Укр Рус

 

7 років позбавлення волі, трирічна заборона обіймати керівні посади і припис повернути 1,5 млрд. грн. збитків «Нафтогазу України». Так закінчився «газовий» процес над Юлією Тимошенко. Попереду апеляція і чимало запитань, поки що без відповіді.

 

 

 

Реакція Європи миттєва. Найвпливовіші політики одразу ж попередили: ЄС може серйозно переглянути відносини з Україною. Насамперед угоду про асоціацію та зону вільної торгівлі.

Ось коментарі трьох високопосадовців Євросоюзу: 

Жозе Мануель Баррозу, президент Єврокомісії

Ми глибоко розчаровані вироком у справі Юлії Тимошенко. Ми знаємо про можливість подати апеляцію і сподіваємося, що під час апеляційного розгляду верховенство права, невід’ємні права людини і незалежність юридичної системи будуть повною мірою забезпечені…

…Як я говорив президентові Януковичу, коли ми нещодавно зустрічались у Варшаві, рівень економічної інтеграції з ЄС і рівень політичної співпраці – це відображення поваги до прав людини і верховенства закону в Україні.

Кетрін Ештон, Високий представник ЄС з питань зовнішньої політики та політики безпеки 

ЄС дійсно розчарований вердиктом Печерського суду у справі Юлії Тимошенко. Процес не відповідав міжнародним стандартам чесності, прозорості й незалежності юридичних процедур. На жаль, це підтвердило, що існує політично мотивована вибірковість правосуддя щодо лідерів опозиції та колишніх членів уряду…

…Ми закликаємо українську владу забезпечити чесний, прозорий і неупереджений апеляційний процес у справі Тимошенко та інших колишніх членів уряду. Право на апеляцію не повинно стати предметом обміну на неучасть у майбутніх виборах в Україні, зокрема парламентських виборах наступного року.

Єжи Бузек, голова Європарламенту

Мене глибоко засмутила новина про засудження колишнього прем’єра Тимошенко до семи років в’язниці.

Контекст і умови цього вердикту наводять на думку про політичне підгрунтя й вибіркове правосуддя в Україні. Я сумніваюся, що цей суд був справедливим, прозорим і справді незалежним…

…Ми маємо бути дуже обачними у наступних рішеннях, оскільки вердикт українського суду стане однією з перешкод у наших прямих контактах і негативно вплине на переговори. Але я певен, що ми мусимо продовжувати перемовини про угоду й про асоціацію. Ми не повинні карати українських людей. Якщо ми думаємо про відносини між Україною та ЄС, нам слід продовжувати переговори.

Українська опозиція вже охрестила 11 жовтня чорною сторінкою української історії. Перший заступник Юлії Тимошенко, Олександр Турчинов, після від’їзду автозаку від Печерського суду ще більше години проводив мітинг: закликав прихильників і всіх небайдужих до рішучої боротьби з режимом. У який спосіб – одразу не зміг пояснити і сам, розповів лише про вуличні акції та чергову спробу об’єднання. Ось його коментар «ФАКТАМ» після вироку суду:

Олександр Турчинов, перший заступник голови партії «Батьківщина»

Їх нічия думка не цікавить, вони можуть тільки силу сприймати. У той же час вони сподіваються, що люди опустять руки, люди сховаються, люди перелякаються. А я не вірю ні в їхні обіцянки, які вони дають європейським політикам, ні в закони, які вони своєю більшістю хочуть приймати, ні в будь-які апеляції чи апеляційний суд, тому що всі суди сьогодні знищені цим режимом. Я вірю в український народ. І прийшов час не просто об’єднувати сьогодні політиків, не просто об’єднувати зусилля політичних партій. Прийшов час об’єднуватися всім українським патріотам, де б вони не були, в якій би партії чи громадській організації, чорнобильці вони, афганці чи взагалі позапартійні. Прийшов час виходити і захищати Україну.  

…Фактично запровадили військовий стан, ви ж подивіться, що центр міста окупований внутрішніми військами, які підпорядковані цьому злочинному режиму. Прийшов час тоді вирішувати долю України на вулиці. І я вірю, що коли об’єднаються всі патріоти, ми вийдемо в Київ, і цієї влади, цієї банди більше тут не буде.  

Вирок Юлії Тимошенко свідчить про слабкість влади, переконаний Арсеній Яценюк. Лідер «Фронту Змін» запевнив, що за свободу Юлії Тимошенко опозиція боротиметься і разом з адвокатами готуватиме апеляції.  

Арсеній Яценюк, лідер «Фронту Змін»

Це, звичайно, не вирок одній особі. Це вирок Україні і українцям. Тим українцям, які хочуть жити у вільній країні. Якщо влада думає, що їй це так швидко минеться, вона помиляється…

…Опозиція підписала спільну заяву щодо плану дій, яким чином рухатись далі. Ми вважаємо за необхідне пройти всі судові інстанції. Йдеться про апеляційну і касаційну інстанцію. Друге – це Європейський суд. І у мене немає сумніву, що колишній прем’єр-міністр Тимошенко буде на свободі. 

 

 

 

Та чи підтримають заяви опозиціонерів їхні прихильники – невідомо. Адже навіть на вирок суду охочих вже традиційно звозили автобусами з регіонів. Вдалося організувати кілька тисяч людей. Втім, склалося враження, що правоохоронців та спецпризначенців, яких теж звезли з усієї України, не менше. Тож намагання прихильників Тимошенко пройтись Хрещатиком «Беркут» швидко вгамував. Охочих перешкодити автозаку виїхати з двору суду, як це було 5 серпня, вчора не знайшлося. Найсміливіші спромоглись лише розхитувати два автобуси «Богдан» на протилежному боці вулиці, а найспритніші закинули букет квітів на дах машини, в якій Юлію Тимошенко повезли до СІЗО.

Реакція влади очікувана. Рішення Печерського райсуду Києва у газовій справі Юлії Тимошенко начебто засмутило і президента. Принаймні, про це Віктор Янукович заявив журналістам після зустрічі зі своїм словенським колегою.

Віктор Янукович, президент України

Це, безумовно, прикрий випадок, який сьогодні перешкоджає питанню європейської інтеграції України…

…Він викликає занепокоєння в ЄС, і я хочу сказати, що ми добре розуміємо, чому це так…

…Ми почали працювати над Кримінальним кодексом, який в країні сьогодні діє. Він прийнятий ще в 1962 році…

…Рішення суду було в рамках чинного Кримінального кодексу…

…Але це не остаточне рішення…

…Попереду ще Апеляційний суд, і, безумовно, яке він прийме рішення і в рамках якого законодавства він прийматиме це рішення, це буде мати велике значення. 

Вирок ще не остаточний, тож варто зачекати, заспокоює спікер парламенту Володимир Литвин. Попереду – друге читання закону про декриміналізацію економічних злочинів. Схоже, від парламентських партій, а насправді від кулуарних домовленостей залежить, чи залишаться у ньому статті, за якими засуджено Юлію Тимошенко. Регіонали начебто готові у другому читанні змінити закон, однак натомість вимагають від опозиції поступок. Приміром, відшкодування збитків, а головне – визнання провини.

Володимир Литвин, голова Верховної Ради України

Неочікувана очікуваність. Всі про все це багато говорили, щойно все це відбулося. У Верховній Раді є відповідний законопроект, який стосується гуманізації покарань за економічні, будемо м’яко казати, правопорушення… Усе залежатиме від того, як знайдуть політичні фракції компромісне рішення з цього приводу. Щодо інших коментарів – ми перенасичені коментарями з цього приводу. 

 

 

 

 

 

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка