагато краще, аніж Європа роз’єднана. Саме тому він звертався до британців з проханням не голосувати за вихід країни з ЄС. Однак тепер у Вашингтоні президент, який симпатизує євроскептикам і підбурює до поділу Європи.

Дональд Трамп вважає, що в ЄС немає майбутнього. Він стверджує, що поєднання економічних негараздів і міграційної кризи призведе до краху об’єднання –

Народи, країни, їм потрібна самоідентифікація, і Британії теж захотілося власної самоідентифікації. Але я вважаю, якщо б їм не довелося прийняти так багато біженців з усіма їхніми проблемами… тоді Brexit не відбувся би. Це була остання крапля. Я вважаю, що інші країни теж вийдуть з ЄС. Зберегти їх у складі ЄС буде непросто, як здається багатьом. А якщо біженці будуть і далі прибувати в різні країни Європи… то зберегти єдність ЄС буде надзвичайно складно, оскільки люди роздратовані.

Читайте: Членство, дружба, партнерство – обіцянки ЄС Україні з 2005 року

Трамп починає війну. 5 головних ворогів США

 Трамп проти Німеччини

Дональд Трамп висловив своє захоплення Ангелою Меркель, але додав, що канцлер Німеччини допустила “одну катастрофічну помилку”, прийнявши у своїй країні занадто багато сирійських біженців. Мільярдер вважає, що Заходу слід було б створити зони безпеки в Сирії для протидії міграційній кризі, і що робити це слід на гроші країн Перської затоки. Трамп також стверджує, що основним бенефіціаром ЄС виступає Німеччина –

Подивіться на Євросоюз, це – Німеччина. Говорячи по суті, ЄС – це інструмент в руках Німеччини. Ось чому я думаю, що Британія поступила розумно, вийшовши з ЄС.

Існує також загроза торгівельної війни США проти Німеччини.

У нещодавньому інтерв’ю Дональда Трампа газетам Bild і The Times увагу Німеччини привернув уривок, в якому новий президент США погрожує ввести 35% податок на імпорт  зібраних в Мексиці автомобілів німецького концерну BMW.

Зігмар Габріель, міністр економіки і енергетики Німеччини, так прокоментував заяву Дональда Трампа про можливі торгові обмеження:

Я чекаю відповіді республіканської більшості в Конгресі. Його члени хочуть зовсім не того, що Дональд Трамп. У США більше німецьких машин, аніж американських в Німеччині. Все залежить від якості. Щоб виправити ситуацію, американцям потрібно виготовляти кращі машини. У довгостроковій перспективі США пустять собі кулю в ногу, якщо введуть митні обмеження та інші торгівельні бар’єри.

трамп

Трамп своїми численними заявами породив великі інтриги. Невідомо чи навіть сумнівно, що новий глава Білого Дому реалізує все, що обіцяв.

Експерти, з яким поспілкувались Факти ICTV, одностайні в одному: Трамп непередбачуваний, саме такою буде і його політика на чолі держави.

Іван Стахурський

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Завантаження...

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка