
Об’єднавчий Собор відбувся 15 грудня. В результаті була утворена Православна церква України.
Голосування. На об’єднавчому соборі шляхом таємного голосування було обрано голову нової церкви. На пост претендувало три кандидати. Однак, після того, як митрополит Макарій самостійно зняв свою кандидатуру, архієрії обирали між митрополитом Епіфанієм та митрополитом Симеоном (УПЦ МП). Розрив становив лише 8 голосів – 32 на 28 відповідно.
Хто головний в церкві? Митрополит Переясловский і Білоцерковський Епіфаній – предстоятель нової церкви в Україні.
Він був правою рукою митрополита Філарета і саме його Філарет рекомендував на посаду очільника церкви. Його офіційний титул – митрополит Київський і всія України.
Читайте: Єпіфаній – глава нової помісної церкви: що відомо про митрополита
Томос. Тепер предстоятель нової церкви вирушив у Стамбул, де проведе спільну службу з Вселенським патріархом та отримає томос. Дата затверджена на 6 січня 2019 року.
Де інші церкви? УАПЦ та УПЦ КП саморозпустились перед початком Об’єднавчого Собору. Відтак, всі їх прихожани автоматично зараховуються до нової автокефальної православної церкви.
Статус Філарета. Патріарх Філарет, який очолював Українську православну церкву Київського патріархату, тепер почесний духовний наставник ПЦУ. Він довічний член синоду ПЦУ з правом скликати собори.
Мова богослужінь. Мова богослужінь буде обиратись самими прихожанами. Це може бути або українська або церковно-слов’янська.
Головний собор. Михайлівский Золотоверхий собор став кафедральним собором Православної церкви України.
Однак у дні важливих християнських свят та важливий державних свят богослужіння будуть проходити в храмі Софії Київської. Володимирський собор залишається за Філаретом, де він буде продовжувати свої служіння.
Статут нової церкви. Статут нової церкви передбачає її автокефалію, тобто незалежність. Вселенський патріархат залишається вищою інституцією і має право урегульовувати суперечки українських єпископів, якщо вони будуть.
Синод Православної церкви України буде складатись з 12 архієреїв. Архієреї будуть обиратись на один рік і кожні півроку половина з них буде змінюватись.
Сьогодні по такому принципу існують 14 автокефальних церков. Тобто, Київська митрополія стане 15-ю.
Хто замість Епіфанія. Оскільки Епіфаній буде вести службу у Михайлівському соборі, невідомо, куди перейде єпископ Агапіт, який був намісником цього собору.
На місце Епіфанія, митрополитом Переяславськими та Білоцерківським , а також ректором Київської православної богословської академії, можуть призначати Євстратія Зорю. Найближчим часом офіційні структури мають повідомити про своє рішення.
Статус УПЦ МП
Єдиним противником створення православної церкви України був Московський патріархат. На Об’єднавчий Собор з’явилось лише два єпископа – митрополит Вінницький і Барський Симеон та Митрополит Переяслав-Хмельницький і Вишневський Олександр.
Статус Онуфрія. Статус митрополита Онуфрія, очільника УПЦ Московського патріархату – митрополит Російської православної церкви в Україні.
Про це йдеться в листі Вселенського патріарха до Онуфрія після Об’єднавчого собору. Оскільки Епіфаній стає канонічним митрополитом Київським, то Онуфрій не може мати такий же статус.
Що буде з приходами. Щодо статусу парафій, вже неодноразово заявлялось, що їх перехід до ПЦУ буде добровільним. Якщо громада вирішить залишитись з УПЦ МП, то цьому перешкоджати ніхто не буде.
Показовою став перехід парафії митрополита Симеона від УПЦ МП до ПЦУ. У неділю, 16 грудня, митрополит офіційно зробив свій Кафедральний собор у Вінниці частиною ПЦУ.
Зазначимо, що сьогодні у ПЦУ близько 7000 приходів, в той час як у УПЦ МП – близько 12 000. Очікується, що найближчим часом частина парафій послідує прикладу Симеона, відповідно тоді можна буде говорити про статистику.
Назва. Наразі невідомо, яку назву носитиме Українська православна церква Московського патріархату. У Верховній Раді є законопроект №5309, який зобов’язує церкви обов’язково додавати до назви свій керівний центр, де б він не знаходився. Сьогодні депутати БПП вже лобіювали розгляд цього законопроекту найближчим часом.
Сьогодні офіційна назва церкви Московського патріархату – Українська православна церква. Через це виникає плутанина, бо єдина автокефальна церква тепер носить назву Православна церква України.
Створення Православної церкви України стало історичним моментом для українських вірян. І оскільки відповідно до Конституції кожен має свободу віросповідання, українці мають право самостійно вирішувати, до якої церкви їм ходити. Відповідно, суперечок виникнути не повинно.
Після отримання томосу 6 січня, ПЦУ буде офіційно визнана Константинопольським патріархатом автокефальною церквою. Тоді створення єдиної церкви, що почалось ще 100 років тому, буде завершено.
Фото: dreamstime, УПЦ КП, УПЦ МП
Лілія Ященко