PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android

Тепер тільки локдаун. Як ми відчули проблеми з МВФ і чому Україні не дають у борг

Сергій Фурса
Сергій Фурса

А коли українці відчують проблеми у зв’язку із заморожуванням співпраці з МВФ…

Насправді українці вже нині більш, ніж відчувають. Навіть на тлі гривні, яка зберігає стабільність. Навіть без запуску друкарського верстата. Навіть із тим, що ще не особливо відчувається для простого українця діра в бюджеті.

Як же можна побачити проблеми? Дуже просто. Коронавірус. В Україні продовжує летіти в небо статистика щодо епідемії. Люди вмирають, реально вмирають, на порогах лікарень. Там не вистачає кисню. Там не вистачає підготовлених місць. Люди вмирають. І кінця краю цьому не видно.

Як можна зупинити епідемію? На даному етапі тільки локдауном. Уже все. Усі інші засоби давно розтринькали. Пізно тестувати. Пізно відстежувати контакти. Коли у вас десятки тисяч хворих щодня – це вже не працює. Замахаєтеся відстежувати. Навіть всієї поліції для цього не вистачить.

Нині єдиний спосіб повернути все в контрольовану площину – це локдаун. Ніхто в світі не вигадав іншого засобу. На даному етапі тільки карантин. Тому активно закривається Європа. Просто немає вибору. Там це теж не популярно, але просто теж неминуче.

Що мало б зробити держава, щоб врятувати життя? По-перше, звичайно ж, влада повинна була б не допустити таку ситуацію і не витрачати всі гроші півроку на дороги. Але це вже не змінити.

Що треба було б робити в поточний момент. Держава повинна була б запровадити локдаун, на три-чотири тижні. Водночас спрямувати фінансування на підтримку тих, хто від цього локдауну постраждає. Але замість цього запроваджується непрацюючий карантин вихідного дня.

Влада боїться ввести локдаун, тому що він буде непопулярний. У держави просто немає грошей допомагати бізнесу. У бюджеті порожньо. Ні грошей, ні будувати лікарні, ні допомагати бізнесу під час локдауну.

Чому так сталося? Чому в бюджеті порожньо? Доходи бюджету навіть вище за план. Але витрати в цьому році дуже великі. І це формує великий дефіцит бюджету, що абсолютно нормально для 2020 року.

Це ті гроші, які потрібно брати в борг. Україна не виконує план щодо запозичень. У цьому році великий дефіцит бюджету. І він не фінансується. Ніхто не дає Україні в борг. І це в той момент, коли світові фондові ринки перебувають на історичних максимумах. Коли в світі дуже багато грошей. А відсотки рекордно низькі. Хто завгодно може залучити гроші в борг, усі цим займаються, крім України. Ми не можемо взяти в борг у той момент, коли взяти в борг простіше і дешевше за все.

Чому нам не дають в борг? Тому що у нас проблеми з МВФ. Тому що для всіх співпраця з МВФ – це ще й сигнал. Дивіться, ця країна адекватна. До співпраці з МВФ прив’язане фінансування від ЄС (€1,2 млрд нині би дуже не завадило) і Світовим Банком. Усі ринкові гравці, люди, що керують трильйонами доларів, чекають від України співпраці з МВФ.

Чи є альтернатива МВФ? Є, якщо ви Польща або Німеччина. Іспанія або навіть Греція. Якщо вам вірять без МВФ, то ви виходите і займаєте на ринку скільки потрібно. Для такої країни як Україна альтернативи немає. Тому що немає альтернативи запозичень на фондовому ринку. Фізично немає. Якщо ви, звичайно, не хочете повторити шлях Венесуели або Північної Кореї. А на ринку інвестори хочуть бачити співпрацю України і МВФ.

Тому що без такого співробітництва нам просто не довіряють. Якби ми провели реформи, якби хоч раз виконали програму МВФ повністю, то змогли б потрапити в когорту країн, яким довіряють. Як зробила Польща, Словаччина, Румунія.

Але Україна сама закрила собі доступ до грошей. Це не зробили злі іноземці. Це не підступні рептилоїди. Це українська влада порушила всі домовленості з МВФ. Зруйнували частину реформ. Атакувала антикорупційну інфраструктуру, підірвала довіру до Нацбанку.

Українська влада за своїх незрозумілих нам причин зробила розворот у реформах, що залишило нас без грошей. І тепер не важливо, чому вона це зробила. Або чому не завадила Конституційному суду це зробити. Важливий результат.

Автор: Сергій Фурса – спеціаліст відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору

Знайшли помилку в тексті?

Помилка