PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android

Дружби з Росією не буде: чим обернеться припинення договору

Договір про дружбу з Росією буде припинено – у Верховній Раді проголосували за законопроект. Що передбачав договір, чому його не розірвали раніше та як зміниться життя громадян, розповідають Факти ICTV.

Договор

Верховна Рада проголосувала за президентський законопроект про припинення Договору про дружбу, співпрацю і партнерство між Україною та Росією. Законопроект підтримало 277 депутатів.

Договір про дружбу vs війна

Договір був підписаний в 1997 році в Києві тодішніми президентами Леонідом Кучмою і Борисом Єльциним. Так званий Великий договор містить 41 статтю.

Зокрема у другій статті передбачена територіальна цілісність країн та непорушність кордонів між ними. У 2014 році як мінімум цього положення Росія не дотрималась. Договір, в тому числі, передбачає мирне врегулювання спорів.

Він унеможливлює економічний тиск, а втручатись у внутрішні справи держави вважається недопустимо. Він також гарантує додержання прав людини і основоположних свобод громадян обох країн, що також ставиться під сумнів, враховуючи, що Росія утримує понад 70 українських політв’язнів на своїй території.

Сторони домовились сприяти роззброєнню. Проте у 2018 році Росія провела наймасштабніші  навчання Схід-2018, а Україна з 2014 року нарощує військовий потенціал у зв’язку з війною на Донбасі.

 

Черговий пункт, який ігнорується Росією – захист етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності. На окупованих територіях навчання в школах та університетах проводять російською мовою.

Призупиняємо договір

Договір автоматично продовжується кожні 10 років, якщо сторони не висловлюються проти. Якщо ж одна з сторін захоче його призупинити, вона має сповістити про це іншу не пізніше ніж за шість місяців до кінця десятирічного терміну.

Майже 20 років Великий договір був чинний, але тепер, коли у квітні 2019 стікає десятирічний термін, Україна рішуче націлена його призупинити.

Так, 21 вересня МЗС відправило відповідну ноту Росії з аргументами призупинення договору. В МЗС Росії відповіли очікувано –  це призведе до “колосальної шкоди не тільки російсько-українським відносинам, а й національним інтересам самої України”.

Раніше, 19 вересня президент  підписав відповідний указ. 3 грудня він вніс до Верховної Ради законопроект, який розглянули 6 грудня. Тепер закон повертають на підпис президенту, після чого він набуде чинності.

Чому не розірвали у 2014 році

Україна не денонсувала договір у 2014 році, коли Росія почала грубо порушувати його положення, а припиняє його дію у 2018, коли закінчується десятирічний термін.

Для цього була низка підстав. Зокрема, політолог Олег Саакян каже про незначні правові втрати у зв’язку з припиненням дії договору, а не з його розірванням. Розірвання договору у 2014 році спричинило б негативні для України наслідки:

– Окрім використання цього Російською Федерацією як пропагандиського аргументу для паплюження іміджу України на міжнародній арені, це могло б дати свої ризики в енергетичній сфері, зокрема ядерне паливо для електростанцій. Також є ціла низка інших сфер, в яких ми, на жаль, були критично залежні від російського імпорту.

Більше того, для денонсації договору потрібна чітка причина, нагадує експерт:

– На той момент державні органи влади навіть не були спроможні назвати війну війною і намагались весь час видумати якийсь евфемізм для назви російсько-української війни.

Ну і ще однією причиною, чому питання договору послало зараз, політолог називає виборчий період:

– Зараз всі зірки зійшлись до того, щоб, з одного боку вимушено, а з іншого – через власні політичні потреби, це питання порушити.

Договір – формальність

Договір про дружбу, співпрацю і партнерство став основоположним документом, на основі якого підписувались інші договори з Росією. Зокрема і договір, який передбачає спільне використання Азовського моря  і Керченської протоки.

– Направду, особливо він ні в чому нас не обмежував. Так само, як і ні в чому нам права не розширював. Цей договір – рамковий. Він підписувався, щоб потім під нього розроблялись інші предметні договори по конкретним сферам, – пояснює експерт.

Так, до 2014 року між Україною та Росією було укладено близько 450 договорів. За ці чотири роки Україна почала їх призупиняти або денонсувати. Зараз їх діє лише 314. Саакян додав, що на дії інших договорів розірвання Великого договору не позначиться:

– Наскільки мені відомо, прямо він не вплине, але питання перегляду частини цих договорів повисило в повітрі і так чи інакше буде ініційовано. Якщо не українською стороною, то російською.

Заступник голови МЗС Василь Бондар вже заявив, про наміри розірвати Договір про співпрацю у використанні Азовського моря і Керченської протоки.

Зокрема, розірвання договору дозволить кораблям НАТО зайти у води Азова для тиску на РФ. Поки діє договір, на це потрібна згода обох сторін. Очевидно, що наразі Росія не погодиться на такий крок.

Окрім того, міністр закордонних справ Павло Клімкін зазначив, що найближчим часом буде розірвано ще 40 договорів з Росією.

Що буде з економікою та заробітчанами в РФ

Експерт впевнений, що негативних наслідків розірвання цього договору не буде мати. Він ніяк не позначиться на суспільному житті українців, навіть тих, хто проживає в РФ.

Хоча в договорі і прописані гарантії прав і свобод громадян обох країни, однак вони в першу чергу будуть гарантуватись Конституцією РФ. Так, українці матимуть такі ж права, як і інші іноземні громадяни на території Росії:

– Навіть для громадян, які знаходяться на території РФ. З точки зору права, в них залишаються ті ж гарантії, які на сьогодні у них є. Вони гарантуються їм Конституцією РФ як іноземним громадянам.

Також цей договір не позначиться і на українській економіці. Оскільки з 2014 року Україна значно скоротила експорт в Росію та припинила партнерські відносини:

– Це не є критичним для української економіки. Тим паче, ми і так стоїмо на колії переорієнтування наших ринків роботи. Чим раніше це відбудеться на 100%, тим краще це буде для національної безпеки з точки зору національного виробника. Залежність лишається лише в критичних сферах, як то енергетика.

Підстав для агресії Росії достатньо

Припинення договору може стати додатковою підставою для посилення російської агресії і розгортання широкомасштабної війни. Однак, експерт впевнений, що Росія може знайти будь-яку підставу для атаки і припинення договору не є аргументом:

– Говорити про те, що це (припинення договору, – Ред.) може бути використано – безумовно. Але і без цього, якщо б хотіла, Росія створила б таку ситуацію. Тому ми маємо бути готові до найгірших сценаріїв. Все ж таки ми 5-й рік знаходимось в стані війни.

Таким чином, припинення дії договору стало логічним кроком України, зважаючи на довготривалу російську агресію і грубе порушення положень документа. Продовжувати договір було б цинічно з боку українського уряду.

Читайте: Договір про дружбу з РФ тільки заважає: чого чекати далі Співробітництво в Азовському морі: Україна може розірвати договір з РФ Україна перегляне договірно-правову базу з РФ

Не пролонгація основоположного договору це ще один крок до повного розірвання будь-яких зв’язків з країною-агресором. Це і черговий крок до подальшого перегляду трьохсот інших договорів, частина з яких невигідна для України.  Відсутність договору про дружбу буде позитивним сигналом для закордонних партнерів України, а також додатковим аргументом у міжнародних судах.

Фото: Олег Саакянdreamstime

Лілія Ященко

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Завантаження...

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка