PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android

Газ із Росії: коли, ціна та чи зможемо перепродати

З весни Україна може знову купувати газ у Росії. Так визначив Стокгольмський арбітраж. Чи вигідне це рішення Україні? Скільки саме газу й за якою ціною купуватимемо? І чи матимемо право перепродавати російське блакитне паливо далі в Європу? На ці та інші питання Фактам ICTV відповів головний комерційний директор групи Нафтогаз Юрій Вітренко.

– Чи розпочалися перемовини з Газпромом? Наскільки росіяни йдуть на контакт?

– Ми вже провели 2 раунди переговорів поза межами України щодо імплементації рішення Стокгольмського арбітражу. Це технічні й процедурні моменти. В рішенні арбітражу чітко визначені як обсяги, так і формула ціни, всі необхідні параметри. Зараз необхідно внести всі ці нові параметри в наш контракт, підписавши так звану додаткову угоду. І ось зараз якраз тривають перемовини з цих технічних моментів.

– Який обсяг газу Нафтогаз буде купувати в Газпрому?

– Річні обсяги визначені арбітражем. Питання тільки, як їх розподілити протягом року.  Якщо раніше за контрактом ми мали купувати 52 мільярди кубометрів на рік, то новий контрактний обсяг – 5 мільярдів. З них 4 мільярди – за принципом take or pay, тобто ми цей обсяг можемо брати чи не брати, але заплатити маємо. Ще на один мільярд діє інший принцип: цей обсяг газу ми можемо частково передплатити, але забрати потім, навіть у наступні роки. Крім того, арбітраж зняв обмеження на реекспорт газу. Тобто Нафтогаз зараз газ, куплений у Газпрому, може спокійно продавати на європейський ринок.

– Скільки коштуватиме російський газ у новому контракті?

– Стокгольмський трибунал чітко визначив нову формулу ціни. Вона має автоматичну прив’язку до цін на конкретному, визначеному трибуналом хабі в Німеччині й буде переглядатися кожен квартал. Коли ми купуємо газ на західному кордоні, ми платимо не тільки оцю ціну німецького ринку, а й ще додатковий так званий спред – вартість транспортування газу, наприклад, з Німеччини в Словаччину, де ми купуємо паливо. У Газпрому за новим, зміненим контрактом ми маємо купувати просто на рівні німецького ринку. Тобто різниця – вартість транспортування, це приблизно 20-30 доларів на тисячі кубометрів. Саме настільки російський газ від Газпрому буде дешевший за той, що нині ми купуємо з ЄС. Ціна за зміненим контрактом буде також суттєво нижчою за ціну за старою формулою. Зараз різниця становить десь 20 доларів. Проте ця сума коливатиметься залежно від сезону. Наприклад, у другому кварталі різниця сягатиме 50 доларів. Бо в теплий період року ринкові ціни на газ падають. Раніше формула була прив’язана до нафтопродуктів і не відображала ринкові тенденції в Європі.

– Чи погоджується з цими тезами Газпром? І коли можна очікувати на перші поставки газу з Росії?

– Поки погоджуються. Адже рішення трибуналу дуже чітке й вони розуміють наслідки його невиконання. Ми очікуємо, що найближчим часом ці технічні консультації будуть закінчені й поставки газу від Газпрому почнуться приблизно з березня. Але точно про це можна буде сказати лише після остаточних узгоджень всіх технічних моментів.

– Чи зменшить Україна в зв’язку з цим імпорт газу з ЄС?

– Так, ми маємо бути чесними з усіма. Частину газу, яку ми дотепер купували лише в Європі, тепер будемо замовляти в Газпрому. Рішення Стокгольмського арбітражу базується на принципі, що ми маємо купувати в росіян половину своїх річних потреб у імпорті. Тоді це буде більш-менш конкурентна ситуація, яка відповідає європейському законодавству щодо захисту конкуренції.

– Коли очікуєте на друге рішення Стокгольмського арбітражу? І чи вплине воно на перемовини з Газпромом?

– Очікуємо до кінця лютого. Воно стосуватиметься питань транзиту. І, сподіваємося, це рішення арбітражу вплине на долю газопроводу Північний потік-2. Тому що, якщо в найбільш позитивному для нас варіанті арбітраж застосує до цього контракту українське енергетичне законодавство, то Газпром буде змушений сплачувати нові тарифи за транзит, встановлений українським регулятором. Вони, нагадаю, передбачають так звану прискорену амортизацію, яка нараховується через рішення Газпрому обійти Україну. І тоді в Газпрому буде 2 варіанти: або зараз сплачувати набагато більше через своє рішення обійти Україну, або відмінити це своє рішення й зупинити будівництво Північного потоку-2. Крім того, варто буде наперед забронювати значні потужності української ГТС, аби знизити собі поточний тариф на транзит нашою територією.

– Чи зберіглася перспектива використання вітчизняних підземних сховищ газу європейськими компаніями?

– Нині потужність українських сховищ є надлишковою. І їх варто використовувати ефективніше. Зараз ми спільно з Єврокомісією вивчаємо, як саме це можна зробити. Потім уже можна буде перейти до конкретики.

– Скільки газу в наших підземних сховищах на сьогодні?

– Понад 12 мільярдів кубометрів. Це на 2 мільярди більше, аніж торік. Тому ми не бачимо жодних проблем із проходженням зимового сезону.

– Які перспективи власного видобутку газу?

– Цього року видобуток Укргазвидобування складе 15,5-16 мільярдів кубометрів. А весь видобуток у країні, з урахуванням приватних компаній, сягне 21 мільярда кубів. Це при загальному споживанні країни приблизно в 30 мільярдів кубів. Відповідно імпортувати треба від 8 до 10 мільярдів кубів. Жодних підстав для занепокоєння з точки зору безпеки постачання немає. До того ж, Укргазвидобування щороку збільшує обсяги власного видобутку.

Олексій Савіцький.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Завантаження...

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка