PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android

Друге дихання державних шахт

Державний сегмент вугільної галузі може збільшити видобуток в 3-5 разів протягом найближчих декількох років.

Друге дихання державних шахт

Запорукою цього має стати нове обладнання для шахт, що замінить старі радянські зразки. Збільшення видобутку дозволить знизити обсяги дотацій і підвищити в цілому енергонезалежність України.

Програма модернізації обладнання дозволить збільшити видобуток вугілля і вивести підприємства на прибутковість.

З 33 шахт, що належать Україні, станом на 2018 рік прибутковими були лише чотири. При цьому обсяги видобутку постійно падають через брак оборотних коштів, відсутність енергопостачання і низки інших проблем. Проте ключовою з них є застаріле, часом ще радянське обладнання.

Шахта Капітальна в Мирнограді Донецької області стала першою серед державних вугільних підприємств, що отримала нове прохідницьке та очисне обладнання за програмою модернізації шахт. Ініціатором виступило Міністерство енергетики та вугільної промисловості.

Минулої п’ятницю на шахті, що входить до складу ДП Мирноградвугілля, презентували перший очисний комбайн серії MG210, що здатний добувати до 12 тонн вугілля за хвилину. Це робить його найпродуктивнішим з усіх, що використовуються на території України.

Скребковий конвеєр SGZ630, ресурс якого 3 млн тонн – також кращий показник. Обидва індикатори в 1,5-2 рази вищі, ніж у найближчих конкурентів, що має суттєво поліпшити результати самої шахти. Вартість обладнання – близько 140 млн грн.

Друге дихання державних шахт / 10 фотографий

На Мирноградвугіллі презентували очисний комбайн, здатний добувати до 12 тонн вугілля в хвилину

Нова якість з Китаю

Обладнання виробництва Sany Heavy Equipment – світового лідера в гірничо-шахтному машинобудуванні. Ця компанія виробляє більше 50% всіх прохідницьких комбайнів у світі.

На території України дилером є українсько-китайське підприємство – ТОВ Сані Україна, яке на 50% належить китайській стороні, і ще на 50% – українському підприємцеві Віталію Кропачову.

Друге дихання державних шахт / 3 фотографии

В центрі ліворуч: Сян Венбо (Xiang Wenbo), президент Sany Heavy Industry, праворуч – Віталій Кропачев, власник ТОВ «Укрдонінвест», на зустрічі в Києві

Китайці – не новачки на українському ринку. Компанія працювала тут і поставляла обладнання ще до війни на Донбасі – переважно для потреб шахт групи компанії ДТЕК. Сьогодні в Україні близько 30 одиниць техніки Sany на різних шахтах.

– Це перше капітальне вкладення на придбання нового обладнання та запуск нової лави, яке дозволяє розвивати шахту. Ми сподіваємося, що не останнє.

Зараз ми працюємо ще над чотирма лавами. Це дасть можливість додатково видобувати від 2 до 3 тис. тонн вугілля на добу. Шахта самостійно зможе виплачувати заробітну плату і вийти на рентабельність. Наступний запуск лави дозволить шахті вже розвиватися й отримувати капітал для подальшого розвитку, – зазначив на презентації глава Донецької обладміністрації Олександр Куць.

Друге дихання державних шахт / 3 фотографии

Зліва направо: Олександр Куць, глава Донецької ВГА, Гуань Цінбай, директор по маркетингу Sany Heavy Equipment в країнах Східної Європи, Чжан Чжихонь, генеральний директор Sany Heavy Equipment на презентації нового обладнання Sany в Мирнограді

– Шахта Капітальна на сьогодні видобуває в середньому близько 1,4 тис. тонн вугілля на добу. Після масштабного оновлення обладнання за рахунок техніки нового покоління видобуток буде збільшено як мінімум в 2,5 рази, що істотно поліпшить економічні показники підприємства, – зазначив директор ТОВ Сані Україна Андрій Крикун.

До кінця 2019 року Сані Україна планує поставити на шахти ДП Мирноградвугілля ще чотири прохідницькі комбайни. Кожен комбайн щодоби забезпечить по 10-15 метрів підготовки очисних вибоїв. Загальна вартість цього обладнання – близько 95 млн грн.

Найближчим часом заплановано також постачання нового обладнання на ДП Селідоввугілля, ДП Шахтоуправління Південнодонбаське №1, ДП Шахта ім. М. С. Сургая, ПАТ Лисичанськвугілля. Загальна сума контрактів – понад 800 млн грн.

Збиратимуть в Україні

Під час презентації очільник області Олександр Куць і генеральний директор Sany Heavy Equipment Чжан Чжихонь обговорили можливість будівництва на території регіону підприємства щодо великовузлового збору гірничо-шахтного обладнання Sany.

– Ми готові допомогти в цьому чим завгодно. Наприклад, збір можна організувати прямо в цехах однієї з державних шахт, – зазначив Олександр Куць.

До слова, компанія Сані Україна вже організувала в м. Покровське поруч з Мирноградом свій сервісний центр і склад запчастин для продукції Sany. Там само знаходиться і навчальний комбінат для інженерів, механіків і робітників, які працюватимуть на новому обладнанні.

Частина співробітників ТОВ Краснолиманська навіть з’їздили на навчання в Китай і побували на заводах, де виробляються комбайни, а також на шахтах, де вони безпосередньо експлуатуються.

– Сьогодні на шахті постійно знаходяться китайські фахівці, які здійснюють супровід і необхідне сервісне обслуговування техніки, – розповідає механік дільниці Краснолиманської Андрій Чернов.

Аналогічну практику застосують і на Мирноградвугіллі. За словами виконувача обов’язків гендиректора ДП Юрія Корнєєва, нову лаву, для розробки якої і було закуплено китайське обладнання, планують запустити протягом 2-2,5 місяців.

– Це високоякісне, надійне обладнання з хорошими характеристиками. Сподіваємося, що в подальшому завдяки такому обладнанню ми можемо вивести шахти ДП на самоокупність, – зазначив він.

На шахти повернуть людей

Одне з побоювань шахтарів, які вперше бачать нове автоматизоване обладнання, здатне повністю і назавжди замінити відбійні молотки та інші застарілі технології – що модернізація і роботизація позбавить їх робочих місць. Директор ТОВ Сані Україна Андрій Крикун впевнений, що це не так.

Андрей Крикун

– Сьогодні в галузі гострий дефіцит кадрів. Багато лав просто простоюють, оскільки там немає кому працювати. За нашими оцінками, кількість недоукомплектованих прохідницьких бригад становить 3-4 на кожній шахті.

Якщо з’явиться нова техніка і нові високооплачувані робочі місця, ми сподіваємося підвищити привабливість роботи на цих майданчиках і повернути частину фахівців на ці території. Дійсно, з нашим обладнанням ручна праця скорочується. Але потрібні більш кваліфіковані кадри. І ми активно займаємося питанням їхнього навчання, – зазначив він.

В цілому ж модернізація обладнання на державних шахтах дозволить збільшити видобуток протягом 2 років в 3-5 разів, вважає Крикун. Однак важливим є системний і комплексний підхід: оновленню повинні підлягати всі компоненти обладнання, щоб можна було досягти максимального ефекту.

Адже не дарма в Китаї, звідки і завезли нове обладнання для державних шахт, збиткових підприємств практично немає – їх або закривають, якщо справи безнадійні, або сприяють модернізації для кращої реалізації потенціалу. Аналогічний підхід варто було б застосовувати і Україні.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Завантаження...

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка