PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Автор: Олександр Мусієнко

Угорщина хоче анексувати Закарпаття: як попередити ще одне вторгнення

Україна повинна реагувати на недружні заяви та дії з боку Угорщини.

Останнім часом представники угорської влади роблять гострі, провокаційні заяви, фактично втручаючись у внутрішні справи нашої держави, що заборонено міжнародним правом.

Гадаю, що мовний закон був лише причиною для подальшого розвитку політики Угорщиною щодо України, спрямованої на максимальну автономізацію Закарпаття, з подальшою можливістю часткового, або повного приєднання цього регіону до Угорщини.

Інакше звідки заяви про створення спеціального органу влади в Угорщині, діяльність якого полягає у вирішенні питань угорців в Закарпатті, розмови на офіційному владному рівні про автономію Закарпатської області, масова видача угорських паспортів громадянам України.

Читайте:  Паспортний скандал: Клімкін назвав два сценарії для Угорщини

І справа не стільки у видачі паспортів, як у тому, що представники угорської влади закликають українців, котрі отримали такі паспорти, не повідомляти про це українську владу, що є прямим порушенням українського законодавства, бо в разі отримання паспорту іншої держави українське громадянство втрачається.

Варто нагадати, що в 1939 році Угорщина не змирилась із встановленням української державності – Карпатської України в Хусті і пішла війною.

Схоже, що в Будапешті і зараз є впливові люди у владі, які виносять подібні плани, ще й заручившись підтримкою Росії, якій симпатизує угорська влада.

Українська влада неодноразово шукала дипломатичного діалогу і точок дотику з угорською стороною, пояснюючи і аргументуючи кожен крок. Натомість, бачимо, що Угорщина не припиняє свою недружню політику.

Читайте: Паспортний скандал: Угорщина погрожує вислати консула України

Як наслідок, в українському МЗС неодноразово попереджали та викликали угорського посла, вручаючи відповідні ноти протесту з метою припинення подібної політики по відношенню до України. Тому рішення українського зовнішньополітичного відомства по висилці консула Угорщини є абсолютно правильним.

Це серйозний, жорсткий, дипломатичний жест і сигнал з боку України.

Угорці ж у свою чергу, замість зміни політики щодо України продовжують погрожувати, що начебто блокуватимуть рух України до ЄС.

Однак, зараз в ЄС на найвищому рівні вирішується питання про можливість запровадження санкцій проти самої Угорщини за порушення принципу верховенства права, демократії і основних свобод в країні.

Угорщину можуть позбавити права голосу в Раді ЄС, а також припинити фінансування багатьох проектів, що здійснюється Брюсселем.

Таке рішення вже підтримали в Європарламенті. Для остаточного затвердження ще потрібно пройти Раду ЄС і Єврокомісію, але там рішуче налаштовані проти політики чинного керівництва Угорщини. Тому, якщо Угорщина втратить право голосу, вона не зможе протидіяти інтеграції України.

Навпаки, Україна має повне право апелювати до ЄС з вимогою вплинути на політику офіційного Будапешту.

Читайте: Паспортний скандал: Угорщина погрожує стати на шляху України до ЄС

Щодо ситуації із громадянством. Хочу нагадати, що відповідно до Конституції України та закону України Про громадянство, в Україні діє принцип єдиного громадянства і набуття громадянства іншої держави є підставою для втрати громадянства України.

Дійсно, покарання за набуття громадянства іншої держави не має, але це не причина нехтувати і зневажати нормами Конституції України як основного закону.

В той же час, виходячи із вимог сьогодення, розробка нового закону Про громадянство, який передбачатиме чіткі санкції за порушення, є на часі.

Україні в ситуації з Угорщиною, по-перше, слід вручити відповідні ноти протесту, вислати консула і дипломатичний персонал, який може бути причетним до видачі угорських паспортів українцям.

По-друге – необхідно звернутися до офіційних установ ЄС з вимогою вплинути на політику Угорщини по відношенню до України.

Про угорців в Брюсселі зараз і так відгукуються не дуже схвально, тому в ЄС можуть адекватно відреагувати на звернення України.

Разом з тим необхідно використовувати дипломатичні канали для ведення перемовин з угорським керівництвом з чіткою артикуляцією позицій, що відповідають виключним національним інтересам України.

Правоохоронні органи повинні відстежувати ситуацію у Закарпатті, і в межах законодавства жорстко реагувати на будь-які прояви можливого сепаратизму в регіоні.

Автор: Олександр Мусієнко, політичний експерт, керівник Центру військово-правових досліджень.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка