PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Ілія Куса
Автор: Ілія Куса

Реверанс Макрона: чи справді НАТО і ЄС загрожує крах

7 листопада президент Франції Еммануель Макрон заявив, що Європа перебуває на краю провалля і повинна нарощувати оборонні можливості, не покладаючись на США.

На його думку, зараз немає стратегічної координації між Америкою та європейськими союзниками, що призвело до паралічу НАТО.

Те, що сказав Макрон щодо НАТО та ЄС – правда. У НАТО проблема полягає у пошуку своєї ролі у новому світовому порядку після краху СРСР. Цей військово-політичний Альянс створений та заточений під протидію радянській загрозі за великої підтримки США, – розповідає політолог Ілія Куса.

Оскільки Радянського Союзу вже немає, Росія розглядається як загроза далеко не всіма країнами, тим більше як військова. А ідея щодо масштабного вторгнення РФ до Європи вважається маргінальною.

Війна – це не тисячі танків, які їдуть на Варшаву чи Берлін, зараз вона виглядає по-іншому, відповідно, і загрози дещо інші. Це те, що ми називаємо гібридними загрозами. У зв’язку з цим НАТО опинилося перед кризою, оскільки досі не відповіло на запитання: Яка роль Альянсу у глобальній безпеці?

Читайте: Бундестаг провалив голосування щодо Північного потоку-2 США закликали РФ звільнити всіх українських політв'язнів До Угоди про асоціацію з ЄС запропонували новий додаток - Кулеба

Наразі Альянс займається лише питанням мігрантів у Середземному морі, але це не його завдання. Тому все наводить на думку, що НАТО не може для себе вирішити, чим займатись у стратегічному значенні.

Європейський Союз наразі теж перебуває на розпутті. Йому потрібно реформуватися. Одна частина країн бачить свій сценарій оновлення ЄС, друга – скептично налаштована щодо Союзу.

ЄС поринув у свої проблеми. Зменшення глобального впливу та залученості США до світових процесів є фактором, який негативно впливає на ЄС та НАТО. 

Тому європейські лідери, зокрема Макрон, намагаються знайти інший шлях, щоб виправити ситуацію.

ЄС має розраховувати на власні сили, оскільки Сполучені Штати Америки зменшують свою залученість і не хочуть витрачати гроші на вирішення безпекових питань Європи. А безпечніше у світі не стає, тому Європі потрібно збільшити витрати на оборону та створити європейську армію або знайти альтернативних партнерів у галузі безпеки.

Тут головну роль відіграє Росія, у якій ЄС бачить альтернативного партнера у питаннях безпеки кордонів Європи. Тому й спостерігаємо за реверансами Макрона у бік Російської Федерації.

До того ж європейські лідери не проти ідеї відновлення відкритого ринку “від Лісабона до Владивостока”, тобто тісніше залучити Російську Федерацію до європейської префектури.

Читайте: Україна прагне розвивати добросусідські відносини з ЄС і НАТО – Кондратюк

Європі потрібні ресурси, щоб вирішити ті проблеми, з якими вона самотужки впоратись не може і не хоче. Тому відбувається латентне зближення частини європейських еліт з РФ, попри анексію Криму та ситуацію після 2014 року в Україні.

Макрон тільки підкреслив ті тренди, які існують тривалий час.

Автор: Ілія Куса, експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу аналітичного центру Український інститут майбутнього.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка