PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Автор: Олександр Мусієнко

Праймеріз в БПП: чому нові обличчя можуть бути ширмою для старих

Чинний президент анонсував, що формуватиме БПП через праймеріз.

Петро Порошенко після своєї поразки на виборах заявив, що не йде з політики і планує брати участь в парламентських виборах. Зараз у Верховній Раді низка депутатів із різних фракцій пропонує ухвалити кілька законів, спрямованих на посилення функцій парламенту в управлінні державою, обмеживши повноваження президента.

Окрім того, наявність серйозної опозиційної фракції дасть Петру Порошенку можливість брати участь в процесах управлінні країною.

Але чинний президент добре усвідомлює, що такий програшний результат для нього на виборах стався, зокрема і не в останню чергу, через його оточення, до якого завжди було купа запитань та журналістських розслідувань. Саме тому Петро Олексійович, аналізуючи помилки, пропонує провести праймеріз.

Така практика застосовується в деяких європейських країнах, наприклад, Франції, де прихильники різних політичних сил – республіканців, соціалістів – відбирають представників і навіть кандидатів в президенти через праймеріз. Це дає можливість провести додатковий відбір, висуваючи кандидатури кращих своїх представників.

Це додатковий спосіб комунікації із виборцями, чого часто не вистачало БПП до цього.

Але підкреслюю, там є сталі, розвинені політичні партії, які мають традиції та історію. В нашій країні поки дуже поступово підходять до цього.

Ідея хороша, але незрозуміло ані процедури, ані моделі, за яких проходитиме праймеріз в БПП.

Президентські перегони дали чітко зрозуміти, що в суспільстві зараз є присутній великий запит на нові обличчя у владі.

Саме тому на парламентських виборах ми побачимо багато різних, можливо, абсолютно нових політичних партій. А партії, зокрема, які присутні зараз у Верховній Раді, намагатимуться оновити свої списки та долучити молодих лідерів думок, представників громадянського суспільства та бізнесу.

Читайте: Реформування БПП через праймеріз: хто з'явиться, а хто зникне

Втім, не варто переоцінювати цей фактор, бо і в 2014 році політичні партії до виборів теж оновлювались. Щоправда, часто нові обличчя використовувались як ширма для прикриття добре забутих старих.

Але поступове оновлення відбулось. Інше питання – не завжди таке оновлення означало щось якісно нове. Знову ж таки, відсутність сталих політичних партій унеможливлює вирощування зміни для старих політиків.

Потрібно будувати соціальні ліфти в політичних силах для того, аби делегувати до органів влади найкращих своїх представників, будувати свого роду меритократичну систему.

Очевидно, що з БПП підуть ті представники, котрих не дуже влаштовує статус опозиціонерів, запропонований Петром Порошенком. Їм краще у коаліцію, поближче до влади. Хто саме це буде, побачимо вже найближчим часом.

Автор: Олександр Мусієнко, політичний експерт, керівник Центру військово-правових досліджень.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка