Створення трибуналу про злочину агресії РФ схвалено: заява і що далі

Глави МЗС європейських країн і керівництво ЄС висловили політичну підтримку запуску Спецтрибуналу щодо злочину агресії Росії проти України.
Про це повідомило МЗС України на офіційному сайті у п’ятницю, 9 травня.
— Важливий сигнал — це заснування трибуналу за злочин агресії. Це означає, що ніхто не лишиться непокараним за злочини, які він вчинив. Навіть лідери, які вирішили відправити своїх солдатів, щоби ті вчиняли усі ті воєнні злочини, які ми тут бачимо, — заявила віцепрезидентка Єврокомісії, верховна представниця ЄС Кая Каллас.
Доповнено о 21.10. Заступниця керівника Офісу президента Олена Ковальська повідомила, що до Коаліції держав увійшли 20 країн, а також Європейський Союз та Рада Європи.
Вона зазначила, що попереду ще належить ухвалити низку рішень, зокрема запустити трибунал і дочекатися його вироку.
Спільна заява щодо створення Спецтрибуналу
Очільники МЗС та інші представники держав-учасниць Коаліції держав зі створення Спецтрибуналу щодо злочину агресії проти України у своїй заяві засудили агресію РФ проти України.
Підписанти привітали завершення технічної роботи над проєктами правових інструментів, необхідних для створення Спецтрибуналу щодо злочину агресії проти України в рамках Ради Європи.
Наголошується на важливості Спецтрибуналу для здійснення правосуддя шляхом притягнення до відповідальності винних за скоєний злочин проти України.
— Ми підкреслюємо, що після створення, Спеціальний трибунал, відповідно до свого Статуту, здійснюватиме судочинство у повній повазі до міжнародного права та прав людини з метою забезпечення відповідальності за злочин агресії та зміцнення міжнародного правопорядку, – йдеться у заяві.
З метою розширення міжнародної підтримки Спеціального трибуналу підписанти закликали інші держави та міжнародні організації приєднатися до їхніх зусиль та активно сприяти діяльності Спеціального трибуналу.
Заява була була узгоджена в присутності високої представниці ЄС із закордонних справ і політики Каї Калла і комісара ЄС з питань демократії, правосуддя, верховенства права та захисту прав споживачів Майкла МакГрата.
Наступним кроком на шляху до формалізації створення Спеціального трибуналу в рамках Ради Європи стане засідання Комітету міністрів Ради Європи в Люксембурзі 13-14 травня 2025 року.
Засідання у Люксембурзі 13-14 травня
У Люксембурзі 13–14 травня відбудеться засідання Комітету міністрів Ради Європи, де очікується формалізація наступного кроку у створенні Спеціального трибуналу проти військово-політичного керівництва Росії за вторгнення в Україну, йдеться у спільній заяві за підсумками зустрічі міністрів у Львові, яку опублікувало українське МЗС.
До того ж у заяві вітається завершення технічної роботи над проєктами правових інструментів, необхідних для створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України в рамках Ради Європи.
Нагадаємо, що раніше в Офісі президента повідомляли, що над створенням трибуналу працювали понад 40 країн, робота групи завершилась у березні 2025 року. Прогнозують, що трибунал розпочнеться у 2026 році, підготовку на рівні Ради Європи почнуть вже цього місяця.
Суд у Гаазі видав уже шість ордерів на арешт військово-політичного керівництва РФ, проте не може засуджувати кремлівських чиновників, бо Москва не підписувала Римський статут. Для цього західні союзники України говорили про потребу створити окремий незалежний трибунал.