PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android

Об’єднавчий собор в Україні: коли привезуть томос і як зміниться церква

Дата Об’єднавчого собору призначена на 15 грудня. Факти ICTV розповідають, що мають утвердити на соборі, коли Україна отримає томос і які зміни будуть у церковному житті.

Софія київська

Об’єднавчий собор відбудеться 15 грудня. На ньому мають оголосити про створення автокефальної помісної православної церкви в Україні.

На соборі також приймуть статут нової церкви та оберуть її очільника.

Читайте: Томос для України: хто очолить єдину церкву та кому перейдуть святині

Об’єднавчий собор

Дату собору мав обрати Вселенський патріарх Варфоломій.  Адже тепер українська церква вважається канонічною територією Вселенського патріархату. Після обрання дати він має запросити на собор представників українських церков – УПЦ КП, УПЦ МП та УАПЦ.

 

 

– Собор відбудеться 15 грудня 2018 року в Святій Софії, яка протягом століть була центром православного українського релігійного життя, – зазначив президент.

Таким чином місце Об’єднавчого собору – Софіївський собор.

– Складно провести собор в Києво-Печерській лаврі чи у Володимирському соборі, тому що ці церкви належать конфесіям. Софія Київська – це вдалий вибір з точки зору нейтральності території, бо ця церква належить державі, – розповідає релігіознавець Дмитро Горєвой.

Президент додав, що Варфоломій вже підписав листи-запрошення для представників церков. В найближчі дні єпископи отримають запрошення від Вселенського патріарха і офіційно оголосять про дату собору.

Проводити собор буде спеціальний представник Веселенського патріархату. Офіційно його ім’я не називали. Журналіст Костас Онисенко, посилаючись на джерела у Константинополі, припускає, що це буде Митрополит Франції Еммануїл.

На соборі об’єднаються три незалежні церкви, що існують сьогодні в Україні – УПЦ Київського патріархату, УПЦ Московського патріархату та Українська автокефальна православна церква.

Тобто, формально буде створено нову церкву, ухвалено її статут та буде обраний предстоятель цієї церкви.

Коли Україна отримає томос?

Томос можуть привезти до України вже у кінці грудня. Таку думку висловив експерт:

– Собор буде засідати один-два дні. Відразу після собору новий очільник церкви поїде до Стамбулу. Там проведе службу з патріархом Варфоломієм і отримає томос. Це теж один-два дні. Він повернеться до Києва, де і оприлюднить документ. Я думаю, що в Києві томос ми побачимо в 20-х числах грудня.

Коли представники українських церков визначаться з предстоятелем нової церкви, він поїде на Фанар (район Стамбулу, де розташовано резиденцію Вселенського патріархату) на зустріч з патріархом Варфоломієм.

Там вони проведуть спільну службу, яка, за словами експерта, засвідчить легітимність нового голови.

Після служби Вселенський патріарх Варфоломій урочисто вручить предстоятелю української церкви томос. Петро Порошенко вже заявив, що має намір відвідати цей захід.

Що таке томос і статут?

Синод Вселенського патріархату, який проходив з 27 по 29 листопада, остаточно затвердив текст томосу для Української церкви.

– Томос – це така собі декларація про незалежність. В ній описується характер церковної влади, але більш детально це прописується в статуті, – пояснює Дмитро Горєвой.

Томос зазвичай містить стандартні положення і майже однаковий для всіх країн. Він проголошує незалежність церкви. Про це написав на своїй сторінці у Facebook Ростислав Павленко, директор Національного інституту стратегічних досліджень.

Статут – документ, в якому прописані всі механізми і особливості функціонування церкви. Він буде більш розширеним, аніж томос.

Статут будуть приймати на соборі українські архієреї, а Синод до цього лише сформулював свої пропозиції щодо його змісту.

– Статут церкви – це своєрідна конституція, за якою живе церква. Там прописані розподілення влади між собором, синодом, патріархом, помісним собором, де беруть участь не тільки духовенство, а й миряни, а також інші питання, що стосуються церковного життя, – додає експерт.

Життя після Томосу

Цілком вірогідно, що до кінця року Україна отримає томос. Однак об’єднання церков та створення помісної православної автокефальної церкви не вирішиться за один день. Три церковні структури, які сьогодні функціонують в Україні, будуть об’єднуватись в одне інституційне тіло:

– Після отримання томосу почнеться процес реального об’єднання. Треба буде об’єднувати єпархії, вибудовувати нову церковну вертикаль зверху донизу.

Розбудова нової церкви – шанс провести релігійну реформу і змінити церкву.

– Томос і автокефалія – це вікно можливостей для реформування церкви і формування православ’я з сучасним обличчям. Багато аналітиків і активних вірян сподіваються, що вдасться реформувати весь комплекс проблемних питань, які назбирались в православ’ї, – додав Дмитро Горєвой.

В суспільстві почали обговорювати перехід на григоріанський календар у зв’язку з томосом і, відповідно, перенесення Різдва з 7 січня на 25 грудня. Однак речник УПЦ КП Євстратій Зоря спростував чутки. За його словами, церква сама вирішує календарні питання.

Дмитро Горєвой також не передбачає таких змін:

– Я думаю, що юліанський календар поки що збережеться. Для того, щоб не сіяти паніку і не бентежити народ, такі проблемні питання найближчим часом не будуть порушуватись.

Релігієзнавець додав, що богослужіння будуть вести переважно українською мовою, однак священнослужителі матимуть змогу обирати:

– Буде закріплена за замовчуванням українська мова богослужіння. Але кожна парафія зможе обирати собі власну мову. Тобто якщо їм легше і вони хочуть зберегти церковнослов’янську, вони повинні мати на це право.

УПЦ МП – що далі?

Офіційна позиція УПЦ МП – створення автокефальної церкви не відповідає канонічним нормам. Там вже заявили, що не будуть брати участь в Об’єднавчому соборі.

Однак така позиція далеко не у всіх єпископів. Про це свідчить хоча б те, що три представники УПЦ МП таки прийшли за зустріч з президентом, продемонструвавши свою зацікавленість у створенні церкви.

Відповідно, після створення нової церкви, УПЦ МП буде мати інший статус:

– З точку зору Вселенської патріархії це імовірно буде статус російського екзархату в України – представництва російської церкви на території України.

Експерт нагадав, що така церковна модель успішно функціонує у Греції. Так, північ країни підпорядковується Елладській церкві з центром в Афінах, а південь під юрисдикцією Константинопольського патріархату з центром у Стамбулі. В Україні так само може існувати помісна православна церква і представництво іноземної церкви.

Відповідно, зі зміною статусу церкву Московського патріархата можуть перейменувати:

– Найімовірніше УПЦ МП перейменують. Якщо буде прийнятий законопроект №5309, це стане церква УПЦ МП (вже без дужок) або Російська православна церква в Україні. Якщо законопроект не приймуть – у нової церкви буде, наприклад, назва Православна церква в Україні, а в цієї буде Українська православна церква.

Однак, про точну назву УПЦ МП говорити зарано. Допоки навіть невідомо, яку назву матиме нова автокефальна церква.

Відтак, щодня Україна все ближча до отримання томосу і створення автокефальної церкви. Незважаючи на типову для церковної структури повільність, питання отримання томосу вирішується стрімко. Менше ніж за два тижні буде створено незалежну церкву і її представник зможе забрати томос – документ, що підтверджує цю незалежність.

Фото: gettyimages

Лілія Ященко

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Завантаження...

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка