PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android

Топ-5 найбільш скандальних боржників-девелоперів

Заборгованість найскандальніших українських девелоперів вимірюється мільярдами. Серед них: компанії Волконського-Шахова, Войцеховського, Сусляка, Константинова і Толмачова.

Топ-5 найбільш скандальних боржників-девелоперів

В кінці січня КМДА затвердила проект будівництва житлового будинку на вулиці на Троєщині, де частина квартир виділять постраждалим від будівельної афери Еліта-Центр.

Знову частину вкраденого в одних киян компенсують за рахунок інших киян. Між тим, ринок первинної нерухомості продовжує залишатися одним з найбільш ризикових в Україні.

За словами голови Асоціації інвесторів житла Олег Петровца, тільки в Києві налічується близько 200 проблемних об’єктів житлового будівництва, введення в експлуатацію яких – під великим питанням. Незважаючи на це, інвестори продовжують нести гроші забудовникам, які обіцяють здачу будинків у 2018, 2019 і навіть 2020 році.

Прагнучи придбати житло подешевше, люди закривають очі на ризики і забувають про інциденти, що трапилися з іншими інвесторами.

Хтось з “проблемних” забудовників спочатку був аферистом, для деяких їх нинішній статус став результатом несприятливого збігу обставин.

І тих, і інших об’єднує одне – борги перед кредиторами: інвесторами і банками. Які вони або не можуть, або, що зустрічається набагато частіше, не хочуть віддавати.

Ми склали топ-5 найскандальніших українських боржників-девелоперів.

 

Олександр Волконський-Шахов, компанія Еліта-Центр, заборгованість – понад 400 млн грн (за курсом 4 грн за 1$)

Еліта-Центр стала першопрохідцем у сфері масштабних афер з “первинкою”. Надалі схеми Волконського-Шахова використало більшість українських забудовників-шахраїв.

Еліта-центр уклала з громадянами договори про пайову участь у будівництві будинків в різних районах Києва. Ціни, пропоновані Елітою, були нижче ринкових.

Вдома, за обіцянками компанії, повинні були бути здані в експлуатацію в 2006 році.

Насправді ж ніякого будівництва не велося. Шахраї укладали угоди по кілька разів на неіснуючі квартири.

За інформацією, озвученою МВС, сума, зібрана аферистами з довірливих інвесторів, становила 400 млн грн. Всього жертвами афери стало 1759 чоловік.

Тодішній мер Києва Олександр Омельченко, коментуючи ситуацію, заявив, що інвестори “самі винні”.

У кінці жовтня 2007 року організатор афери з Еліта-Центром Олександр Волконський був затриманий в Швейцарії, депортований в Україну, і більше 8 років провів у СІЗО.

У квітні 2016 року Волконський був відпущений на волю без внесення застави, а в липні втік з-під домашнього арешту. Напередодні своєї втечі Шахов заявляв, що він невинний, став жертвою недобросовісних людей, сам вклав у будівництво кілька мільйонів (скільки точно – не пам’ятає), і після виходу на свободу відновить будівництво та забезпечить всіх постраждалих житлом.

Як повідомили в КМДА, станом на 12 січня 2017 року житлом забезпечили 267 інвесторів, що постраждали від афери групи будівельних компаній Еліта-центр. Це приблизно кожен сьомий потерпілий.

 

Анатолій Войцеховський, Уко-груп, Сіті-груп, заборгованість – 200 млн грн за офіційними даними, за неофіційними – $150 млн

Войцеховський став наймасштабнішим послідовником Еліти-Центр. Корінна відмінність Войцеховського від Волконського-Шахова полягало в тому, що Войцеховський був відомий на ринку з 2004 року, дійсно будував об’єкти, і на початку своєї кар’єри зарекомендував себе як добропорядний бізнесмен.

Войцеховському довіряли, і це дозволило йому обдурити більш ніж у вісім разів більше інвесторів, ніж Шахову. За словами головного архітектора Києва Олександра Свистунова, від будівельних афер компаній, пов’язаних з Войцеховським, постраждало близько 15 тис. чоловік.

По Києву розкидано близько 40 об’єктів Войцеховського, що перебувають на різній стадії готовності.

Войцеховський діяв масштабно, різноманітно і з фантазією: захоплював ділянки, будував на них без будь-якої документації, фальсифікував рішення судів щодо введення будинків в експлуатацію, продавав квартири кільком покупцям, словом, використовував будь-які схеми, що приносять прибуток.

Щодо діяльності Войцеховського було відкрито 46 кримінальних проваджень, які були об’єднані в ГПУ у 2012 році.

“Забудовника” звинуватили в ухилянні від сплати 12,5 млн грн податків, а також в організації злочинного угрупування, яке самовільно захоплює земельні ділянки.

Майно Войцеховського на 200 млн грн було заарештовано.

15 липня Нацполіцією був затриманий сам Войцеховський, проте через 2 тижні суд випустив його під заставу 14 млн грн.

На початку грудня минулого року справа Войцеховського була передана до суду.

Після виходу з СІЗО Войцеховський заявив, що він – “маленький українець”, аферистом себе не вважає, будівництва у нього “віджали” рейдери, і тепер він планує зайнятися сільським господарством.

У свою чергу, КМДА запропонувала постраждалим від дій Войцеховського добудувати і оформити необхідні документи на будинки… самостійно.

За даними Української правди, тільки чистий прибуток Войцеховського, відправлений в офшори, складає $150 млн.

 

Юрій Сусляк, NK Group, заборгованість за офіційними даними – понад 120 млн грн

NK Group і її бренд Набережний квартал почали активну діяльність в 2014 році.

Обличчя групи – хмельницький бізнесмен Юрій Сусляк, його партнери Олександр Єременко і Анатолій Попов.

У 2016-му компанія мала об’єкти незавершеного будівництва в 19 областях.

Схема, за якою діяла компанія, була не дуже складною: створення мережі не пов’язаних будівельних кооперативів, низькі ціни (наприклад, в Тернополі ціна становила 4,9 тис. грн за кв. м.), зведення каркасу, зупинка будівництва.

Типовий договір NK Group ґрунтувався на сплаті покупцями пайового внеску до 90% вартості житла на рахунок кооперативу.

Об’єкти будувалися з грубими порушеннями, що дозволяло інспекторам ДАБК скасовувати декларації, а це призводило до “заморожування” об’єктів або незаконної “здачі в експлуатацію” неготової будівлі.

Так було в Харкові, де об’єкт Набережного кварталу здали в експлуатацію, але не підвели комунікації – воду, каналізацію, газ і електрику.

У Рівному будинок звели без технічної документації, в Тернополі частина квартир побудованого з численними порушеннями будинку мали статус тимчасового житла.

В Одесі NK Group, яка веде будівництво висотки на вул. Жаботинського, 3/1, зупинила будівництво і закрила офіс, зникнувши разом з грошима пайовиків.

У листопаді минулого року проти компанії було відкрито кримінальне провадження за ознаками фіктивного підприємництва та відмивання грошей.

За даними слідчих, майже півтора десятка кооперативів бренду Набережний квартал переводили гроші спорідненим компаніям-прокладкам і переводилися в готівку.

Таким чином аферисти “відмили” 120,6 млн грн. Очевидно, що загальний збиток інвесторам, який завдали шахраї, багаторазово перевершував цю суму.

Сам Юрій Сусляк заявляв, що NK Group веде будівництво 57 будинків, будівництва законні і будуть завершені в строк, а затримки пов’язані з отриманням дозвільних документів.

Наразі місцезнаходження Сусляка невідомо.

 

Володимир Константинов, будівельна компанія Консоль, заборгованість – понад 1,5 млрд грн

Володимир Константинов широко відомий як колишній голова Верховної ради АРК Крим, який підтримав анексію півострова Росією, підписав незаконний договір про входження Криму до складу РФ і отримав за це посаду голови так званої Держради Криму.

Не всі знають про те, що Константинов був власником компанії Консоль – будівельної піраміди, незавершені об’єкти якої знаходилися в Криму і 15 українських містах – зокрема, в Дніпрі, Одесі та Києві.

Будівництво на більшості цих об’єктів було заморожено на стадії зведення фундаменту або каркаса.

