PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Ілія Куса
Автор: Ілія Куса

Brexit: Велика Британія повинна вигадати план Б

Вчора відбулося голосування у британському парламенті, яке стосувалось проекту між Великою Британією та Європейським Союзом, про умови та терміни Brexit. В угоді прописані умови про те, як будуть виглядати стосунки Британії та ЄС після Brexit 29 березня.

За цей проект мали проголосувати депутати, але вони його не підтримали, 202 голоси – за, 432 – проти. Це стало історичною поразкою для уряду, адже вперше з 1924 року уряд програє голосування з таким великим розривом.

Сьогодні в Британії буде голосування про недовіру до уряду. Опозиція поставила його на голосування, оскільки вважає, що уряд має піти у відставку. Але я все ж таки думаю, що вони залишиться на своєму місці.

У британського уряду є три дні для того, щоб придумати план Б. Теоретично, вони можуть призначити повторний референдум, хоча виступають проти цього. Якщо ж вони не придумають план Б, то парламент до 21 січня має визначити, що вони будуть робити. Підтримають цей проект або ж відкинуть його та вийдуть з ЄС без угоди.

Після 21 січня переговори вестися не будуть, далі Британія виходить зі складу ЄС, незалежно від того є угода чи немає.

Шатдаун у Британії не передбачений, адже там прийнятий бюджет. Максимум, що може бути – це дострокові вибори або відставка Терези Мей та сформування уряду національної єдності. Це процедура, коли прем’єр-міністр йде у відставку, та щоб уникнути виборів парламент протягом двох тижнів формує новий уряд з числа представників різних партій.

Тереза Мей не найкращий прем’єр-міністр для Британії. Як політик, вона майстер політичної культуристики. Те, як вона переживала критичні моменти та як залишалася на посаді, коли опозиція могла її з легкістю зняти – твердо йшла до кінця, за це її дійсно можна поважати.

З політичного погляду, якщо оцінювати 2,5 роки переговорів з ЄС, то вона їх провалила. Проект угоди є вигідним для ЄС більше ніж для Британії. Вона пішла на багато поступок.

Але найголовніші дві помилки вона зробила раніше.

Перша – дострокові вибори в 2017 році, які абсолютно були непотрібні. Мей була впевнена, що переможе, але втратила більшість в парламенті.

Друга помилка – проведення власних червоних ліній (повернення контролю над рибною промисловістю, компенсація ЄС за вихід Британії зі складу та інші). Адже вона казала, що не піде на поступки, але у кінцевому підсумку пішла.

Ці дві помилки, на мою думку, зіграли велику роль. Чимало людей формували певні очікування, коли прем’єр-міністр вперше виступала з промовою та окреслила свої лінії. Але коли представила проект угоди, тоді очікування всіх депутатів та політиків розвіялися. Думаю, що це зіграло не останню роль при голосуванні за проект угоди.

Тереза Мей вмілий політик та гарно виступає, але переговори вона провалила. Наразі головне не допустити, щоб Британія вийшла з ЄС без угоди.

Якщо ж таке станеться, тоді вона точно увійде до історії, як прем’єр, який завалив все, що тільки можна було. Це найгірший сценарій, який всі хочуть уникнути, тому що він нікому не вигідний.

Автор: Ілія Куса, експерт з міжнародної політики Українського Інституту Майбутнього. 

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка