PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Автор: Роман Мельниченко

5 причин, чому дитина не слухається: що робити

Інколи вередливість дітей доводить батьків до сказу і підриває впевненість в своїх силах. Щоб цього не траплялося, потрібно зануритися в психологію дитини і зрозуміти, чого їй не вистачає.

 • Дефіцит емоційної уваги батьків

Це одна з найпоширеніших та найболючіших проблем у вихованні дітей, що часто призводить до вередливості. Еволюційно закладено так, що чим більше дитині приділяють уваги, тим безпечніше вона себе почуває.

Для дитини увага батьків — це не просто примха, це виживання.

Вона точно знає, що без батьків не виживе, і тому потребує уваги, як прояву емоційної прив’язаності. Завдяки увазі дитина розуміє, що її не кинуть, не забудують, що вона не порожнє місце.

Якщо матір проводить цілий день з дитиною, але при цьому постійно зайнята своїми справами і фактично не помічає її, то дитина буде вередувати і всілякими методами перевертатиме до себе увагу. Що найцікавіше, дитина не розрізняє хорошу і погану увагу. Головне – отримати хоч якусь.

Читайте:  Діти на святі у садку “відриваються” під важкий рок

Якщо батько приходить додому, і дитина біжить йому на руки, а той каже: “Відійти, у мене руки брудні, я з вулиці, дай роздягнутися”, дитина, звичайно, відійде, але ненадовго. Потім вона буде чіплятись до нього у ванній, поки той миє руки. Потім буде лізти на голову, поки він їсть. В кінці кінців, батько не витримає, встане і нагримає на дитину – тільки тоді вона заспокоїться.

Багатьом батькам здається, що дитина заспокоюється тому, що вони нагримали на неї. Насправді ж, вона заспокоюється тому, що отримує необхідну увагу. 

Оскільки діти дуже кмітливі, то швидко запам’ятовують всі шляхи здобуття уваги і активно ними користуються.

Що робити? Щоб подібного не траплялося, потрібно якісно проводити з дитиною час. Колись я працював з сім’єю, де дитина крала у батьків гроші. В ході психотерапії виявилося, що дитині не вистачає уваги матері, адже та була зосереджена на меншій доньці. Коли матір почала приділяти більше уваги старшій, крадіжки припинилися. 

Читайте: Лікар не прийняла 5-річну дівчинку через запізнення – дитина померла

 • Проблеми у стосунках батьків

Часто діти стають гіперактивними і вередливими тому, що намагаються таким чином відволікти батьків від проблем у стосунках, ніби зміцнюють їх шлюб.

Як це відбувається? Дитина може, до прикладу, захворіти або у неї почнуться проблеми у школі. В такій ситуації батьки переключаються на дитину, гуртуються, а особисті проблеми відходять на другий план.

Що робити? Звернути увагу на свої стосунки з партнером. Якщо зрозуміли, що ваші проблеми перенеслися на дитину, потрібно взяти на себе відповідальність і вирішити ситуацію.

Читайте: Вихователі забули 3-річну дівчинку на прогулянці. Дитина замерзла на смерть

 • Сиблінгова конкуренція

Це конкуренція між братами і сестрами: коли одній дитині дають надто багато уваги, а іншій — на думку ображеної дитини — замало.

Що робити? Потрібно проаналізувати, чого не вистачає дитині і дати їй це.

 • Проблеми в оточенні (школа, дитячий садочок)

Можуть бути вихователі, які є джерелом стресу для дитини. Інші діти, якимось чином, можуть негативно на неї вливати. Діти рідко розказують, що над ними, наприклад, знущаються, адже не розуміють, що про це потрібно розповідати.

Що робити? Потрібно розпитувати дитину, придивлятися до її соціального середовища. За потреби – втручатися.

 • Погане самопочуття

Температура, нудота, втома. Можливо, вашій дитині просто зле, і від цього вона починає вередувати.

Що робити? Батьки повинні розуміти свою дитину, вивчати її фізіологічні та психологічні особливості.

Читайте: Подорож до Сан-Франциско: чому туди варто поїхати

Щоб краще розуміти і легше знаходити спільну мову з власними дітьми, батькам потрібно знати дві важливі речі:

 • Абсолютно всі діти егоцентричні. Егоцентризм — не плутати з егоїзмом  – це вироблена в ході еволюції частина психіки людини, яка покликана забезпечувати вітальність організму, підтримувати його фізичну та психічну цілісність.

Для розвитку і росту дітям потрібно багато ресурсів. Вони втягують в себе все — починаючи від любові батьків і закінчуючи мікроелементами з навколишнього середовища. Вся увага, всі емоції, всі іграшки — все, що можна використати для свого ментального, емоційного та фізичного розвитку, дитина буде тягнути собі.

Егоцентризм – це нормально, ми всі такими народилися. Потрібно лише вчитися слухати свою дитину і давати їй те, що потрібно для її гармонійного розвитку. Перш за все, не скупитися на прояви любові.

 • Діти не розуміють, чого вони хочуть. Вони важко виражають свої емоції, тому що самі себе не розуміють. Батьки, повинні бути чутливими до їх потреб і, навіть, передбачати, чого вони хочуть і що їм потрібно.

Насамкінець скажу, що неможливо знати і передбачити все самостійно. Тому потрібно розвиватися, відвідувати тематичні тренінги/семінари, читати хорошу літературу. Наприклад — “П’ять мов любові” Гаррі Чепмена. Завдяки цій книзі ви зможете навчитися давати своїй дитині те, чого вона очікує. Адже з однією дитиною треба погуляти, з дугою – поговорити, третю – похвалити.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

  Знайшли помилку в тексті?

  Помилка