PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android

Новий склад ЦВК – хто слідкуватиме за чесними виборами

Сьогодні Верховна Рада голосувала за оновлений склад ЦВК. Факти ICTV розповідають про новий склад ЦВК, як обирались члени та хто останній кандидат.

Верховная Рада

Центральна виборча комісія вже 4 роки потребує оновлення. Ще у 2014 році термін повноважень закінчився у 12 з 15 членів, а у 2017 у 13-го. Однак, влада ніяк не могла або не хотіла вирішувати це питання.

Сьогодні, 20 вересня, у Парламенті відбулось засідання, під час якого депутати голосували за нових членів ЦВК, яких раніше затвердив Президент Петро Порошенко.

Нагадаємо, раніше Факти ICTV писали про склад та проблеми нинішньої ЦВК.

Сьогодні, 20 вересня, Верховна рада розпустила ЦВК. Так, на вечірньому пленарному засіданні, більшість депутатів нарешті проголосувала за проект-постанову про звільнення старого складу Виборчої комісії. За проект проголосувало 278 осіб.

Як обирався кожен кандидат у ЦВК

Кожна партія, фракція, блок мають право висунути свою кандидатуру на пост члена Центральної виборчої комісії. Законодавчих обмежень у виборі кандидата немає.

Максим Бурбак, лідер фракції Народний фронт, розповів, чим керуються фракції при виборі свого кандидата:

– Найголовніше – професійна виборча комісія. Це повинні бути досвідчені люди, які знають виборче законодавство – юристи, провідні фахівці у виборчому праві, громадські діячи.

Після того, як партії висунуть своїх кандидатів, їх узгоджують з Президентом. Проводяться політичні консультації, кандидати зустрічаються з Президентом, знайомляться з лідерами інших фракцій.

Суб’єктом подання на членство ЦВК є виключно Президент України. Він висуває своє подання на голосування до Верховної ради України.

Парламент голосує за кожного кандидата окремо. Для того, аби утвердити особу на посаду, слід набрати більшість голосів, тобто 226.

Зазначимо, що члени ЦВК не можуть мати будь-яку іншу професію окрім роботи у ЦВК. Саме тому, відразу після їх призначення їм надається час на складання інших повноваженнь.

Новий склад ЦВК

Так, на пленарному засіданні 20 вересня, Верховна Рада обрала новий склад ЦВК. Туди увійшло 6 представників Блоку Петра Порошенка, 3 представники Народного Фронту та по одному представнику від інших партій. Свою кандидатуру не висунув лише Опозиційний блок.

Зокрема, до нового складу ЦВК увійшли:

 1. Басалаєва Алла, Відродження
 2. Бернацька Наталя, НФ
 3. Вербенський Михайло, БПП
 4. Євстігнєєв Андрій, Батьківщина
 5. Єфремова Ірина, НФ
 6. Желтова Ольга, БПП
 7. Конопольський Олег, БПП
 8. Кустова Світлана, БПП
 9. Лотюк Ольга, БПП
 10. Плукар Віталій, БПП
 11. Радченко Євгеній, Самопоміч
 12. Сліпачук Тетяна, Воля народу
 13. Шипілов Леонтій , НФ
 14. Юзькова Тетяна, РПЛ

Зазначимо, що Єфремова Ірина та Юзькова Тетяна не можуть приступати до виконання обов’язків, допоки не припинять свої депутатські повноваження. Вони пообіцяли здати мандат наступного тижня.

Хто 15-й?

У вівторок, 18 вересня, Верховна рада прийняла рішення про збільшення кількості членів ЦВК.  Тепер замість 15, їх буде 17. Два члена ЦВК продовжують роботу, бо їх термін ще не закінчився. Завдяки запровадженню додаткових місць, у ЦВК будуть представники всіх партій.

19 вересня Петро Порошенко підписав цей законопроект, а вже 20 він набув чинності.

Раніше Порошенко надав подання, у якому він схвалив 14 кандидатур на посади членів ЦВК. Зазначимо, що нові кандидати жодного разу не обирались на відповідну посаду.

Наразі залишається невідомо, хто займе останнє 15 місце.

Резолюцією ПАРЄ передбачено, що у складі нового ЦВК мають бути представники від всіх фракцій і груп, які представлені в парламенті.

Однак, Опозиційний блок так і не висунув свого кандидата. Вони наполягали на кандидатурі Охендовського, нинішнього голови ЦВК, проти якого відкрито кримінальне провадження. Однак президент не задовільнив їх вимогу.

Читайте: Новий склад ЦВК (СПИСОК) Рада може звільнити весь склад ЦВК Завдання Ради на сесію: зміни до Конституції, оновлення ЦВК і бюджет 2019

Потім ОБ намагались подати на розгляд  двох своїх кандидатів, однак місце їм виділили лише одне.

Політолог Віктор Фесенко прокоментував таке рішення:

– Це право президента. Президент наполягає на повному оновленні. Немає заборон. Не йдеться про те, щоб заборонити політичній силі мати свого представника. Йдеться про позицію президента щодо повного оновлення.

Таким чином остаточно затвердити новий склад ЦВК не вдалось. наразі є 16 преставників із 17 потрібних. Надалі очікується тільки подання кандидата від Опозиційного блоку.

Однак, точно відомо, що президентські та парламентські вибори пройдуть під контролем оновленої ЦВК. Чи вплине на перебіг виборів те, що представників від БПП більше, ніж від інших партій покажуть тільки результати виборів.

Фото: dreamstime

Лілія Ященко

 

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Завантаження...

Вгору Вгору
Вверх

  Знайшли помилку в тексті?

  Помилка