PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android

Криптовалюта і блокчейн в Україні: міфи, рішення та перспективи

Чи має Україна криптомайбутнє, для чого потрібен блокчейн, і як він вирішить проблему з корупцією – читайте в ексклюзивному інтерв’ю Фактів ICTV.

Криптовалюта

– Я прийшов у цей світ для того, щоб змінити його на краще. Коли я це усвідомив – почав пробувати. Побачив, що у мене виходить, і від цього отримую справжню насолоду, – пояснює чоловік з палаючими блакитними очима.

Ми познайомилися на iForum, де він в якості спікера проводив огляд процесів ринку криптовалют і блокчейна у 2018 році.

Вже тоді я знала, що безумовно маю поговорити з цією людиною.

Мого візаві звуть Михайло Чобанян, він засновник благодійного фонду розвитку соціальних інновацій CryptoРусь і першої публічної Української біржі криптоактивів Kuna.io. Разом з однодумцями він також створив і очолив Блокчейн Асоціацію України.

Михайло захищає ідею простору для реалізації проектів на інноваційних технологіях, що надасть принципово нові можливості розвитку у всіх сегментах національної економіки.

Передові технології радикально змінюють цілі галузі економіки приголомшливо швидкими темпами.

Той факт, що світ вже переступив поріг Четвертої індустріальної революції, – очевидний, проте не для всіх.

Ми вирішили разом з Михайлом Чобаняном розвіяти міфи про криптовалюту, розібратися, як блокчейн допоможе нашій країні і окремим проектам, а також поговорили про криптомайбутнє України.

Далі – пряма мова.

Чому криптовалюта і блокчейн

Я публічно з 2014 року займаюся “евангелістичною” діяльністю криптовалют і блокчейна, тому що для мене це ідеологія. А ідеологія – якщо взяти піраміду Маслоу – це найвищий ступінь.

Відповідно, коли ти міняєш ідеологію або обираєш ідеологію, то у тебе змінюється все, що нижче за Маслоу, у тому числі твоя поведінка.

Криптовалюти, блокчейн – це ідея прямої демократії, свободи вибору, дії, фінансової свободи.

Крипта й Україна

– Нещодавно спливла цікава статистика. Я б не хотів сказати, що в неї сильно вірю, але згідно з опитуванням Kantar TNS, 13% населення (18-55 років) має криптовалюту.

Якщо говорити про кількість криптовалюти на руках у населення, я думаю, це мільярди доларів.

У нас вже є три законопроекти. Починаючи з лютого цього року, ними займається робоча група. Пишуть закон профільні юристи. Від Верховної Ради у нас працює Олексій Мушак. У цю робочу групу входять і Комісія з цінних паперів, і Нацбанк, і Держфінмоніторинг, і запросили також силовиків, щоб вони заздалегідь знали.

Ключове те, що в ньому беруть участь представники ринку. Але є чиновники, які жодного відношення до криптовалюти не мають, вони ніколи її навіть не пробували, але при цьому пишуть подібний закон. Це неправильно.

Тому ми у лютому зібралися і написали, що хочемо від цього закону. Написали перший драфт, показали, внесли коректування, потім другий драфт, третій – і ось зараз у нас уже на виході четвертий, який ми реєструватимемо.

Обговорення законопроекту робимо відкритими. Всі зустрічі під запис, проводили публічні дискусії. Тому восени, сподіваюся, депутати проголосують за нього – і ми побачимо свій закон по криптовалюту.

Закон цей потрібен лише криптобізнесу, а саме бізнесу, який займається обміном. Тих, хто використовує крипту в особистих цілях, цей закон не стосуватиметься. У нас криптовалюта не заборонена. У Конституції написано, що ми громадяни вільні, тому і використовуємо свою свободу.

Єдине, що стосуватиметься фіз- і юросіб у цьому законі, це те, що ми прописуємо як правильно платити з цього податки.

Ми пропонуємо наблизити їх до умов по ФОП 3-ї групи, коли у тебе 5% податок. Він зрозумілий, легко адмініструється і набагато нижчий, ніж де-небудь у світі.

Використання криптовалюти

Централізована криптовалюта, така як біткоін, не користуватиметься популярністю як засіб платежу для щоденних витрат. Для цих цілей є більш простий інструмент, зокрема гривня. Він зрозумілий і стабільний.

Наприклад, біткоін може скакати +- 10% на день, але бізнес ніколи не використовуватиме такі інструменти, особливо бізнеси, у яких маржинальність може бути один відсоток.

Тому децентралізовані криптовалюти як щоденний засіб платежу – ні, а ось як засіб платежу транскордонний, для великих сум – шикарно працює, швидка оплата чогось в інтернеті – клас, але не купівля кефіру, хліба, молока тощо.

Читайте: У громадському транспорті Києва почнуть приймати біткоіни – ЗМІ

Для таких цілей у нас буде криптогривня. До речі, Карбо увійшла у топ-10 найбільш захищених щодо анонімності.

Ми йдемо до того, що буде національна крипта, ви створюватимете свою криптовалюту, компанії будуть створювати. Ми рухаємося у правильному напрямку.

Міфи

– Відмивання грошей, фінансування тероризму, наркотики, дитяча порнографія, зброя – це п’ять міфів, які дуже люблять противники криптовалюти.

Для цих речей криптовалюту використовуватиме лише малограмотний підпільний бізнесмен. Тому що вона залишає слід.

Якісь дрібні транзакції можуть проходити, проте левова частка йде через долар США. Ми ж не говоримо, що долар – це зло, його потрібно заборонити і очорнити, бо через нього йдуть хабарі.

Так, бувають поодинокі випадки, але це не масовий характер, що криптовалюта тримається лише на терористах.

Блокчейн. Чому про нього говорять усюди, не знаючи, що це

– Це модно. Навіть наші політики вже використовують незрозуміле слово “блокчейн”.

Почнімо зі слів “блок” і “чейн”. Блок – це блок, чейн – ланцюжок. Об’єднуємо – виходить ланцюжок блоку. Відповідно, це технологія зберігання даних, якась методика для баз даних.

Особливість в тому, що твої дані збираються.

Якщо просто! Уявімо зошит і починаємо записувати у нього якісь дані рядками, пишемо, поки не доходимо до останнього рядка. Потім об’єднуємо все в одне речення, в якому буде вся суть (рецензію). Якщо ми змінимо що-небудь на цій сторінці, то рецензія теж зміниться, але математично це неможливо.

Блок – це наша сторінка. Ми можемо лише додавати рядки, не можемо чисто математично нічого видалити чи змінити.

Кожна нова унікальна рецензія є стартом для наступної.

Виходить, що це база даних, в якій неможливо змінювати щось заднім числом, видаляти, а можна лише записувати нову інформацію.

Якщо ми впровадимо блокчейн у всілякі голосування, то у нас не буде проблем і корупції на різних рівнях.

Спілкувалася Валерія Маліцька

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Завантаження...

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка