PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Микола Дорошко
Автор: Микола Дорошко

Бій під Крутами: перший урок для України про “братні народи”

Битва під Крутами відбулася саме 29 січня, а не 30, як пишеться в певних матеріалах. Про це засвідчують і джерела, і підручники для студентів та школярів. Тому ми сьогодні  відзначаємо 102 роки від дня цієї битви.

Існує багато неточностей з приводу розгортання подій, але це через те, що ми погано знаємо власну історію. І добре, що наразі ми вивчаємо ключові дати в історії України, бо битва під Крутами – не просто символ героїзму молодих українців, які хотіли захистити молоду Українську Народну Республіку.

Битва під Крутами – це подія, що засвідчила прагнення українців боронити молоду державу зі зброєю в руках навіть ціною власного життя.

На відміну від лідерів Української Центральної Ради, які тішили себе ілюзіями стосовно того, що російські соціалісти (більшовики) не підуть війною проти своїх українських “одновірців”, та не очікували ворожого нападу на УНР так званих братів із Росії, молоді українські патріоти – студенти, гімназисти, курсанти, юнкери – боронили Україну.

Найбільша заслуга героїв Крут в тому, що вони на чотири дні затримали просування російських більшовицьких військ під командуванням Муравйова. Тим самим дали можливість українським дипломатам у Брест-Литовську укласти мирну угоду з Німеччиною та країнами Четверного блоку (Австро-Угорщина, Османська імперія та Болгарське царство).

Читайте: Героїчна битва під Крутами: цифри, факти (ІНФОГРАФІКА)

Ця угода визначала міжнародне визнання і майбутню військову допомогу Німеччини та Австро-Угорщини в боротьбі з більшовицькою Росією.

В бою брали участь добровольчі формування. Під керівництвом Аверкія Гончаренка були молоді добровольці, не лише ті, хто не знав стратегії ведення бою, а й ті, хто прекрасно розумівся на військовій справі. Звісна річ, що юнкери військових училищ були більш готові до ведення бою. Студенти, гімназисти не володіли належною підготовкою, але ставали на шлях боротьби.

Головний урок українці вже винесли.

Вони нарешті зрозуміли, що головним ворогом української незалежної державності є Російська держава. І зараз мало хто має ілюзії про те, що з Росією, як з державою, можна налагодити добросусідські стосунки.

Другий урок – вміння захищатись.

Колись Володимир Ленін висловився: Будь-яка революція (ми перефразуємо на молоду державність) лише тоді чого-небудь варта, коли вона вміє захищатись.

Тобто це урок для України, українців, що недостатньо проголосити незалежну державність, треба мати належні військові засоби для того, щоб її обороняти та захистити.  Для того, щоб теперішня державність не припинила своє існування як та, яка проголошена була напередодні битви під Крутами 22 січня 1918 року.

Автор: Микола Дорошко, професор, доктор історичних наук

 

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка