PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android

Що буде з доларом і економікою України при Трампі

Американське економічне диво

Економічна програма Дональда Трампа збільшила рівень невизначеності у світі.

Америка-фортеця” – так експерти називають економічну платформу нового президента США, яка ґрунтується на поняттях протекціонізму, ізоляціонізму, зниження податків і дерегуляції бізнесу.

Факти ICTV аналізують, чи переламає “Трампономіка” важливі тенденції в глобальній економіці і торгівлі, і якими будуть її наслідки для України.

Читайте: Трамп починає війну. 5 головних ворогів США

трамп

Дешева нафта

 • Програма

Зниження екологічних вимог, а також скасування обмежень на видобуток і експорт нафти і газу (сланцевого). Очікується також відродження проекту будівництва нафтопроводу Keystone XL з Канади через центральні американські штати.

 • Наслідки для США

Енергетична незалежність Америки.

Створюються нові робочі місця, скорочується рівень безробіття, зростання економіки за рахунок зниження витрат на імпорт енергоносіїв і прибуток від експорту.

Стимули для повернення американських підприємств, які працюють в енергетичному секторі (наприклад, Китаю) назад у Штати.

 • Наслідки для світу

Програма не віщує нічого хорошого для країн-експортерів нафти (ОПЕК, Росія), оскільки вихід на світові ринки американського виробника енергоресурсів призведе до зниження цін.

Скасування екологічних обмежень – негативний ефект на навколишнє середовище.

 • Наслідки для України

Позитивний вплив, як для імпортера, можливого довгострокового зниження цін на енергоносії.

Читайте: Трамп – президент – Україна отримала 4 сценарії

oil

Геть податки і захист вітчизняного виробника!

 • Програма

Протекціонізм: підтримка, захист і повернення американських виробників додому шляхом зниження податків на прибуток корпорацій з 35% (один з найвищих у світі) до 15%.

Введення торгівельних мит на імпортні товари (наприклад, на китайські – 45%).

Вихід з Транстихоокеанскої (12 країн регіону, передбачає зниження тарифних бар’єрів), Трансатлантичної угод (про вільну торгівлю з ЄС), а також організації NAFTA (вільний ринок з Канадою і Мексикою).

 • Наслідки для США

З одного боку, програма знизить американську залежність від імпортних продуктів, а бізнес повернеться в США.

Але з іншого, в теорії, США, як і будь-яка інша держава в цілому програє від створення торгівельних бар’єрів. Однак питання полягає в тому, наскільки великими виявляться ці втрати для ВВП країни.

 • Наслідки для світу та України

Сергій Фурса, відомий український економіст, фахівець відділу продаж Dragon Capital, зазначає –

Якщо Трамп робитиме те, що говорить, а в цьому виникають великі сумніви, то зростання ізоляціонізму негативно позначиться на світовій економіці, в тому числі і на українській. Якщо його агресивна політика щодо Китаю стане реальністю, то це може завдати серйозного удару для сировинних ринків, насамперед металу і руди, що може вкрай негативно позначитись на українській економіці.

Нагадаємо, Дональд Трамп планує реалізувати програму з імпортозаміщення і відмовитись від імпорту нафти, руди і металів.

Такі заходи не є хорошими новинами для сировинних експортерів, у тому числі України. Відмова американців від імпорту може призвести до колапсу цін на світових ринках, що несе певні ризики для економіки України, залежної від цін на руди, метали й аграрну продукцію. Тому ще одна хвиля зниження сировинних котирувань обіцяє подальшу девальвацію гривні.

Дональд Трамп обіцяє почати торгівельну війну з Китаєм і збільшити мита на китайські товари. Погіршення справ в економіці Китаю, найбільшого імпортера української продукції, також не добавляє оптимізму Києву.

Крім того, можна говорити про тенденцію загального зниження інтересу інвесторів до іноземних ринків на користь американських активів. Однак тут для України більш важливими є питання щодо зміни власного інвестиційного клімату, боротьби з корупцією та проведення структурних реформ, аніж абстрактний інтерес американських інвесторів до ринків.

Читайте:  Багатії та генерали: команда Трампа

Що буде з доларом і економікою України при Трампі

Сильний долар

 • Сильний долар – проблема для світової економіки?

Після перемоги Дональда Трампа на президентських виборах, американський долар зміцнився по відношенню до основних світових валют. Наприклад, китайський юань досягнув найнижчого рівня з 2008 року.

Основна причина зміцнення долара – перспектива зміни економічної політики США.

Існують очікування, що Дональд Трамп зменшить податки для підприємців і збільшить державні витрати на інфраструктуру. Фіскальне зростання призведе до того, що Федеральний резервний фонд США збільшить розмір процентної ставки, щоб протидіяти інфляції. Ціна на американські бонди після виборів одразу виросла на 2,3%, а, як відомо, висока їхня вартість є магнітом для притоку капіталу.

Економіст Сергій Фурса так прокоментував наслідки сильного долара для економіки США і світу –

Сильний долар не є однозначно погано. Просто він робить виробників у США менш конкурентноспроможними, що може позначитись на зростанні ВВП. Водночас постає запитання, чому долар може бути сильним? Це може стати результатом зростання ставок. Зростання ставок в свою чергу, навпаки, залучає гроші в економіку США, що позитивно позначається на ній.

 • Наслідки для світу

Зміцнення валюти провідної світової економіки видається хорошою новиною.

Тим не менш, журналісти авторитетного британського тижневика The Economist проводять аналогію з періодом першого президентського терміну Рональда Рейгана, протягом якого долар значно виріс. Цей факт викликав проблеми в економіках інших країн.

Оскільки зміцнення основної світової валюти провокує підвищення цін на обслуговування кредитів, виданих в доларах за межами Америки. Тому в багатьох країнах світу, які мають боргові зобов’язання в доларах, простежуються коливання валютного курсу.

 • Наслідки для США

Внаслідок політики протекціонізму збільшується торгівельний дефіцит, оскільки зміцнення валюти провокує зменшення імпорту та експорту.

 • Цікавий факт

Нагадаємо, що в 1985 році при Рейгані США були змушені підписати Договір Плаза для знецінення долара по відношенню до інших провідних валют (японської єни, німецької марки, французького франка, англійського фунта) шляхом інтервенції на валютні ринки. Оскільки сильний долар створював труднощі для експорту американських товарів.

Читайте: Як курс гривні пропустив основний удар

Що буде з доларом і економікою України при Трампі

Фото: The Economist

Збільшення держ боргу США

 • Програма

Дональд Трамп заявив про намір збільшити витрати на інфраструктуру (будівництво доріг, житла, мостів, лікарень, навчальних закладів) і армію.

 • Наслідки для США

Створення нових робочих місць (правда є питання, хто працюватиме на інфраструктурних проектах з огляду на те, що Трамп планує вживати жорсткі заходи для контролю над мігрантами).

Скорочення соціальних витрат та зростання дефіциту державного бюджету США.

 • Наслідки для України

Економісти наголошують: новий президент США прийшов з бізнесу. До всіх угод, таких як видача чергової позики МВФ (у США 15% голосів у МВФ) або надання кредитних гарантій США, він ставитиметься дуже уважно і звертатиме увагу на виконання Україною взятих на себе зобов’язань.

Зазначимо, що в 2017-му Україна потребує фінансових надходжень на суму близько $10 млрд, $4 млрд з яких уряд розраховує отримати із прямих іноземних інвестицій. Для їхнього отримання українському уряду варто проводити реформи.

Іван Стахурський

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Завантаження...

Вгору Вгору
Вверх

  Знайшли помилку в тексті?

  Помилка