Мутації вірусів відбуваються постійно, але Covid-19 підступний тим, що у кожного пацієнта він проявляється по-своєму. Найчастіше страждають легені, у яких виникає запалення. Але це не класична пневмонія.
“Матове скло” в легенях, яке бачать рентгенологи, обумовлено крововиливами і тромбозом в судинах. Під час розтину померлих від коронавірусу ми бачимо, що легені виглядають як один кривавий згусток.
Бактеріальна інфекція, що викликає пневмонію, приєднується пізніше. У цьому беруть участь патогенні і умовно-патогенні мікроорганізми, які живуть в нас. Виникає мікс, і тоді ми говоримо вже про вірусно-бактеріальну пневмонію.
Саме той факт, що бактеріальна інфекція виникає не відразу і призводить до того, що антибіотикотерапія на перших етапах коронавірусної хвороби не була ефективною.
Але з часом розібралися, що відбувається і лікування стало адекватнішим. Напрацювали протоколи лікування (міжнародні та українські), які через мутації коронавірусу також постійно доповнюються.
Covid-19 дав новий поштовх до розвитку науки. Вивчається сам вірус, його штами, методи лікування та ускладнення. Досвід, отриманий за більш ніж рік, дуже цінний для всіх країн.
На жаль, у нас немає можливості проводити високотехнологічні дослідження, та й фахівців вкрай мало. Інфекціоністів в Україні можна перерахувати на пальцях. Але ми отримуємо свіжу інформацію від іноземних колег і самі ділимося досвідом лікування хворих з Covid-19. Відкритість інформації та доступ до неї дає впевненість у тому, що ми переможемо.
І для нас дуже важлива допомога не тільки наших колег – медиків і науковців, а й звичайних громадян. Вони повинні прислухатися до рекомендацій і виконувати їх: носити маски, дотримуватися соціальної дистанції, мити руки. До цих нехитрих заходів зараз приєдналася вакцинація. Не потрібно її ігнорувати, тільки отримавши колективний імунітет, ми зможемо загнати коронавірус в сезонність, що дозволить його контролювати.
Автор: Юрій Фещенко – академік НАМН України, професор, директор Інституту фтизиатрії та пульмонології ім. Ф.Г. Яновського НАМН України