
Щороку через контрабанду товарів Україна недоотримує мільйони гривень. Канали контрабанди постійно вдосконалюються. А з тими, хто їй протидіє, розправляються найжорстокішими методами.
Літак “на мільйон” та погоня із таранним проривом. І ось він – безцінний скарб українських контрабандистів: 75 пакунків “товару”, які мали скинути парашутом на території Польщі. Злочинців гучно затримують.
Володимир Шеремет, помічник керівника Західного управління Державної прикордонної служби:
– Нами було затримано п’ятеро ймовірних контрабандистів. Під час затримання один з підозрюваних протаранив автомобіль прикордонників.
Але швидко відпустять. Ексклюзивне відео Фактів тижня. На злітній смузі в селищі Черганівка, Івано-Франківської області той самий літак і ще 5 таких же. За нашою інформацією, ними досі возять не лише контрабанду, а й нелегальних мігрантів.
Читайте: СБУ стримує навалу контрабанди в АТО
Старенькі балкони та обшарпаний під’їзд. Типовий будинок. Аж раптом підвіконня — з камерою спостереження.
Про наш приїзд тут уже знають. Вже понад рік як цей чоловік вийшов на стежку війни з контрабандистами. Тож засоби безпеки вдома – не зайві.
Микола Петиченко, активіст:
– Сказали, машину спалили – не допомогло. Обстріляли – не допомогло. Треба убирати.
Ці кадри зняла та сама відеокамера на підвіконні. Ось його авто спалахує, немов сірник, а ось – два підпалювачі накивали п’ятами.
Підпал бусу Миколу лише розпалив. Це вже справа принципу – хто кого.
Сьогодні він проведе нас до таємних стежок на українсько-румунському кордоні. Саме ними переправляють так званий “контрабас”
Микола Петиченко:
– Ця дорога від Чернівців до Сторожинця, і по цій дорозі проходить весь “контрабас”, який іде в напрямок гір Сватки, Селятин, Петрівці, Красноільськ. І по цій дорозі регулярно їдуть бусики.
Ось типова картина на прикордонній трасі. На перший погляд, звичайний бус.
Саме заклеєні вікна — знак: у машині — товар. Після цього відео розгорівся скандал. Вантажівка під’їжджає до прикордонного пункту. Жодної перевірки. Прикордонник піднімає шлагбаум і машина вже у Румунії
Микола Петиченко:
– По цих сигаретах так маркували спеціально. Синім брезентом покривалась машина. Всі знали, що це їдуть програмні сигарети на ту сторону і ніхто їх не зупиняв.
Програмна – це контрабанда великими партіями. Про неї, зазвичай, попереджені усі. За пропуск без перешкод кожен у ланцюжку людей у погонах отримує свій відсоток.
Іван, колишній контрабандист:
– Прикордонник каже, навіть не сперечаються. Пускають і заробляють гроші. За сигарети беруть наші прикордонники зараз 90 євро з ящика сигарет.
А ось і живий приклад. Добре видно – начальник прикордонної застави Красноїльськ Чернівецької області Олександр Мартинюк спілкується з ділками. Кілька хвилин, і він кладе до кишені зім’яті купюри.
Після цього йде, ні, не на допит… А на підвищення. Тепер працює на іншій прикордонній заставі.
А ось майже кордон. Той самий Красноїльськ. Дешевих авто не знайдеш. Біля дороги буси та джипи.
– Це все ліваки. – Це ті, які їздять по горах? – Так, це ліваки.
А ще маєтки, по яких одразу видно статки. Місцеві Красноїльськ називають “українською Чечнею”. Нам радять не привертати до себе уваги. Півроку тому Миколі тут обстріляли машину. Із оцієї іномарки.
Після шлагбауму починається прикордонна зона. Тут проїзд обмежений. Але вже за кілька кілометрів рух стає більш активнішим.
– А чий то джип був? Сусану, Сусану Пучку. Це його команда.
На верхів’ях гір, куди не кинеш оком, сліди від вантажівок
Микола Петиченко:
– Оце в нас сама популярна зона для контрабандистів, в цьому напрямку в нас 47 знаків, туди вниз 54, постійно працюють, як медом помазано, регулярно. Щоб заїхати, бачите, дорога йде – вони під’їжджають аж до самої смуги або скидують тут і несуть 20 людей коробки, перев’язані спеціальними стрічками.
На виїзді знову зустрічаємо джип. Активісти кажуть: до такого може поміститися до п’ятдесяти ящиків цигарок, а це майже 8 тисяч доларів «чорного» прибутку за один раз.
– О, їде. Вивозять значить товар. Трохи пригальмуй – та не дуже і добре пригальмовувати, бо здогадаються. З ними нема сенсу чіплятися, бо ще постріляють.
Працюють тут і вдень, і вночі. А щоб простіше знайти дорогу серед лісу, ось так, червоними плямами помічають дерева.
А ще є народні, так би мовити, помічники контрабандистів. Тут їх називають фішкарями. Вони стоять на шухері. Про всіх чужих повідомляють куди потрібно.
– Доброго дня. – Доброго. – Гриби збараємо? – Ттак точно.
Наступне селище – Нижні Петрівці. Звідси до кордону – 20 кілометрів лісом. Навпроти цього шляху Микола встановив камеру спостереження. Ось видно, як щоночі у бік кордону одна за одною їдуть вантажівки.
Спробуємо повторити їхній шлях. Поламаний шлагбаум та зірваний колючий дріт. Ще півроку тому все було на місці, зараз лише друзки.
– Тут перегородили, було 3 стрічки колючки і натянули нитки, якщо зараз ті нитки зірвані, то в тому напрямку вже працювали.
Нитки справді зірвані. Є й сліди контрабандистів. У напрямку українсько-румунського кордону.
Зараз ми на румунському кордоні, он прикордонні стовпчики. А це наша огорожа, і вона навіть не під напругою. Цигарки легко перекидаються, якщо просто розсунути дріт. Ми перевірили. Прикордонні наряди ніби й пильнують кордон. І ось такі дірки латають. Та, на їхньому місці з’являються все нові. Контрабанда тут сягає мільйонів євро. А в схемах задіяні і митники, і правоохоронці, і представники місцевої влади. І цей спрут опиратиметься до останнього. //Катерина Павловська, Факти тижня