Поміркуємо, дівчата: що таке тривожність? Ось, наприклад, ви встаєте вранці або навіть не встаєте, а лише прокидаєтеся. Щойно ви прокинулися – про що ви думаєте зранку, ще лежачи у ліжку?
Як визначити тривожність
Які думки вас відвідують? Чи гарний у вас настрій? Чи маєте ви бажання встати, зробити зарядку, прийняти душ, погуляти із собакою (або нагодувати кота), приготувати сніданок дітям і так далі? Чи замість цього всього, можливо, у вас в голові вже вирішуються якісь завдання, ви думаєте про роботу?
Себто фактично ви не перебуваєте у підготовці до вашого дня, не приводите м’яко та спокійно ваш організм, ваш мозок до майбутніх планів. Ви вже в потоці відповідей на нерозв’язні (або розв’язні) питання, при цьому не в ефективному процесі, бо ще перебуваєте у ліжку.
Можливо, ви тим самим займаєтеся, лягаючи у ліжко перед сном, після роботи, після вечері та прогулянки? Ви обмірковуєте якісь справи, перетравлюєте у голові прожитий день.
Тобто продовжуєте працювати, використовуючи ресурси вашого мозку, витрачаєте калорії та нервові клітини на виконання робочих завдань у вечірні години, за які, до речі, вам ніхто не платить ані вранці, ані вночі.
Якщо ви впізнали себе, то я вас “вітаю” – ви тривожна людина. Оскільки ми живемо у воєнний час, тривожність наздоганяє майже всіх нас. Переважна більшість тих людей, хто багато працює та стикається зі стресами через нові обставини, на жаль, перманентно перебувають у тривожному емоційному стані.
Водночас ми повинні ходити на роботу, виконувати рутинні завдання, займатися домашніми справами, піклуватися про сім’ю.
Поради, як позбутися тривожності
Якщо ви хочете покращити цю ситуацію та сфокусуватися на тому, що саме для вас є важливим, а не просто дозволяти потоку думок щоденно заганяти психіку все глибше у стрес, спробуймо застосувати кілька практичних порад та рекомендацій, які можуть допомогти впоратися з тривожністю та покращити якість вашого життя.
Насправді поради будуть доволі прості, і я намагатимусь зробити так, щоб ви могли легко застосувати їх у житті.
На який предмет у вашому домі ви дивитеся найчастіше? Як ви вважаєте? Я дозволю собі припустити, що це холодильник. Ось одна з речей, яка допомагає впоратися із тривожністю.
Протягом дня ви можете відчиняти та зачиняти холодильник багато разів. Отже, дверцята холодильника – це поверхня, на яку ви регулярно дивитеся, а там, найімовірніше, розташувалися магнітики, які ви привезли з минулих подорожей або які вам подарували друзі та близькі.
А якщо ці магнітики триматимуть аркуш паперу, на якому написано детальний план ваших простих, але життєво важливих рутинних завдань?
Наприклад:
- випити склянку теплої води зранку;
- прийняти розслабляючу ванну із морською сіллю;
- зробити гімнастику (хоча б на 5-7 хвилин);
- погуляти із собакою;
- поснідати (не кваплячись та не працюючи) тощо.
Підставте своє, те, що актуально для вас. Розпишіть всі прості, але потрібні справи, які ви виконуватимете протягом дня, в регулярному порядку й не пропустите. Наприклад такі, що дозволять вам почуватися добре вже сьогодні ввечері і завтра зранку…
Додайте туди обов’язково прогулянку, хоч би на 10 хвилин, в ідеалі пів години, вранці чи ввечері. Додайте приймання вітамінів, які ви, можливо, п’єте чи плануєте пити. Додайте якесь приємне заняття, маленьке за часом, яке вам піднімає настрій, наприклад, послухати улюблену пісню чи потанцювати 5 хвилин. Головне, щоб це були базові речі, дуже прості та недовгі.
І щоразу, коли ви щось зробите з цих завдань – ставте хрестик. Можете взяти у дитини зошит або знайти якийсь блокнот і написати там завдання на місяць, на тиждень, та спробуйте прожити так місяць.
Це проста інструкція, яка може здатися примітивною, але якщо вас і зранку, і ввечері турбують думки про роботу, це означає, що, найімовірніше, ваш особистий пріоритет пішов на задній план. Ви думаєте про завдання, які вважаєте важливішими. Але насправді найважливіше – це ваші ресурси, ваша енергія, ваш стан та самопочуття.
Головне — це те, що ви робите сьогодні, щоб завтра бути в хорошій формі, в тонусі та у доброму настрої, й відповідно, робити своє життя та життя навколишніх кращим та досягати нових результатів.
Нейробіолог Джо Диспенза писав, що найвищий ступінь любові до себе – це дисципліна. І це дуже складно, але водночас дуже просто, бо якщо ви навчитеся дисциплінувати себе на простих речах, то надалі зможете згорнути гори та дисциплінувати себе на що завгодно.
