
Арсеній Яценюк заявив партнерам по коаліції, що ті можуть вийти з об’єднання фракцій, якщо хочуть надалі критикувати роботу Кабміну. Така гучна заява не пройшла повз і громадськість заговорила про перспективи демократичної коаліції, а також особисто Яценюка на посаді прем’єр-міністра.
Політолог Володимир Фесенко називає головних ворогів Арсенія Яценюка.
– Хто головний ворог Арсенія Яценюка?
– Список не стільки ворогів, скільки недоброзичливців достатньо великий. Як правило, весь конфлікт навколо Арсенія Петровича зводять нібито до протистояння між президентом і прем’єром. Хоча, наскільки я знаю, і це відчувається в різних формах, є не стільки протистояння між президентом і прем’єром, скільки є складні стосунки та достатньо гостре протистояння окремих людей в командах.
У Порошенка і Яценюка – конкуренція: рейтингова, іміджева, це нормально. Окремо люди в командах між собою ворогують.
В Арсенія Петровича за останній місяць з’явилося багато ворогів в середині коаліції. Не тільки у “Блоці Петра Порошенка”. Авангардом критики Яценюка виступає його колишня рідна фракція “Батьківщина”. В питанні тарифів та багатьох інших. Здається, ця критика не є безпідставною.
Крім того, є багато критики і з боку Ляшка, “Самопомочі”, вже не кажу про опозицію. В опозиції останні кілька місяців триває виснажлива інформаційна та політична війна з групою Фірташа-Льовочкіна.
– Чи можна критикувати прем’єра, коли на сході України йде війна?
– Критикувати можна всіх. Інша річ, критикувати не персону, а конкретні дії. Є речі, коли треба бути разом (війна, спільні національні інтереси на міжнародному рівні), а всередині країни критика навіть буде корисною.
Інша річ, що у нас дуже часто йде мова не про критику, а про наїзди, реальну інформаційну війну на знищення.
– Стартувала передвиборча кампанія?
– Це скоріше підготовка. Ми зараз не знаємо навіть закону про вибори. Сьогодні скоріше йде боротьба, з одного боку, за вплив на Уряд і за посаду прем’єра. Йдуть бої не стільки за сьогоднішню ситуацію, скільки за завтрашню.
Дехто розраховує, що якщо вдасться посунути Арсенія Петровича, можливо, виникне ситуація дочасних парламентських виборів. Дехто планує їх після місцевих виборів, а дехто хоче об’єднати.
Думаю, навряд чи це вдасться, але такі розрахунки можуть бути.
Крім того, опозиція завжди має критикувати владу. Особливо, коли є бізнесові стосунки з Урядом, тоді критика буде ще гострішою.
У нас ніколи не було такої великої коаліції: 5 фракцій, 300 депутатів. У такій коаліції завжди буде внутрішня опозиція. А у нас ще є і досвід “внутрішньої напівопозиції”, коли комуністи були партнерами регіоналів. Зараз цю карту розігрує “Батьківщина”, дуже часто радикали Ляшка і, певною мірою, “Самопоміч”.
“Опозиційний блок” або ті депутати, які не входять в опозицію, атакують фронтально. Зараз Уряд приваблива мішень для критики на тлі підвищення тарифів і кадрових скандалів.