PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Олександр Мусієнко
Автор: Олександр Мусієнко

Проведення референдуму та дешева робоча сила – основні причини видавання паспортів РФ

Росія ухвалила рішення про спрощення надання громадянства для мешканців тимчасово окупованих територій ОРДЛО попри порушення норм міжнародного права та усіх загальновідомих принципів.

Момент обраний зараз для того, щоб спробувати натиснути на новообраного президента України Володимира Зеленського.

Втім, поки він на рівні заяв намагається давати гідну відповідь агресору, але подивимось, як буде далі, адже важливі не лише слова, а й дії.

Причини видавання паспортів

По-перше, Росія це робить для того, аби показати, що вона готова подбати про людей на цих територіях, в той час як Україна “залишила” та “не дбає” про них.

Разом з тим, сама ж влада РФ заявляє, що отримання такого громадянства ще не означатиме автоматичного отримання російських пенсій та інших соціальних виплат, адже для цього потрібно переїхати для постійного проживання на територію РФ.

Окрім того, Російська Федерація намагається таким чином для себе вирішити ще щонайменше дві проблеми. Перша – геополітична.

Читайте: Зеленський готує відповідь Путіну на паспорти для ОРДЛО Паспорти РФ для жителів ОРДЛО: чому тепер Росія не нападатиме, а захищатиме Прізвища українців, що оформлять російські паспорти, будуть відомі - Гримчак

Зрозуміло, що Росія прагне призупинення війни на Донбасі винятково на вигідних для себе умовах, а саме – отримання регіоном якомога широшої автономії з великими повноваженнями та з правом проведення місцевих референдумів.

І в цю концепцію дуже добре вписується план з присутності на цих територіях громадян РФ, які в будь-який момент за допомогою та активної участі Кремля можуть знову відновити конфлікт, в разі, наприклад, якщо Україна подасть офіційну заявку на вступ до НАТО.

Нагадую, що у військовій доктрині Російської Федерації записано, що першочергово вони повинні захищати інтереси своїх громадян, зокрема за кордоном.

Друга причина – демографічна. В Росії за останні роки фіксується спад народжуваності і збільшення смертності, також багато аналітиків звертають увагу на те, що у зв’язку з кризовими явищами в економіці РФ та підвищенням рівня життя в країнах Середньої Азії, Білорусі, України фіксується певний відтік заробітчан.

Тому для офіційної Москви вигідно заохочення і створення умов для поповнення лав робочої сили і за рахунок мешканців тимчасово окупованих територій Донбасу.

Поки що рано говорити, що бажання мешканців отримати громадянство РФ на тимчасово непідконтрольних Києву територіях буде масовим. Хоча, на жаль, знайдеться багато тих, хто захоче скористатись такою можливістю.

Ймовірніше, в перших рядах будуть терористи і бойовики, які, отримавши російський паспорт, бажатимуть утекти від відповідальності за скоєні злочини проти України. Тобто отримати своєрідні гарантії, хоча в РФ не дуже привітно ставляться до таких людей, адже часто їх просто використовують.

Реакція України

Україна має відреагувати на такі дії розривом дипломатичних відносин (з моменту анексії Криму варто було б робити) та закриттям консульських установ РФ на території України, виславши їхніх працівників, адже є всі ризики того, що і в цих установах роздавались і роздаватимуться паспорти держави-агресора.

Окрім того, очевидним є те, що необхідне повне перезавантаження роботи Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та представлення нової стратегії дій.

Автор: Олександр Мусієнко, політичний експерт, керівник Центру військово-правових досліджень.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка