PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Автор: Валентин Кім

Як розпізнати брехню під час передвиборчої гонитви

Невербальний аналіз – це спосіб розпізнавання прихованих емоцій та почуттів за допомогою спостереження і подальшої оцінки за такими ознаками у поведінці людини.

Ось деякі ознаки, які вказують, що політик обманює своїх виборців.

Ознака №1. Розрив дистанції

Дистанція у спілкуванні показує, наскільки люди прихильні одине до одного. Однак під час розмови дистанція може змінюватися. Одна з найпоширеніших ознак обману – це збільшення дистанції між собою та співрозмовником у той момент, коли ти говориш неправду. Всього півкроку назад під час монологу можуть говорити, що співрозмовник намагається вас обдурити.

Ознака №2. Схрещені руки

Взагалі тримати руки схрещеними на грудях дуже зручно. Вони не гойдаються уздовж тіла, а знаходяться там, де треба – закривають верхню частину грудей від співрозмовника.

Іноді це просто ознака комфорту, або замисленності, або невдоволення чимось. Але якщо руки співрозмовника були зайняті жестикуляцією, а потім під час відповіді на якесь запитання він раптом закрився від вас таким чином – у цей момент можливий обман.

Ознака №3. Дотик до лиця

Найчастіше дотик до обличчя під час розмови відбувається до органів чуття. Ми намагаємося трохи прикрити вуха, очі, ніс, рот. Зазвичай це означає, що людині, яка формує такий рух, щось раптом стало неприємно.

Дотик до роту може означати, що їй неприємно говорити неправду і вона підсвідомо намагається обмежити інформацію, прикриваючи рот. Дотик до очей означає, що співрозмовнику неприємно бачити картину обману.

Однак тут потрібно бути вкрай уважним. Іноді чухання брови або вуха може бути реакцією не на власну брехню, а на чужу неправду. Нам буває неприємно слухати безсовісну брехню, і ми інстинктивно торкаємося до вух, намагаючись замаскувати прагнення закрити їх.

Ознака №4. Жест незнання

Є група жестів, які називаються емблематичними. Від слова емблема. Це жести, які висловлюють якесь конкретне значення. Наприклад – жест незнання.

Коли ми показуємо співрозмовнику, що чогось не знаємо, ми піднімаємо плечі, розводимо руки, брови здивовано повзуть вгору, нижня губа підтягується до верхньої. Однак якщо ми дійсно чогось не знаємо, але не хочемо себе видати, ми намагатимемось цей жест приховати. Але частина його може все-таки проявитись.

Найчастіше це нервовий рух плечем, заведення однієї руки у бік під час стверджувальної відповіді або навіть зрадницький здивований зліт брів, ніби ми самі здивовані тому, що стверджуємо.

Ознака №5. Нервове покашлювання

Покашлювання належить до розділу фізіологічних ознак обману. Під час хвилювання та стресу організм проводить перерозподіл вільної рідини у ті частини тіла, які фізично необхідні для боротьби за виживання. В основному це м’язи.

У голосових зв’язках під час стресу рідина не потрібна. І тому вони пересихають, змушуючи нас нервово покашлювати. Така реакція часто настає у співрозмовника у той момент, коли він змушений обманювати та відчуває щодо цього хвилювання та страх.

Однак найдемонстративніша ознака обману у політиків – це обмовки.

Ознака №6. Обмовки

Під час однієї з прес-конференцій Володимир Путін, оголошуючи про купівлю газотранспортної системи Білорусі, обмовився. Він сказав: Газпром викупив 100% газотранспортної системи Бєлтрансгазу. Тобто газотранспортної системи України… е-е, вибачте, Білорусі. Це класична обмовка за Фрейдом.

Під час розмови у нас у мозку формується послідовний ланцюг образів, які ми збираємося озвучити. Якщо у голові одне, а на язику інше – це ознака обману. Той, хто сказав, не те, що насправді хотів би.

Читайте: Соціологія напередодні виборів: як не піддатись маніпуляціям Ставки букмекерів на вибори до Верховної Ради 2019 Екзит-пол на парламентських виборах: як проводять і чи можна довіряти

Залежно від кваліфікації політика, подібні невербальні витоки відбуваються рідше або частіше. Досвідчені бійці політичного фронту напрацьовують такий навик самоконтролю та впевненості у собі, що навіть найвідвертіша брехня звучатиме як чиста правда. Однак і у них бувають осічки.

Автор: Валентин Кім, психолог.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка