PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android

Тотальне подорожчання: нові ціни на продукти і товари з осені

Огірки по ціні делікатесу

Біля продуктового кіоску з фруктами та овочами на вулиці Олени Пчілки в Києві зранку зібралась черга. Жіночка, яка стояла перша, свариться, що за кілька днів ціни на огірки виросли на кілька гривень. З середини черги хтось підказує, що не тільки огірки здорожчали. Та й взагалі ціни якісь дивні.

– Ось тільки вчора банани купувала по 35 гривень, а вже по 48! – Хоч в супермаркетах їх по 30 продають.

Продавчиня сердиться та розводить руками.

– Ну, а я що можу зробити? – відказує вона. – Я лиш реалізатор, тож яку ціну директор ставить, по тій і продаю.

Черга похмуро киває головами й чекає далі. Кілька бабусь збираються йти.

– Я оце краще піду в інше місце,- говорить якась бабуся. – Там огірки по 10 гривень, а на базарі по 29! Де ж це бачено? Так наберу кілограма три, хоч законсервую пару баночок на зиму.

Варто  зауважити, що ціни в різних магазинах на торгових точках Києва кардинально різняться. Наприклад, якщо в одному супермаркеті молоко певної торгової марки можна купити від 18 гривень, то в інших теж саме молоко коштує вже до 25 гривень. М’ясо і ковбаси в різних магазинах можуть різнитись в ціні від 5 до 12 гривень. Але найбільше шокують ціни на овочі і фрукти. Так, якщо в спальних районах персики можна купити від 13 до 26 гривень за кілограм, то в центрі Києва ті ж самі персики коштують вже від 40 гривень. Банани можна купити від 18 до 50 гривень, полуниці від 25 до 60 гривень, помідори – від 10 до 55 гривень, огірки від 8 до 32 гривень.

Причина такої кардинальної різниці в цінах можливо криється в тому, що з 1 липня держава більше не регулює ціноутворення на продукти харчування. Відповідну постанову Кабмін ухвалив 7 червня цього року.

Згідно документу, виробники тепер не зобов’язані декларувати ціни на продовольчу продукцію, а також обґрунтовувати необхідність зміни цих цін.

На думку можновладців, така стратегія дозволить сприяти розвитку конкуренції та уникнути бюрократії у сфері ціноутворення.

Однак, економічні експерти вважають, що подібним рішенням лиш спровокували безконтрольне здороження цін в Україні.

Тотальне подорожчання: нові ціни на продукти і товари з осені

Читайте:  Подорожчання проїзду у Києві: нові тарифи з 15 липня

Без варіантів

Асоціація постачальників торгівельних мереж України відмічає, що за останні півроку подорожчала більша частина продуктів у списку соціальних продуктів харчування. І це ще до моменту відміни державного контролю за ціноутворенням.

Так, за перші двадцять днів липня зросли ціни на: курячу тушку, сало, яловичину та варену ковбасу, свинину, соціальний хліб, як білий так і чорний.
Найстрімкіше подорожчання відбулось на овочі. Серед них: капуста, морква, цибуля, буряк, картопля.

Останні півроку відчувалось зростання цін на молочну продукцію. Найбільше з “молочки” піднявся в ціні сир та вершкове масло. Зросли в ціні також сметана і молоко.
Подорожчали цукор та рис.

З несоціальних продукцій, також подорожчали алкоголь – від 12 до 63% та тютюн – до 40%.

Найшвидше ціни зростали в Херсонській, Одеській, Миколаївській, Івано-Франківській та Київській областях.

Та до кінця року, впевнені представники Асоціації, по всій Україні ціни на товари збільшаться від 20% до 50%. В першу чергу це пов’язано зі скасуванням регулювання державою цін на продукти харчування.

За словами Олексія Дорошенко, голови Асоціації постачальників торгівельних мереж, вже з початку липня більшість соціальних продуктів в Україні подорожчала.

– Щось скасовуючи задля відповідності “європейським стандартам”, треба пропонувати щось на заміну, – пояснює голова Асоціації торгових мереж Олексій Дорошенко –  Тому Уряд був зобов’язаний замість державного регулювання ввести одну з трьох систем притаманних Європейському Союзу та Сполученим Штатам.

Перша, з таких систем, пояснює Олексій Дорошенко, це субсидіювання виробника. Але в українських умовах це практично нереально, оскільки система навряд чи буде прозорою і кінцевий споживач не отримає очікуваного здешевлення.

Другий варіант – це зниження ставки ПДВ на продукти.

– Середній рівень ставки податку на додану вартість в Європі – 5% і регулюється окремою директивою, – пояснює економіст. – В нас – 20%. Через це українське борошно в Польщі коштує дешевше, ніж у нас. Це, мабуть, найкращий варіант в наших умовах.

Третій варіант – це субсидії на продукти споживачам. В умовах, коли є база отримувачів субсидій на послуги ЖКГ, це лише технічне питання. Наприклад, в США такими субсидіями користується близько 20 мільйонів громадян, отримуючи в середньому більше $330 на людину в місяць.

Варіанти є, але Кабінет Міністрів не бажає їх розглядати.

– Тобто, питання не в європейській практиці, а в бажанні підтримати великих виробників.

Тотальне подорожчання: нові ціни на продукти і товари з осені

Одяг не в ціні

Вказують на збільшення цін на споживчому ринку в країні і дані державної служби статистики в Україні.

Так, згідно офіційних даних, за останній рік найбільше виросли в ціні: хліб і хлібопродукти, яйця, м’ясо, фрукти та овочі.

Значного зросту цін зазнали алкогольні напої та тютюнові вироби. А також тарифи на комунальні послуги – майже на 90% – з червня минулого року.

Незначне підвищення цін також було на фармацевтичну продукцію, медичне обладнання, амбулаторне обслуговування, освіту, послуги ресторанів, готелів та інше.

При цьому, за даними державної служби статистики України, ціни на одяг і взуття цього року не зростали. Підприємці пояснюють відсутність зросту цін на одяг та взуття – зменшеним попитом.

– Я раніше оновлювала свій товар мінімум раз на місяць, – розповідає Марина, подавець жіночого взуття на одному з базарів в Херсоні. – Зараз – раз на три-чотири місці. – Ціни знизила майже до закупівельних, та все одно ніхто не купує – нема грошей у людей. Часом доводиться робити чималі знижки, аби хоч щось продати.

Такої ж думки і Тетяна Олександрівна, продавець одягу на одному з районних базарів Запорізької області. Жінка запевняє, що продавці вимушені навіть давати свій товар в борг, аби не втратити бізнес.

– У нас купують речі переважно жителі сіл, – пояснює Тетяна Олександрівна. – Якщо, наприклад, більш-менш нормальна зимова куртка коштує 2 тисячі гривень, то люди за неї можуть розплачуватися в розстрочку – по 200-500-700 гривень в місяць. Іншого варіанту нема – бо дві тисячі одразу заплатити готові далеко не всі.

Жінка пояснює, що є величезний ризик віддавати товар незнайомим людям без повної оплати. Але багато районних торговців йдуть на такий крок. Як гарантію виплати – беруть номер телефону, ксерокопію паспорту “покупця”. Та де потім шукати людей, які часто навіть не живуть за пропискою – не знає.

– Ціни на продукти стрімко ростуть в ціні, бо на них завжди є попит, – резюмує Тетяна Олександрівна. – З речами, розвагами, технікою – складніше. З мого досвіду, все менше українців витрачаються на обновки чи відпочинок – дорого.

Однак, продавці одягу та взуття запевняють, що з наближенням осені все ж таки змушені будуть підняти ціни до 25%. Адже закупівельні ціни непомірно зросли. І щоб мати змогу обновляти асортимент, сплачувати податки та оренду приміщень, змушені піднімати ціни на свій товар.

Тотальне подорожчання: нові ціни на продукти і товари з осені

Читайте:  В Україні подорожчала холодна вода: тарифи по регіонах (ІНФОГРАФІКА)

Невдалий  рік

За прогнозами експертів, до кінця року, виростуть в ціні також і алкогольні напої, тютюн та продукти харчування. Причина тому – збільшення акцизів та низька врожайність.

За словами аграріїв, цей рік виявився несприятливим для гарного врожаю – морози в травні винищили врожай ягід та фруктів. А, через міру дощова погода в червні, не дозволила вчасно приступити до збору врожаю зернових.

І хоч міністерство аграрної політики звітує про 20 мільйонів тон зібраних ранніх зернових, аграрії сумніваються в їх якості та вже підраховують збитки. Та впевнені – ціна на хліб зросте.

Прогнозують ріст цін і фермери.  Кажуть, якщо ціни на зернові будуть високі, то м’ясо теж здорожчає, доведеться покривати збитки на годування птахів та свиней.

– Цього року вже близько п’яти разів в кількох областях оголошували карантин через свинячу чуму, – каже фермер Іван Чорнохлібов. – Тварин умертвляли. Забороняли продаж свинини. Це чималі збитки. Якщо восени ще й зростуть ціни на закупівлю зернових, то ціни на м’ясо різко підскочать вгору. Адже вигодовування поголів’я коштує чималих грошей.

Деякі фермери прогнозують здорожчання цін на м’ясо, фрукти, овочі та хліб – до 40%.

І це, якщо не буде різких стрибків курсу долара. Бо зростання інфляційних процесів призведе до ще більшого подорожчання цін практично на всі групи товарів та послуг.

Варто зазначити, що згідно держстатистики, більшу частину своїх доходів українці витрачають на продукти харчування та на комунальні послуги. При чому, 49% доходів витрачаються на продукти, алкоголь та тютюн.

Нагадаємо, раніше Факти ICTV писали про те, що робити боржникам за комуналку, аби не втратити своє майно.

Яна Міланова.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Завантаження...

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка