«Сміттєва люстрація»: хто наступний після Шуфрича?

Люстрація через вибори чи сміттєві баки? За три тижні до голосування у них вже потрапило близько десятка депутатів. Останні новини з передвиборчих фронтів зібрали журналісти «Фактів тижня».
Нещодавно самосуд голови Ірпінського тервиборчкому на Київщині Олексія Гаврилюка влаштували радикали партії Ляшка за те, що комісія, яку він очолює, відмовилася реєструвати їхнього кандидата. У підсумку прямо в сміттєвому баку голову ОВК змусили написати заяву на звільнення.
Втім, ще більший резонанс викликав одеський інцидент, що стався з колишнім регіоналом, а нині сьомим номером списку Опозиційного блоку Нестором Шуфричем. Біля будівлі, де мала пройти його прес-конференція, зібралося близько сотні людей зі сміттєвим контейнером. Шуфрич спробував перенести брифінг до Одеської обладміністрації. Але й туди слідом за депутатом приїхали активісти. Зав’язалася вже усім відома бійка.
Інцидент різко засудив міністр внутрішніх справ, а президент доручив правоохоронним органам розібратися: хто винен у побитті депутата. У свою чергу, експерти однією з причин таких радикальних дій називають закриті виборчі списки.
– Знову куми, знову свати, знову діти, – розповідає політолог Вадим Карасьов. – Знову-знову ось це кумівство, клановість, закритість політики продовжується. Ну тоді що робити, якщо ніякий Майдан мирний не приводить до результату? Це загрожує зриву виборів, це ставить під загрозу авторитет виборів, легітимність виборів. І як можна проводити вибори в умовах насилля?
І все ж вибори відбудуться. Навіть на Донбасі, де висунулося понад пів тисячі кандидатів, причому чимало з них – на повністю підконтрольних бойовикам територіях. Приміром, екс-перший віце-спікер парламенту Ігор Калєтнік, який на минулих виборах йшов у списку комуністів, балотується у Донецьку. Там же, але на іншому окрузі, йде і регіонал Юхим Звягільський.
А от президент луганського футбольного клубу «Заря», а також давній бізнес-партнер Рината Ахметова Євген Гєллєр, обирається вже у визволеному українською армією Красноармійську. У депутати по звільненому Маріуполю йде навіть донецький губернатор Сергій Тарута.
Повернутися до парламенту хочуть й інші відомі політики. На Миколаївщині – колишній міністр оборони Олександр Кузьмук і екс-прем’єр Анатолій Кінах. На Вінниччині – екс-комуністка Оксана Калетник. На Запоріжжі – відомий автогонщик Євген Червоненко. А на Київщині в місті Обухів висунувся колишній градоначальник столиці Олександр Омельченко.
Про виборчі інтриги детальніше дивіться у сюжеті Володимира Соколова: