Секрет прибутків вчителів: хто і де заробляє 12 тис. грн (ІНФОГРАФІКА)

Зараз в Україні репетиторство розглядається лише як підробіток. Факти ICTV спробували розібратися, скільки заробляють репетитори і чим їх послуги відрізняються від шкільної освіти.
Доходи вчителів і репетиторів
Середня зарплата українського вчителя складає 4300 грн, і це без вирахування податків (за даними mojazarplata.com.ua). Враховуючи ставки в державних школах, приватних установах, музичних школах та спеціалізованих навчальних центрах, середній дохід вчителя може коливатися в межах 4-8 тис. грн. На зарплату також впливає стаж і предмет. Зокрема, викладач математики та інформатики отримує 4800-6500 грн, англійської мови – 5900-6800 грн., викладач початкової школи – 5300-7000 грн (всі суми вказані без вирахування податків). Таким чином, при навантажені у 20 академічних годин на тиждень, шкільний вчитель отримує близько 75 грн за годину навчання.
На репетиторстві ж в Україні можна заробити в декілька разів більше. Репетитор, щодня займаючись з чотирма учнями, може отримувати від 4 до 12 тис. грн. в місяць (в залежності від ціни за заняття та складності предмету). За даними сервісу Kabanchik.ua за 1 годину занять репетитор, в середньому отримує 120-250 грн. Розцінки приватних викладачів залежать від предметів, наявності індивідуальних програмних напрацювань, додаткових факторів (наприклад, заняття з виїздом додому до учня коштують дорожче). Середня ціна уроку у репетитора з української мови – 80-115 грн, тоді як за урок у репетитора з математики доведеться заплатити 120-150 грн.
Істотна фінансова перевага приваблює не всіх вчителів: не кожен фахівець готовий займатися саморекламою, розробкою індивідуальних програм і організаційними питаннями (пошуком місця для занять, купівлею методичних матеріалів, розробкою програм для кожного учня). Однак, чимало фахівців готові поєднувати робочі обов’язки з підробітком репетитора.
Чому репетиторство приваблює не всіх
– Про високі доходи репетиторів я знаю не з чуток: третина моїх колег дають приватні уроки, – розповідає вчителька однієї з київських шкіл Світлана Прокопчук.
– Я сама ймовірно б займалась цим, але зараз повністю віддаюсь роботі: вона мені подобається, я із задоволенням ділюсь з дітьми знанням. Часу на підробіток не залишається, але я особливо не шкодую. Для мене важливіше провести час з сім’єю.
– Обов’язки вчителя я вважаю обмеженими. Йому доводиться займатися з великими групами дітей, що мають різні принципи сприйняття інформації, особливості пам’яті, концентрації уваги. Я вважаю, краще займатись з кожним окремим учнем, розробляючи індивідуальну програму. Це коштує дорожче – але і рівень отриманих знань набагато вище, – поділилась своєю думкою репетитор Лариса Анатоліївна.
Крім того, вчителі бояться “випасти” з професії: на відміну від репетиторів, вони першими дізнаються про методичні зміни та реформи освіти. За неофіційною статистикою, приблизно дві третини викладачів категорично не сприймають репетиторство або приділяють йому мінімум свого часу.
Приватна викладацька практика: кілька фактів
В категорії Репетитори на Kabanchik.ua зареєстровано близько 15 200 спеціалістів. Найбільше користувачі шукають репетиторів з іноземних мов. Варто відмітити також, попит на послуги репетиторів тільки за березень 2016 року виріс на 13.7%. Такий пік активності пояснюється підготовкою абітурієнтів до ЗНО. Вартість послуг репетиторів з вересня 2016 року зросла на 15%. Так, найпопулярніші приватні вчителі, яких шукають за допомогою сервісу – англійської (42,96%), математики (13,36%) та німецької (10,47%).
Популярність викладачів англійської можна пояснити недостатнім рівнем знань, які дає шкільна програма. Якщо учень або студент хоче брати участь у програмах обміну або стажування, якщо бажає вступити до престижного навчального закладу – мовні знання необхідно підвищувати приватними уроками. Однак за якість доводиться платити, – пояснює київський репетитор Віктор Трофімов.