Півторамільярдні борги Консолі українських банків (Райффайзен Банк Аваль, Укрексімбанк та ін) і інвесторам були головною причиною того, що Константинов виступив у ролі слухняної маріонетки російських спецслужб під час анексії – російські куратори пообіцяли “прощення” боргів спікера.

За словами депутата Верховної Ради 5 скликання Андрія Сенченка, крім приватних осіб і банків, компанія Константинова завдала істотної шкоди і держустановам України.

– Він кинув, і тут я навіть не можу придумати іншого терміна, цілу низку державних структур, починаючи від Харківтрансгазу, Укртрансгазу, до прикордонників і СБУ. Для СБУ він брав майданчики, на яких повинен був побудувати житло, і якусь частину квартир їм віддати. Насправді ж він продавав все. Кожен будинок у нього двічі, а то й тричі укомплектований зобов’язаннями або перед власниками майданчиків, або перед банками, або перед людьми, яким він продавав квартири. Звичайними були випадки з двома або трьома власниками на одну квартиру, – зазначає Андрій Сенченко.

Сам Константинов називав Консоль “провідною будівельною компанією нашої країни”, в діяльності якої “немає жодних порушень чинного законодавства”, а всі розмови про це “є спробою кинути тінь на Партію регіонів”.

Лише в жовтні 2016 року українські суди визнали Консоль банкрутом.

Цікаво, що багато своїх об’єктів в Україні Константинов встиг передати Уко-груп Анатолія Войцеховського.

 

Микола Толмачов, будівельна компанія ТММ, заборгованість – понад 1 млрд грн

Толмачов є одним з метрів українського девелопменту. Належна йому компанія ТММ розпочала свою діяльність ще в 1994 році.

До кризи 2008 року ТММ була однією з найбільш успішних компаній, яка користувалася прихильністю київської влади. Сам Толмачов публічно визнавав, що лобіював інтереси його компанії Михайло Голиця – заступник мера Києва.

Часткою в ТММ володіли ще два впливових чиновника КМДА – В’ячеслав Непоп і Віктор Білич. Також Толмачов активно спілкувався з силовиками – за власним визнанням, давав викуповувати за стартовою ціною квартири в елітних будинках.

Так, наприклад, квартира екс-генпрокурора Віктора Пшонки знаходилася в будинку ТММ на вулиці Володимирській 49а, де сьогодні знаходиться головний офіс компанії.

Проблеми у Толмачова почалися напередодні і після Майдану, і пов’язані вони були з провальними спробами підприємця вести бізнес не тільки в будівництві, але і інших сферах. У 2012 році збанкрутував аграрний бізнес Толмачова, залишивши понад 180 млн грн непогашених зобов’язань, а після Революції гідності почав нести мільйонні збитки завод енергомашинобудування, орієнтований на російський ринок.

В результаті ТММ виявилася не в змозі обслуговувати борги – понад $15 млн банку ПУМБ і близько 620 млн грн – Ощадбанку.

У компанії не залишилося коштів, якими вона могла би розрахуватися – в серпні 2016 ТММ довелося передати Укрсоцбанку іпотечне майно – квартири і офіси загальною вартістю близько 400 млн грн.

В результаті за позовом кредиторів були конфісковані квартира і особистий автомобіль Толмачова, а самому підприємцю був заборонений виїзд за кордон.

Як повідомляють ЗМІ, стурбовані новинами про можливе банкрутство ТММ, інвестори ЖК Альтер Его (бере участь як партнер компанії Геос) і ЖК Сонячна брама спробували розірвати договори з ТММ і повернути гроші, однак не знайшли розуміння в офісі ТММ.

Юристи відзначають, що повернути гроші інвесторам ТММ буде непросто.

Сам Толмачов назвав повідомлення про проблеми його компанії “фейком” і “інформаційною атакою”, проте підтвердив всі ключові факти, викладені ЗМІ – наявність мільярдної необслуговуваної заборгованості, конфіскацію особистого майна і заборону виїзду за кордон.

Поки Микола Толмачов знаходиться в Києві і заявляє про готовність розпочати нові бізнес-проекти, зокрема, в сільському господарстві.

Іван Ярмоленко.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Завантаження...

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка