
Видатні люди з терен України зібрані в книзі NOMINA. Визначний проект такого формату поданий як сторінки родинного альбому. Факти ICTV писали про унікальну книгу, якщо іще не читали – вам сюди.
Отже… Марія Башкирцева.
Деякі невиправні романтики вважають, що найпрекрасніша смерть – десь у Парижі… Восени… Коли падає листя платанів на бульварах і довкола вчувається приємний, із димком, запах смажених каштанів…
Може, й так – у Парижі. Але не від сухот і не в 25 років… А саме стільки прожила наша мисткиня, яку французи мають за свою. Художниця Марія Башкирцева.
Талановита жінка народилася в листопаді 1858 року поблизу славетної Диканьки, в селі Гавронці, а померла в жовтні 1884-го в Парижі, де вона стала визнаним майстром.
Жила Марія у Франції з 1870 року, де навчалася живопису в паризькій Академії Жуліана. 1879-го навіть отримала золоту медаль на одній із престижних виставок.
Чому Марія опинилася за кордоном? Батьки, дворяни Костянтин Башкирцев і Марія Бабаніна, розлучилися й мати забрала Марію до Європи. Баден-Баден, Відень… У Женеві до Марії приходить підліткове кохання. Герцог Гамільтон… Та одружився він 1873 року, звісно, не з Башкирцевою.
Читайте: Видатні українці. Хто зробив фундаментальні відкриття у медицині
В Ніцці вона закохується в аристократа Бореля; загалом у неповних сімнадцять літ вона встигне відчути потяг серця до графа де Лардереля, Поля Граньє де Касаньяка і кількох інших європейських аристократів. Та платонічні пориви перекреслюють сухоти – з 16 років!
Перша персональна виставка картин Марії Башкирцевої відбулася 1885 року – посмертно. Живописні полотна Марії зберігаються в музеях України, Франції, Голландії, США, Росії. А в місті Ніцца, в музеї Шере, є зала Марії Башкирцевої.
Парадокс життя і творчого спадку Башкирцевої полягає в тому, що вона відома багатьом в Європі передусім як автор напрочуд щирого, глибокого і людяного щоденника, котрий Марія вела французькою мовою протягом 1873-1884 років.
Добро і зло, любов і життя – все дивовижно поєдналося в цьому непересічному документі юнки. Як вона осягала глибини людської душі? Очевидно, тому, що була генієм, який не встиг розкритися вповні…
Сумна доля її художнього доробку в Україні: під час евакуації Харківського музею в часи Другої світової війни без сліду зникли шістдесят шість картин Башкирцевої. Нині в музеях Сум, Дніпропетровська й Харкова зберігаються лише три її живописні полотна.
Та про долю Марії написано кілька книг, а її щоденники й досі читають…
Нагадаємо, Факти ICTV також писали про Івана Пулюя, який відкрив Х-промені.