Укр Рус
, редактор ленты, корреспондент

Закон о рынке земли в Украине: что предусматривает и какие ограничения существуют

ринок землі

Рынок земли в Украине заработает с 1 октября 2020 года. Об этом сообщил премьер-министр Украины Алексей Гончарук.

Министертсво развития экономики, торговли и сельского хозяйства обнародовало для обсуждения законопроект О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно оборота земель сельскохозяйственного назначения.

Согласно законопроекту, закон вступает в силу с 1 октября 2020 года, кроме пункта 2 об ограничениях, который вступает в силу со дня опубликования этого закона.

Глава правительства Алексей Гончарук сообщил, что Кабмин готов к обсуждению участия нерезидентов в украинских компаниях, которые будут покупать землю.

Также он анонсировал смену руководства Государственного земельного кадастра.

Со своей стороны министр финансов Оксана Маркарова сообщила, что в 2020 году ставка по кредитам для фермеров, которые хотят купить или расширить землевладения, будет ниже 5%.

Что предусматривает проект закона о рынке земли, почему необходимо его открытие, а также об ограничениях и обязательствах, которые предлагаются — читайте в материале.

 

Ad

Чому Україні необхідний ринок землі

У власників земельних ділянок на сьогодні знаходиться 30,7 млн га сільськогосподарських угідь (74 % від площі цих угідь по Україні), зокрема 27,1 млн га ріллі (83,5 % від площі ріллі по Україні).

Відсутність вільного обігу земель має негативні наслідки:

  • тіньове використання земель;
  • корупція у земельній сфері;
  • відсутність конкуренції та заниження ціни орендної плати за землю;
  • недоотримання надходжень в місцеві бюджети;
  • відсутність іпотечного кредитування під заставу земель.

Земельний мораторій обмежує конституційне право власності на землю. Продовження його дії може стати підставою для констатації Європейським судом з прав людини порушення права на вільне володіння майном, гарантованого статею 1 протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Крім того, раніше двоє громадян України вже зверталися до Європейського суду через порушення їхніх прав. Суд виніс рішення про вжиття урядом України у розумні строки необхідних законодавчих заходів щодо скасування заборони на відчуження земель сільськогосподарського призначення чи істотного зменшення його негативного впливу на правовий статус громадян-власників сільськогосподарських земель.

Хто зможе купувати землю

Набувати право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення можуть:

  • громадяни України;
  • юридичні особи України;
  • територіальні громади;
  • держава.

Крім того:

  1. забезпечується переважне право орендаря на купівлю земельної ділянки;
  2. забезпечується право громадян на викуп земельних ділянок для ведення селянського (фермерського) господарства, які їм належать на праві постійного користування та праві довічного успадкованого володіння. Можливо викупити із розстрочкою платежу до 5 років за ціною, яка дорівнює нормативній грошовій оцінці таких земельних ділянок.

Хто не зможе купувати землю

Купувати землю в Україні не зможуть іноземці та іноземні компанії.

Але є виняток! 

Іноземці та особи без громадянства можуть набувати право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення в порядку спадкування за законом, але зобов’язані здійснити їх відчуження протягом одного року з дня набуття права власності.

Які обмеження плануються

Сукупна площа земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які перебувають у власності громадянина або юридичної особи України, з урахуванням пов’язаних осіб:

  • в межах однієї області не повинна перевищувати 15% земель сільськогосподарського призначення такої області;
  • не повинна перевищувати 0,5% земель сільськогосподарського призначення України.

Які зобов’язання плануються

Відповідно до законопроекту:

  • встановлюється мінімальна стартова ціна продажу земельних ділянок державної та комунальної власності на земельних торгах на рівні не нижче нормативної грошової оцінки;
  • передбачається обов’язок державного реєстратора вносити інформацію про ціну (вартість) речових прав, в тому числі прав користування, до Реєстру речових прав.
Мораторій на продаж землі, Рынок земли
Если увидели ошибку, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Загрузка

Помилка в тексті
Помилка