Євросоюз узгодив граничну ціну на російську нафту на рівні $60 за барель

Європейський Союз погодився встановити максимальну ціну на російську нафту на рівні $60 за барель.
Йдеться насамперед про нафту, яка транспортується морем.
Про це пише The New York Times із посиланням на постійного представника Польщі при ЄС Анджея Садоса та кількох дипломатів Євросоюзу.
Угода передбачає коригування ціни на російську нафту кожні два місяці, аби цінник був нижчим за ринкову вартість на 5%.
Цей крок ЄС узгоджує з країнами G7, які ініціювали цінове обмеження.
Очікується, що країни Великої сімки випустять офіційну заяву до кінця цього тижня.
Оновлено 21:00. Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн План ЄС заявила, що рішення про обмеження ціни на російську нафту допоможе стабілізувати світові ціни.
– Угода ЄС про граничну ціну на нафту, узгоджена з G7 та іншими країнами, значно скоротить доходи Росії. Це допоможе нам стабілізувати світові ціни на енергоносії, що принесе користь економікам, що розвиваються, у всьому світі, – написала вона у Twitter.
The EU agreement on an oil price cap, coordinated with G7 and others, will reduce Russia’s revenues significantly.
It will help us stabilise global energy prices, benefitting emerging economies around the world. pic.twitter.com/3WmIalIe5y
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) December 2, 2022
Контекст
Початкова пропозиція G7 минулого тижня передбачала обмеження ціни на рівні $65-70 за барель, без механізму коригування.
Оскільки російська нафта марки Urals вже торгувалася нижче, Польща, Литва та Естонія відкинули цей рівень як такий, що не досягає головної мети – скорочення можливостей Москви фінансувати свою війну в Україні.
Раніше про угоду щодо обмеження ціни на нафту з РФ серед країн ЄС повідомляло інформаційне агентство Reuters. За їхніми даними, домовленість передбачала 45-денний “перехідний період”, який буде застосовуватись до суден, що перевозять нафту російського походження, завантажену до 5 грудня і вивантажену в кінцевому пункті призначення до 19 січня 2023 року.
Обмеження цін на російську морську нафту, введене Великою сімкою, має набути чинності 5 грудня, замінивши більш жорстку пряму заборону ЄС на купівлю російської морської нафти як спосіб захисту глобальної пропозиції нафти, оскільки Росія виробляє 10% світової нафти.
Ідея забезпечення дотримання обмеження G7 полягає в тому, щоб заборонити судноплавним, страховим і перестрахувальним компаніям обробляти вантажі російської нафти у всьому світі, якщо її не продають за ціною, нижчою за ту, що встановила G7 та її союзники.
Оскільки основні світові судноплавні та страхові компанії базуються в країнах Великої сімки, обмеження ціни сильно ускладнить Москві продаж своєї нафти за вищою ціною.