PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android

Чи є розкол у ПЦУ: Філарет скликає архієреїв, Епіфаній попереджає про втрату томосу

Філарет не знаходить спільну мову з Епіфанієм і допускає поділ ПЦУ. Чому виникла розбіжність у поглядах Епіфанія та Філарета, що буде з томосом та чи відновиться Київський патріархат – у матеріалі Фактів ICTV.

Патріарх Філарет

Томос про автокефалію опинився під загрозою. Про це попередив митрополит Епіфаній, відповівши на дії патріарха Філарета.

– Повернення до попередньої структури Київського патріархату означає повернення назад, в ізоляцію, втрату томосу і всіх досягнень церковної незалежності.

Філарет наполягає, що митрополит Епіфаній спілкується з ним не достатньо часто і з моменту створення ПЦУ це було лише чотири-п’ять разів.

– Через те, що немає спілкування, а воно повинно бути, церква розділилася. Тому зараз моє завдання як патріарха – зберегти українську церкву.

Окрім того, він стверджує, що Київський патріархат досі існує і навіть розсилає запрошення на свої літургії на бланках ліквідованої інституції.

На запитання журналістів про можливий поділ ПЦУ Філарет відповів, що допускає такий сценарій, але в такому разі вони “створять єдину церкву”.

Хто головний? 

Нагадаємо, ще 15 грудня 2018 року у Києві відбувся Об’єднавчий собор, на якому було обрано голову новоутвореної Православної церкви України. Ним став митрополит Епіфаній.

УПЦ Київського патріархату та УАПЦ самоліквідувались та приєднались до новоутвореної церкви.

Єдина церква була основною умовою вручення Україні томосу, який передали митрополиту Київському та всієї України Епіфанію 6 січня 2019 року. Відтак, Православна церква України отримала незалежність та офіційне визнання у світі, ставши п’ятнадцятою у диптиху православних церков світу.

За Епіфанія проголосувала більшість архієреїв. Тоді його називали правою рукою Філарета. Втім, сьогодні між митрополитом Епіфанієм та почесним патріархом Філаретом точаться суперечки.

Чому виникли непорозуміння? 

Релігієзнавець Дмитро Горєвой стверджує, що справа в амбіціях Філарета та його небажанні віддавати владу:

Дмитро Горєвой

– Після створення ПЦУ та отримання томосу мав відбутись транзит влади – вона повинна була перейти від колишнього очільника церкви до нового. Цього повною мірою не сталось, і ми маємо дуумвірат влади.

Ескперт додає, що Епіфаній – законно обраний голова з функціями керівника, а Філарет в силу свого титулу патріарха теж вважає себе керівником церкви.

– Філарет не хоче віддавати владу, яку він мав у Київському патріархаті, тому він продовжує використовувати бланки КП, наполягає на перегляді статуту і хоче відродити Київський патріархат.

Його логіка, за словами експерта, у тому, що патріархатом, у разі повернення до цього статусу, має керувати патріарх, тобто Філарет, а Епіфаній, який є митрополитом, буде займати другорядну позицію.

Патріарх проти митрополита

Експерт нагадує, що Православна церква України – митрополича церква, яку очолює, відповідно, митрополит.

– Греки вважають Філарета колишнім Київським митрополитом. Те, що його іменують почесним патріархом – це була поступка для того, щоб задовільнити його амбіції і дати йому шанс зберегти обличчя.

Експерт нагадує, що сан почесного патріарха, який дали Філарету, – перший прецентент в православній практиці.

Філарет, окрім іншого, дорікав Епіфанію, що після інтронізації новий голова жодного разу не проводив з ним Божественну літургію. Втім, і тут можуть виникнути складнощі з ієрархією.

– Відповідно до православних канонів, співслужіння має очолювати предстоятель церкви, тобто Епіфаній – він має бути головним. Однак Епіфаній має титул митрополита, а митрополит є нижчим за патріарха.

Тож, за словами релігієзнавця, для того, щоб не доходити до парадоксу, бо Філарет своїм місцем не поступиться, спільної служби так і не відбулось.

Чи бути Київському патріархату?

– З точки зору церкви, Київського патріархату не існує. Відбувся помісний собор Київського патріархату і він ліквідував цю інституцію. А помісний собор – вище джерело влади, – каже Дмитро Горєвой.

Втім, з юридичної точки зору, Мінкультом було скасовано дію статуту Київського патріархату, а юридична особа Київський патріархат досі існує. Щоправда, без засновчих документів – статуту.

Православна церква України

Експерт зазначає, що церква не забороняє повернення до Київського патріархату:

– Якщо Філарет з його однодумцями вийде з ПЦУ і створить нову або відродить стару релігійну організацію, то він має на це право. Відповідно до закону про свободу совісті, можна утворювати будь-які релігійні організації.

А що з томосом?

Епіфаній застерігає – якщо відбудеться розкол, можемо втратити томос.

Дмитро Горєвой зазначає, що відкликання томосу залежатиме від масштабності дій Філарета і кількості єпископів, які його підтримають.

– Якщо це буде мінімальна маргінальна група, вона просто від’єднається від ПЦУ і створить свою церкву. Якщо більшість піде на цей крок, то це означатиме, що ПЦУ як інституція порушує умови томосу і статуту, а це може призвести до відкликання томосу.

Філарет збирає однодумців

14 травня у Володимирському соборі відбудеться “урочисте молитовне спілкування”, приурочене до дня пам’яті священномученика Макарія. Патріарх Філарет розіслав запрошення архієреям ПЦУ. До речі, на бланках Київського патріархату. Втім, Епіфанія він запросив пізніше, після того, як ЗМІ звернули на це увагу.

– Насправді Філарет дивитиметься на те, хто до нього приїхав, і чи єпископи будуть його підтримувати. Відбудуться своєрідні оглядини. Він оцінить, яка у нього підтримка, на що ця група спроможна і що він може вдіяти далі, – каже експерт.

Він додає, якщо Філарет побачить незначну підтримку, то буде продовжувати відстоювати свої погляди в публічній площині винятково на рівні риторики. В іншому випадку – може піти на відновлення Київського патріархату.

томос

Втім, експерт прогнозує перший варіант.

– По-перше, він побачить меншість. По-друге, зверне увагу на той суспільний розголос, який є в ЗМІ та серед громадськості – багато вірян ПЦУ, інтелектуалів, експертів виступили з засудженням. Мінкульт також застерігає від такого процесу, а обласні церковні осередки почали висловлювати свою підтримку Епіфанію.

Церква тримається осторонь політики, втім, і тут точаться не менш запеклі бої за лідерство. Сьогодні на кону – томос про автокефалію, який так довго прагнули отримати українці. Чи вартують того будь-які чвари?

Лілія Ященко

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Завантаження...

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка