PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Ілія Куса
Автор: Ілія Куса

Удар у відповідь США: чому Іран визнав, що збив літак МАУ

11 січня Іран офіційно визнав, що помилково збив український літак Boeing 737 МАУ. Прийшли попередні результати експертизи.

Міністр закордонних справ Ірану Мухаммед Джавад Заріф приніс вибачення та повідомив, що сталася помилка, зіграв свою роль людський фактор. Пасажирський авіалайнер сприйняли за військову мету на тлі загострення регіональної напруженості.

Це розумний та правильний крок з боку Ірану, який ефективно вибиває у їхніх ворогів аргументи у стилі Іран – “варварська держава” або “в тоталітарних режимах ніколи нічого не визнають і все приховують”, – розповідає Ілія Куса.

На жаль, ця ситуація показала, що у подібних регіональних проксі-конфліктах найбільше страждають невинні люди, і у цього разу саме Україна попала під роздачу цього протистояння. Що зайвий раз доводить: світ пов’язаний і різного роду процеси на інших континентах можуть впливати на нас.

Читайте: Зеленський про збиття літака МАУ Іраном: Україна чекає на вибачення і компенсації

Авіакатастрофа Boeing 737 МАУ стала інструментом інформаційної війни між сторонами. І Іран завдав удар у відповідь, оперативно забравши у США токсичну тему, яку вони могли використовувати всі наступні роки для тиску на Ісламську Республіку, якби Тегеран почав йти у відмову і глуху оборону.

Більше того, іранці очевидно “зашили” сюди і меседж (розкручують через місцеві ЗМІ), який повинен показати, що Іран конструктивніший та адекватніший за самі Сполучені Штати (а можливо й інші країни).

Адже свого часу США так офіційно і не визнали де-юре своєї провини за збитий, в дуже схожих регіональних умовах, іранський пасажирський авіалайнер А-300 над Перською затокою у 1988 році. Штати погодилися виплатити фінансову компенсацію сім’ям загиблих, але тільки через сім років судових тяганин з Іраном аж у 1996 році.

Для Ірану дуже важливо зараз демонструвати конструктив та тверезість мислення. Це частина їхньої інформаційно-пропагандистської війни з США, яку вони розгорнули ще у травні 2018 року, коли Вашингтон вийшов з ядерної угоди з Іраном.

Читайте: Президент Ірану: Збиття літака МАУ – непробачна помилка

Вони запросили всі сторони до розслідування, дочекалися поки всі навколо викладуть безліч версій того, що сталося, мільйони раз заявлять, що Іран зачищає бульдозерами поле події, приховує дані, категорично все заперечує та ін., а потім на базі попередніх даних експертизи зізналися, що дійсно – була помилка.

В Європі видихнули з полегшенням. Авіакатастрофа не стала ще одним фронтом боротьби та подразником у відносинах Ірану з Заходом. Для ЄС подальша ескалація регіонального конфлікту на Близькому Сході невигідна, непотрібна і абсолютно недоречна, як і для України.

До речі, тепер Україна має кілька завдань:

  • домогтися виплати компенсації;
  • домогтися покарання винних;
  • завершити розслідування до кінця (наші фахівці ще там), щоб скласти остаточний результат у повноцінний звіт.

Автор: Ілія Куса, експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу аналітичного центру Український інститут майбутнього.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка