ЄС може відповісти Китаю обмеженнями, якщо Пекін не надасть доступ на свої ринки

Європейський союз готовий застосувати всі наявні інструменти для захисту своєї економіки, якщо Китай не надасть справедливий доступ на його ринки.
Про це заявила голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн після переговорів із лідером Китаю Сі Цзіньпіном у Парижі.
Торгівля ЄС і Китаю
За словами глави Єврокомісії, китайські товари з високим рівнем субсидування, такі як електромобілі та сталь, наповнюють Європу, і заявила, що світ не може поглинути надлишки китайського виробництва.
Фон дер Ляєн виступила після зустрічі в понеділок із президентом Франції Еммануелем Макроном і Сі, який перебуває з державним візитом у Франції, а потім вирушить до Сербії та Угорщини в рамках своєї першої за п’ять років поїздки до країн блоку.
– Щоб торгівля була справедливою, доступ на ринки один одного також має бути взаємним. Ми обговорили, як домогтися реального прогресу в питанні доступу на ринки. Я, як і раніше, впевнена, що можна домогтися більшого прогресу. Водночас ми готові повною мірою використовувати наші інструменти захисту торгівлі, якщо це буде необхідно, – сказала вона.
Як зазначає Bloomberg, Євросоюз посилює торговельні відносини з Китаєм, вторячи побоюванням США щодо надлишкових потужностей у зеленій промисловості, підтримуваних Китаєм. Риторичне зрушення вже перейшло в практичну площину, коли восени 2023 року ЄС розпочав розслідування субсидій на китайські електромобілі, яке може призвести до введення нових тарифів до липня. Він також уважно вивчає інші галузі, як-от вітроенергетика, сонячна енергетика та залізниці.
Фон дер Ляєн сказала, що ЄС може задіяти такі інструменти, як Міжнародний інструмент закупівель, який був створений у 2022 році і вперше використаний минулого місяця для проведення розслідування щодо китайських постачальників медичного обладнання. Зрештою Брюссель може обмежити доступ Китаю до тендерів, якщо виявить відсутність взаємності.
– Європа не може погодитися з практикою, що спотворює ринок, яка може призвести до деіндустріалізації, – заявила фон дер Ляєн.
Позиція сторін
Китай заперечує наявність надлишкових потужностей і звинувачує ЄС у протекціонізмі. За даними державного китайського інформаційного агентства Сіньхуа, Сі підтвердив цю позицію на переговорах з Макроном і фон дер Ляєн, заявивши, що не існує проблеми виробничих потужностей з погляду порівняльних переваг або попиту на світовому ринку.
Франція є одним із ключових прихильників більш жорсткого підходу ЄС. У своїй промові минулого місяця, викладаючи своє бачення майбутнього Європи, Макрон закликав ЄС зробити більше, щоб повторити субсидії в США і запровадити преференції для вітчизняної промисловості в стратегічних секторах, включно зі штучним інтелектом і зеленими технологіями.
Міністр фінансів Франції Бруно Ле Мер заявив, що ці зміни означають кінець епохи “щасливої глобалізації” і що тепер ЄС має показати свої зуби. Виступаючи на конференції лідерів французького і китайського бізнесу, приуроченій до візиту Сі, він сказав, що до досягнення балансу ще далеко, оскільки тільки Франція має дефіцит торговельного балансу з Китаєм у розмірі $49,6 млрд.
Відповідаючи французькому міністру, Ю Юаньтан, глава департаменту Європи Міністерства торгівлі Китаю, заявив, що його країна ніколи не прагнула до дисбалансу.
– Ми вважаємо, що коли дві країни ведуть торгівлю, ми використовуємо наші власні конкурентні переваги, тоді наші підприємства можуть торгувати у відкритому, справедливому, стабільному і недискримінаційному середовищі, – сказав він.
Китай не залишається осторонь того, як Європа стає дедалі напористішою. У січні Пекін почав антидемпінгове розслідування щодо лікеро-горілчаної продукції, і цей крок може завдати непропорційного збитку французьким виробникам коньяку. Під час візиту Сі вони закликали до укладення угоди для розв’язання цього питання, попередивши, що цей напій являє собою 70 тис. прямих і непрямих робочих місць у країні.
– Дії Європейської комісії посилають негативні і невірні сигнали, які викликали занепокоєння в промисловості Китаю і ЄС, а також негативно позначилися на торговельних зв’язках, – сказав Юй.
Фон дер Ляєн заявила, що закликає китайський уряд вирішити проблему “структурного надлишку виробничих потужностей”, оскільки Китай “продовжує масовано підтримувати свій виробничий сектор”, у той час як внутрішній попит не зростає.
– Китай, який грає чесно, хороший для всіх нас. Водночас Європа не відмовиться від ухвалення жорстких рішень, необхідних для захисту її економіки та безпеки, – сказала вона.
Примітно, що Фон дер Ляєн сказала, що вона і Макрон закликали Сі використати свій вплив на Володимира Путіна, щоб припинити війну проти України, додавши, що позиція Китаю щодо цього конфлікту впливає на відносини між Пекіном і ЄС. Вона також заявила, що Китай може допомогти обмежити поширення ракет і безпілотників Ірану.

Фото: Emmanuel Macron