, журналістка розділу Медицина

Розвідка, перехоплення цілей і керування вогнем: які безпілотники задіяно у війні в Україні

Безпілотник Орлан-10
Фото: Pixabay

Безпілотники (БПЛА) – літальні апарати без екіпажу на борту, володіють різним ступенем автономності – від керованих дистанційно до повністю автоматичних, а також відрізняються за конструкцією, призначенням і безліччю інших параметрів.

Управління БПЛА може здійснюватися епізодичною подачею команд або безперервно. В останньому випадку БПЛА називають дистанційно-пілотованим літальним апаратом (ДПЛА).

БПЛА можуть:

Зараз дивляться
  • вирішувати розвідувальні завдання (на сьогодні це основне їхнє призначення);
  • застосовуватися для нанесення ударів по наземних і морських цілях;
  • перехоплювати повітряні цілі;
  • здійснювати постановку радіоперешкод;
  • керувати вогнем;
  • вказувати мету;
  • ретранслювати повідомлення і дані;
  • доставляти вантажі.

Основною перевагою БПЛА/ДПЛА є істотно менша вартість їхнього створення й експлуатації (за умови рівної ефективності виконання поставлених завдань).

За експертними оцінками, бойові БПЛА верхнього діапазону складності коштують від $5 до 6 млн. Для порівняння вартість пілотованого винищувача-бомбардувальника F-35 становить близько $100 млн плюс істотні витрати на навчання пілота.

Важливим чинником є те, що оператор бойового БПЛА не ризикує своїм життям, на відміну від пілота бойового літака. Недоліком БПЛА є вразливість систем дистанційного керування, що особливо важливо для БПЛА військового призначення.

Читайте також
Допомагають вести розвідку та знищувати ворога: особливості коптерів DJI Mavic 3
Дрон DJI Mavic 3

Безпілотники на озброєнні України

Bayraktar ТВ2. Перебуває на озброєнні ЗСУ з 2019 року. Має довжину 6,5 м і розмах крил 12 м. Може перебувати в повітрі понад 24 години і розвивати максимальну швидкість близько 220 км/год. І що особливо важливо – цей безпілотник, як вважають експерти, дешевший, аніж аналогічна продукція західних конкурентів.

Switchblade. Американський безпілотник перебуває на озброєнні ЗСУ з березня 2022 року. По суті цей дрон-камікадзе являє собою самонавідні ракети, які можуть вражати ворожі цілі з відстані в десятки кілометрів. Дальність польоту зі старту, в залежності від модифікації, від 300 до 400 км.

Що таке БПЛА: для чого вони використовуються і як виглядають Фото 1

Фото: Defense Update

Phoenix Ghost. За словами представників Пентагону, ці дрони, які будуть поставлені Україні, розроблялися спеціально під вимоги українських військових. Зазначається, що для управління цими БПЛА потрібна мінімальна підготовка. Нові дрони мають схожість з безпілотниками-камікадзе Switchblade, але в чому саме полягає різниця, Пентагон не уточнює.

DJI Mavic 3. Це передовий квадрокоптер із багатьма функціями й характеристиками, що дають змогу знімати високоякісні зображення та відео з повітря. Створила дрон китайська компанія DJI, яка спеціалізується на розробці та виробництві безпілотних літальних апаратів і систем управління. Компанія має широкий асортимент продуктів (Mavic, Phantom, Inspire та інші моделі).

Spectator-М1. Дрон піднімається на висоту до 3,6 тис. м, має максимальну швидкість в 120 км/год, а швидкість, за якої виконується завдання, – 70 км/год. У повітрі безпілотник може перебувати понад дві години. Комплекс здатний передавати відеоінформацію у цифровому кодованому вигляді, а дальність польоту Spectator-М1 становить до 150 км.

Фурія. Сучасні українські багатоцільові безпілотники для ведення розвідки та корегування вогню артилерії. Кожен літак оснащено тепловізійною камерою. Управління та збір інформації відбувається через наземну станцію. Безпілотник може перебувати в небі до трьох годин і відлітати на 50 км. Виконує місію навіть під час сильного вітру.

Fly Eye. Розвідувальні дрони виробництва польської компанії WB Electronics. Дальність польоту безпілотників становить 160 км, радіус керування – 50 км, максимальна швидкість – 120 км/год. Максимальна висота польоту – 3,5 тис. м, а час перебування у повітрі – до 2,5 годин.

Raybird-3. Дрони виготовляє київська компанія АВК Skyeton. Він може розганятися до 140 км/год (крейсерська швидкість – 110 км/год), підніматися на висоту до 4,5 км і перебувати у повітрі до 28 годин. Безпілотник може коригувати вогонь на відстані до 120 км – на цій дистанції він здатен надсилати Full HD відео у режимі реального часу.

Безпілотники на озброєнні Росії

Елерон-3СВ. Портативна система повітряної розвідки та спостереження з БЛА ближнього радіусу дії. В основі системи – 5-кілограмовий дрон, виконаний за схемою літаюче крило. Оснащений фото- та телекамерами, апаратурою постановки перешкод та іншим обладнанням. Дальність дії – до 25 км.

Элерон-3СВ БПЛА

Фото: Wikipedia

Орлан-10 включає вже важчий дрон масою близько 16-18 кг. Працює на 95-му бензині, радіус дії – до 100 км, залишається в повітрі до 16 годин. Вантажопідйомність – до 5 кг корисного навантаження. За наявними оцінками, Орлани становлять не менше від третини усього парку російських безпілотників.

Що таке БПЛА: для чого вони використовуються і як виглядають Фото 3

Але у двох зазначених російських БЛА є і характерні недоліки. Головний із них – необхідність перебувати поблизу зони бойових дій. Це підвищує ризик для їхніх операторів. Розв’язати зазначені проблеми можна, задіявши безпілотники важчих класів.

Mohajer-6. Безпілотний літальний апарат використовується для спостереження, розвідки та пошуку цілі. На ньому встановлено камери для мультиспектрального спостереження та можуть бути встановлені чотири боєприпаси.

Shahed-136. Тип безпілотних літальних апаратів з бойовою частиною, здатних тривалий час у режимі очікування перебувати в повітрі в районі цілі та оперативно атакувати її після отримання команди від оператора. Запускається з пускової платформи, має двигун, за допомогою якого набирає швидкість і висоту. Ціль вражає боєголовка в носовій частині дрона.

іранські Shahed

Фото: Depositphotos

Форпост – єдиний відносно великий дрон, наявний у розпорядженні російських військових. Важить 450 кг. Здатний вести розвідку і спостереження протягом 16-18 годин, дальність дії – понад 100 км від місця старту. Такі можливості спільно з оснащенням високоякісною оптико-електронною апаратурою зробили Форпост засобом спостереження і контролю ударів по найбільш важливих цілях.

Джерело: за матеріалами ЗМІ.

Безпілотники, Війна в Україні, Росія, Україна
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка