PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android

Більше ніж правда: хто в Києві кришує бурштинову мафію

Продюсер проекту Андрій Кісера та шеф-редактор Олег Василевський розповіли Фактам ICTV, як за цей час програма змінила життя українців, як журналісти проекту ризикували своїм життям і здоров’ям на зйомках, а також які теми глядачі побачать найближчим часом.

– Програма Більше ніж правда існує понад рік. Що, на ваш погляд, за цей час проект змінив у житті простих українців?

Андрій Кісера: Відверто кажучи, нашою метою з самого початку не було доведення справ до судів і швидкі кардинальні суспільні зміни. У проекті ми розбираємося у тонкощах гучних скандалів, які з певних причин замовчуються, показуємо зсередини те, про що багато говорять, розслідуємо і аналізуємо ті чи інші корупційні схеми. Рейтинги програми кажуть про те, що такі теми глядачам цікаві.

Приміром, ми знімали багато програм про Укрспирт, після чого там почали відбуватися дуже масштабні зміни в системі, проводиться багато обшуків на спиртзаводах, змінився керівник… Не можемо стверджувати, чи стало це наслідком нашої програми, але, можливо, саме вона стала каталізатором таких змін.

Також знаємо, що в Державній пенітенціарній службі після наших програм розпочались кримінальні провадження. Після випуску про тюрми генеральний прокурор робив цілий рейд, ревізію тих самих в’язниць, які ми показували у програмі.

Читайте: Обшуки в Укрзалізниці: ГПУ вилучила 45 балонів із невідомою речовиною

Олег Василевський: Є теми, за якими ми постійно стежимо і можемо стверджувати, що там відбуваються зміни. Також є і дрібніші зрушення, наприклад, ремонт доріг в одному з сіл Київської області. Це був довгий процес розслідування: журналіст їздив у Міністерство оборони, визначив для початку, хто обслуговує цю дорогу (всі від неї відмовлялись), з’ясував, що вона на балансі військових, знайшов цю військову частину… І після цього всього дорогу почали ремонтувати. Хай не всю, але основну частину.

Андрій Кісера: Можемо сказати, що це точно стало наслідком чи підсумком нашої програми. І, можливо, для мешканців цього села це навіть важливіше, ніж кримінальна справа проти якогось начальника чи керівника. Нам це справді приємно і втішно.

Олег Василевський: Також наші журналісти виявили склади з контрабандним алкоголем на загальну суму 8 мільйонів гривень. Цей завод працював у Харкові, всі про нього знали, але ніхто його не закривав. Після того, як наші журналісти його виявили, туди приїжджала поліція, всі вдавали вигляд, ніби нічого не відбувається, журналісти дзвонили в прокуратуру і тільки після того поліція запрацювала. Вилучили п’ять машин контрабандного алкоголю, ще у процесі зйомок програми.

– Наскільки небезпечними є зйомки програми?

Андрій Кісера: Рік тому знімали на спиртзаводі в Рівненській області. Там була якась неформальна чи нелегальна охорона – так звані тітушки.  Вони здійснили напад на журналіста і оператора, застосували до них газові балончики і навіть наставляли на них зброю. Знімальна група була змушена втікати, в оператора стався розрив зв’язок, він довго ходив в гіпсі. Справа була порушена, але до сьогодні ніхто жодної відповідальності за це не поніс.

Читайте: Міжнародний аудит: Україну перевірять на боротьбу з корупцією за три роки

– Розкажіть про випадки, коли ваші журналісти працювали під прикриттям.

Андрій Кісера: Одна журналістка влаштовувалась на роботу в бордель у Києві. Вона пройшла співбесіду, прийшла на свій перший робочий день. І вже з кімнати борделю подзвонила в поліцію. Відкрила поліції і журналістам двері зсередини.

Ще одна журналістка ходила в Олександрівську лікарню зі вдаваними скаргами на болі в животі. Лікар визначив діагноз, що у неї апендицит і треба негайно оперувати (хоча насправді в неї нічого не боліло). Дуже настійливо і наполегливо лікар пропонував операцію, яка коштувала 10-15 тисяч гривень, робив дуже сильну рекламу своїм послугам. Досить показовий такий був випадок.

Також у новому сезоні журналістка вісім днів попрацювала нянею в садочку, причому офіційно, їй навіть заплатили зарплату за цей час – 400 з чимось гривень. Дізналась вона, в основному, те, що праця виховательки дуже складна, невдячна і, відповідно, малооплачувана, держава, на жаль, не дбає про працівників дитячих садочків.

Олег Василевський: Ще один журналіст показував, як на Донбасі через лінію розмежування перевозять людей. Він просто домовився, сів в машину і вийшов фактично вже перед останнім блокпостом.

– Чи часто вам погрожують судами або фізичною розправою?

Андрій Кісера: У нас був один позов в суд, від мережі автозаправних станцій, але вони свій позов відкликали. Можливо, з погрозами більше телефонують на канал ICTV, але ми цього не відчуваємо, кажу відверто.

Читайте: Як виглядає бурштин вартістю мільйон гривень

– Над якими темами працюєте зараз?

Андрій Кісера: Розробляємо одночасно близько десяти тем. У новому сезоні будуть випуски про тюрми, про мафію жебраків, про бурштинову мафію. Хочемо все-таки докопатися, хто в Києві стоїть на самій верхівці тої бурштинової мафії.

Також цікава тема – тендерна мафія, ми зараз на завершальній стадії програми про неї. Там багато цікавих епізодів. Приміром, з міського бюджету виділяються кошти на встановлення ліфтів, акти виконаних робіт підписані, гроші проплачені – а ліфтів як не було, так і немає. Або ж виділяються кошти на проведення інтернет-ліній, а в ході розслідування ми виявляємо, що інтернет там вже давно є.

Окрім того, у розробці тема корупції у відновленій інфраструктурі Донбасу. Там виділяються дуже великі кошти і Україною, і європейськими партнерами, але там дуже багато і корупції, і некомпетентності, і нефаховості тих, хто будує школи, дороги, інші об’єкти інфраструктури.

Доходить до смішного: є проект реконструкції школи, на який виділили кілька мільйонів гривень, проект зробили, а на етапі будівництва побачили, що проектом не передбачена електрика, тож роботи зупиняються і потрібен новий проект.

Бувають просто анекдотичні ситуації. Приміром, підрядник отримав великі кошти, нічого не починав робити і втік за кордон. Ця тема, на наш погляд, справді дуже резонансна.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Завантаження...

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка