Укр Рус

Перевірити межі дозволеного: що ховається за останніми заявами Маска та Трампа

Олександр Краєв
Олександр Краєв, Директор програми Північна Америка Ради зовнішньої політики Українська призма

Щодо заяв Трампа, Маска і цього тижня загалом.

Маск останнім часом стає все провокативнішим і все більш токсичним – до канадців, до європейців, врешті до нас. Це і не дивно, бо ж не дарма він так довго йшов до свого нового статусу младоолігарха нової формації. Соціальне медіа купив, потужного політика проплатив – все, тепер гуляй і насолоджуйся впливом.

Найперше – перевірити межі дозволеного (що зараз і відбувається). Чи можна мені образити канцлера і підтримати правих? Можна, бо всіх, кому не подобається, будемо блочити в моїй соціальній мережі.

Чи можна натиснути на британців? Можна, бо вони хочуть з нами торгову угоду, а тому не відреагують агресивно.

Чи можна тиснути на Канаду? Та звісно, бо ми їм і так 500% тарифами погрожуємо.

Але найцікавіше питання все ще залишається відкритим – наскільки ці заяви підтримує Трамп? Адже, скажімо, коли Маск словесно атакував Україну, Німеччину чи Британію, Трамп цього не робив.

Навпаки, буквально місяць тому в момент нападок Маска на Зеленського новообраний президент заявляв про необхідність підтримки України і бачив у ній підготовленого та рішучого партнера. Тому поки що ми не бачимо стовідсоткового збігу наративів цих двох.

Крайня пресконференція Трампа, звісно, наробила шуму. Проте повірте, якби ви подивилися всю цю пресуху, ви б так не дивувалися – там загальний настрій і повідомлення були такого самого рівня провокативності та різкості.

Крім того, це не вперше (і не востаннє) Трамп говорить такі речі – і про “розуміння Росії”, і про “розширення НАТО”. Це вже було і це все мінялося зо три десятки разів. Так само і питання Гренландії вже було, так само і “неоімперіалізм” вже був. Просто треба завжди пам’ятати про ширшу картину.

Коли Трамп почав жартувати темою приєднання Канади?

  • Коли ті не хотіли “злякатися” його великих тарифів – тому залякав 51-м штатом.

Коли Трамп придумав відновити контроль над Панамським каналом?

  • На тому ж тижні, коли також захотів вивезти всіх мігрантів. Нагадаю, планує десь 21 млн осіб в Панаму літаками і там залишити.

Коли Трамп почав говорити про Гренландію?

  • У перший термін – коли тиснув за витрати на рівні 2%, а зараз у той момент, коли почав говорити про 3-5% видатків на оборону.

І це те, про що він казав у своїх виступах перед випускниками бізнесшкіл і навіть писав в своїх книгах – якщо ваша пропозиція радикальна і майже точно буде відкинута, запропонуйте щось ще більш нечуване. Тоді ваша перша пропозиція буде сприйматися з часом як розумний компроміс.

Ліберали можуть сприймати заяви Трампа як божевілля. Консерватори – як “ковток свіжого повітря”. Конструктивісти вам скажуть про чітку протирічність наративів Трампа про “завершення всіх війн” та “вільне використання Збройних сил США”.

Але так чи інак, я закликав і завжди буду закликати до одного – дивіться на всі заяви ширше, накопичуйте більше контексту кожної заяви та не ведіться на наративні ігри – бо хто-хто, а Трамп в них маестро. І те, що в нього може здатися божевіллям чи хаосом, дуже часто матиме за собою абсолютно чіткі переговорні сенси.

Читайте також
Кому належить Гренландія та чому її хоче купити Дональд Трамп
Гренландія

Ілон Маск, Гренландія, Данія, Дональд Трамп, Канада, Панама, США, Україна
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка