PHNjcmlwdCBkYXRhLW91dHN0cmVhbS1pZD0iMTMxOSIgZGF0YS1vdXRzdHJlYW0tZm9ybWF0PSJmdWxsc2NyZWVuIiBkYXRhLW91dHN0cmVhbS1zaXRlX2lkPSJGYWt0eV9GdWxsc2NyZWVuIiBkYXRhLW91dHN0cmVhbS1jb250ZW50X2lkPSJmYWt0eS5pY3R2LnVhIiBzcmM9Ii8vcGxheWVyLmFkdGVsbGlnZW50LmNvbS9vdXRzdHJlYW0tdW5pdC8yLjExL291dHN0cmVhbS11bml0Lm1pbi5qcyI+PC9zY3JpcHQ+

Вибори у Німеччині. “Розуміючі Росію” тиснуть на Меркель

Результати виборів у Німеччині стали для багатьох несподіванкою. Чому медіа говорять про “провальну перемогу” Меркель та чи варто хвилюватися за зближення Берліну та Москви?

Згідно з результатами, найбільший рейтинг отримала Християнсько-демократичний-союз/Християнсько-соціальний союз (ХДС-ХСС) – партія, від якої Ангела Меркель була канцлером – 33%. Соціал-демократична партія Німеччини (СДПН), яка була у коаліції з ХДС-ХСС, набрала 20,5% голосів і заявила про перехід до опозиції.

Ще одним сюрпризом на виборах стали рейтинги нових партій, які не приховують своєї лояльності до Росії. Це Альтернативна для Німеччини (12,6%) та Ліва партія (9,2%).

Партія Зелені набрали 8,9%, Вільна демократична партія Німеччини –  10,7%.

Німецька газета Die Zeit вже написала, що президенту Росії не потрібні маніпуляції на виборах у Німеччині, адже він цього і не потребує. За даними ЗМІ, лише Зелені та ХДС-ХСС з семи партій виступають за санкції проти Росії. Усі інші готові до поступок.

Чому німці голосують за євроскептиків, що далі відбуватиметься з Німеччиною та як це вплине на Україну? Факти ICTV поцікавилися у політичних експертів Олексія Якубіна та Олексія Голобуцького.

 

Меркель провалила вибори?

ХДС-ХСС набрала найбільше голосів серед усіх, але й найменше з того часу, як Меркель очолила цю партію.

Олексій Голобуцький не вважає результати виборів у Німеччині провалом для Ангели Меркель. Експерт пояснює що справжнім провалом можна було б назвати друге місце ХДС-ХСС, але цього не відбулося. На думку Олексія Якубіна, Меркель отримала пірову перемогу:

– Це пірова перемога. Якщо порівнювати, ХДС-ХСС у 2013 році мали на 25%-30% більше місць у парламенті. ХДС-ХСС набрали більшість серед усіх партій, але водночас ця більшість є меншою, ніж вони мали раніше.

 

Чому рейтинг Меркель падає

Позиції двох партій ХДС-ХСС та СДПН стали настільки близькими, що люди поступово переставали їх ідентифікувати, розповідає Олексій Голобуцький.

– Це особливо тривожно для соціал-демократів – найменший результат з 1947 року, це просто ганьба для них. СДПН набрали 25,7% голосів, – зауважив експерт.

Зокрема, за його словами, причиною також є те, що Меркель довго перебуває при владі. З цим погоджується і Олексій Якубін: “Це втома від Меркель. Вона є канцлером вже 12 років”.

Експерт називає й іншу причину – пріоритети канцлера, які подобаються не всім:

– Це економічні показники Німеччини. З одного боку, вони є успішними, але з іншого – у самій країні є частина політиків, які говорять, що Німеччина рухається не в тому напрямку. Частина німецьких виборців вважає, що Меркель ставить глобальні інтереси (великих корпорацій, європейських інститутів тощо), ніж інтереси громадян.

На думку Олексія Якубіна, рейтингу Меркель нашкодила також міграційна політика:

–  Правим політикам вдалося підняти тему з мігрантами і політизувати її – показати, що Меркель надає перевагу саме цьому питанню, а не, наприклад, різниці оплати праці чоловіків і жінок у Німеччині.

Ще одним поясненням нинішнього рейтингу Меркель є її позиція щодо Росії.

– Німці гадають, що Ангела Меркель просто не в змозі з такою позицією реалізувати план нових економічних контактів з Росією, тому надають перевагу іншим політикам. Наприклад, Альтернативі для Німеччини, – розповідає Олексій Якубін.

 

Чому голосували за євроскептиків

За словами Олексія Голобуцького, це явище значно масштабніше та виходить за межі Німеччини. Усе почалося з виборів у США.

– Така кількість євроскептиків у парламенті – це відповідь на те, що почалося на виборах у США (перемога Дональда Трампа) і продовжилося у Європі (Brexit, перемога Еммануеля Макрона у Франції). Приходить час популістів – світ змінився. Комунікація політиків з населенням стає простішою. Трампу для цього вже достатньо Twitter. Демократичні інститути, який працювали десятиріччями, стають поза політичними процесами, – пояснює експерт.

Олексій Голобуцький вважає, що результат виборів у Німеччини – це відповідь на такі зміни. Як розповідає експерт, для українців ця ситуація достатньо зрозуміла, тому що в Україні завжди замість дискусії – гасла.

– Зараз почалася криза у західній демократії. Щоправда, я впевнений, що вони її переживуть. Ці події просто змусять традиційні політичні сили інакше ставитися до багатьох питань, – резюмував він.

Олексій Якубін додає, що не усі німецькі виборці згодні із зовнішньою політикою Меркель. Деякі мислять досить прагматично:

–  На їхню думку, Берліну потрібно встановлювати близькі відносини з країнами, від яких вона може отримати швидкий економічний результат, наприклад, з тією ж Росією. Але ми бачимо, що Ангела Меркель з цього приводу має жорстку позицію – Москва повинна бути під санкціями.

До речі, у ЗМІ охрестили прихід євроскептиків до парламенту безпрецедентною подією у повоєнній Німеччині. Олексій Якубін називає це медійним маркером. На його думку, такі ствердження є перебільшенням, адже у Німеччині завжди були певні кола політиків з подібними настроями.

– Йдеться про Альтернативу для Німеччини. Ця партія використовує гасла Німеччина понад усе, активно говорить, що Німеччина повинна бути виключно християнською, а мусульмани та інші повинні піти.  Це перша така політична сили, яка прийшла до парламенту. Саме тому ці вибори маркують. Але це є перебільшенням. Адже такі настрої у політиці були і до цього, зокрема і в ХДС-ХСС. Це медійний маркер, – пояснює експерт.

Олексій Голобуцький радить звернути також увагу і на Вільну демократичну партію, яка набрала 10,7% голосів, і є ліберальною. Хоча водночас схожий рейтинг мають Ліві та Альтернатива.

 

Яка ситуація з Росією після виборів

Тісні стосунки Росії та Німеччини не можна не брати до уваги. Москва неодмінна зацікавлена у лояльному відношенні Берліну. І Німеччина також, як не дивно.

Олексій Голобуцький розповідає, що підтримка і спонсорство Росії зіграли свою роль на виборах: – – Не знаю, що там з фінансуванням, але Росія дуже допомогла інформаційно. У Німеччині проживає близько 3 мільйонів російськомовних громадян – вони читають російські газети, дивляться російське телебачення.  А Russia Today и Sputnik TV, які транслюються у Німеччині, агітували за Альтернативу для Німеччину та Лівих.

Дещо іншою є думка в Олексія Якубіна, який називає перебільшенням втручання Росії у справи Німеччини. За його словами, нелогічно, що Ліва партія виступає проти Альтернативи для Німеччини, і водночас ці дві партії прийнято вважати російськими проектами.

– У Німеччині справді є політики, які лояльні до Росії. Але вони не лише у Альтернативі, певна кількість таких політиків є і у ХДС-ХСС, СДПН тощо. Ці політики орієнтовані на Росію, зокрема економічно. Фактор Росії тут насправді є скоріше відносним. В Україні є переконання, якщо хтось закордоном говорить про те, що не подобається Києву, то це автоматично означає, що він є проросійським, – пояснив експерт.

Олексій Якубін додав, що у Німеччині немає проукраїнських чи проросійських політиків. Там є різні групи впливу у різних політичних силах:

– Зони впливу Росії у Німеччині є і у традиційних партіях. У німецькій політиці є так звана група “розуміючих Росію”. Вони вважають, що Берліну треба тісніше спілкуватися з Москвою, щоб отримати економічну вигоду.

На думку експерта, що ми мислимо дещо обмежено щодо того, що у Німеччині є Альтернатива  і вона проросійська. Насправді за повернення стосунків з Москвою виступають різні кола, зокрема і бізнес, який прагне повернутися на російський ринок.

– Бізнес переконує, що санкції більше шкодять Німеччині, ніж дають користі. Бізнес є дієвою силою, яка за останні роки лобіює перед Меркель питання торгівлі з Росією, – пояснив він.

Олексій Голобуцький переконаний, що вплив Росії на вибори – це глобальний план, щоб похитнути Євросоюз:

– Москва підтримує всіх маргіналів та євроскептиків, які виступають проти розвитку Євросоюзу. Росії вигідно домовлятися з кожною країною окремо, а не з ЄС. Альтернатива для Німеччини і Ліві – це дві політичні сили, які виступають за зняття санкцій та визнання Криму частиною Росії.

За його словами, російський вплив у ЄС є, і він достатній. Москва, як СРСР свого часу, користуються демократією, з якою дуже важко щось заборонити. Хоча Москва такого впливу всередині країни через авторитарний режим не дозволяє.

 

Як зміниться Меркель

На думку Олексія Якубіна, Меркель перегляне свої підходи до деяких питань:

– Вона вже намагалася це зробити, коли почалися переговори щодо миротворців. Коли обговорювали цей план – була ідея: якщо миротворців введуть на Донбас – Німеччина розглядатиме сценарій поступового зняття санкцій.

Олексій Голобуцький дає інший прогноз: Меркель стане більш рішучою на переговорах з Росією, дивлячись на наслідки політики Кремля, зокрема вибори у Німеччини.

– Соціал-демократи не йдуть у коаліцію, і це дуже добре. Соціал-демократи більш сприятливі до Росії, але все ж таки вони не Ліва партія і не Альтернатива для Німеччини, – вважає експерт.

За його словами, ситуація у Німеччині була б більш критичною, якби Альтернатива для Німеччини мала хоча б на 5% більше голосів:

– Можна було б говорити про інші варіанти. А зараз можна ще хіба сказати про те, що соціал-демократи погодяться на велику коаліцію, а Альтернатива для Німеччини очолить опозицію.

Олексій Голобуцький пояснює, що Ангела Меркель не вигідна Росії, бо у неї є чітка позиція щодо Путіна, а сама канцлер не здатна до серйозних компромісів на цю тему.

– Звичайно, що з будь-яким іншим політиком Росії було б цікавіше гратися. Москва хотіла це зробити з Макроном, але не вийшло – Кремлю не пощастило з позицією президента Франції, – наводить паралелі експерт.

 

Якою буде коаліція

Коаліція складатиметься з ХДС-ХСС, Вільними демократами і Зеленими, які мають достатньо чіткі позиції щодо Росії, вважає Олексій Голобуцький.

Схожу позицію має і Олексій Якубін. Його прогноз – коаліція ХДС-ХСС, Вільні демократи і Зелені. Проте експерт не до кінця впевнений щодо дієвості такого союзу.

Усе залежатиме від того, наскільки дієвою буде коаліція, яку збере Меркель. У теорії вона є – ХДС-ХСС, Вільні демократи та Зелені.  Але на практиці все ж таки є різниця між Вільними демократами, які є неоліберальними та право центричними, і зеленими, які є, скоріше, лівими. Чи зможуть вони створити коаліцію? Якщо ні – тоді Німеччина піде на дострокові парламентські вибори. Такий варіант є можливим, – констатував експерт.

Крім того, Олексій Якубін виключає варіант, що Зігмар Габріель залишиться міністром закордонних справ Німеччині.

–  Питання у тому, хто займе цю позицію? Скоріше, це буде хтось із Вільних демократів або Зелених. Очевидно, що це змінить зовнішню політику. Але для німців зовнішня політика зараз не найважливіше питання. Тому не думаю, що ми побачимо якісь різкі зміни, – резюмував він.

 

Якщо підсумувати, у Німеччині завжди були прихильники тісних стосунків з Росією, і результати виборів нам не відкрили скриньку Пандори у вигляді Лівих та Альтернативи. Інше питання – наскільки ефективним буде їхній лобізм у новому уряді.

Падіння рейтингу партії Меркель пояснюється кількома причинами, серед них – довге перебування при владі і принципові позиції щодо мігрантів та Росії.

Відкритим залишається питанням, чи  реагуватиме Ангела Меркель на таку реальність, змінюючи позиції та погоджуючись на компроміси?

Богдан Амінов.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Завантаження...

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка