PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android

Вибори президента України: чи можливий сценарій США

Вибори президента в Україні мають відбутись 31 березня. В світлі останніх провокацій Росії, Факти ICTV розповідають про небезпеку втручання у вибори та інструменти, які можуть бути застосовані.

вибори

До виборів президента, що пройдуть 31 березня, залишається все менше часу. Офіційний старт виборчої кампанії назначений на останній день 2018 року – 31 грудня. У зв’язку з цим політологи та експерти готуються до спроб ззовні втрутитись в перебіг та результати  кампанії.

Читайте: Коли вибори президента України 2019

Росія довела, що вміє це робити. Про це свідчать численні заяви спецпрокурора США Роберта Мюллера , який говорить про російський вплив на перемогу Дональда Трампа. Росія застосувала такі інструменти, які навіть американським спецслужбам відразу виявити не вдалось. Тому перед Україною стоїть виклик.

До бою готові

Шукати міжнародної підтримки довго не довелось. ЄС та США готові допомогти у боротьби з пропагандою.

– Україна – експериментальне поле для технологій Путіна. Те, що випробується в Україні, використовується згодом в західних країнах, – твердять українські партнери з Атлантичної ради.

Міжнародні організації на пряму зацікавлені у запобіганні атак, бо такі ж технології можуть бути застосовані і до їх країн.

Відтак була створена робоча група для запобігання зовнішньому втручанню в українські вибори на чолі з Девідом Дж. Крамером. За підтримки фонду Віктора Пінчука експерти з Атлантичної ради, Трансатлантичної комісії з чесних виборів, а також українські організації Stopfakes та центр Разумкова будуть займатись збором та оприлюдненням фактів про зовнішнє втручання.

– Втручання у вибори зовнішнього гравця – неприпустиме. Завдання групи – передбачити і не допустити такі випадки, – наголошує керівник групи Девід Крамер.

Готують підґрунтя вже зараз

Російська агресія в Керченській протоці – це сигнал про початок передвиборчих провокацій проти України, впевнені іноземні експерти з Атлантичної ради. Зокрема Якуб Каленський, керівник групи з дезінформації, попереджає, що Росія буде вдаватись до інформаційних атак вже зараз.

фейкові новини

До виборів залишилось чотири місяці, а тому є загроза, що у суспільстві будуть сіяти сумніви, щодо курсу, який вибрала Україна після Майдану та підривати довіру до чесних виборів. Це матиме так званий ефект “розкладу” – у свідомості народу буде закладеться страх, що результати виборів будуть підтасовані.

– Якщо буде підґрунтя, потім тактична атака матиме сильніший ефект, бо аудиторія вже “підготовлена”, – застерігає експерт.

Масштабні кібератаки проти України

Чому українцям треба бути готовими до масштабних ударів? Бо російські спецслужби вже неодноразово випробовували на нас свої технології. Зокрема здійснювали кібератаки на енергосистеми і урядові організації, чим дестабілізовували ситуацію в Україні.

Починаючи з виборів 2014 року, коли був зламаний сайт ЦВК і фальсифіковані результати. Про помилку відразу заявили та ліквідували, однак інформація вже з’явилась в російських медіа.

кібератаки

Згодом у 2015-2016 роках були масштабні атаки на енергосистеми. Так, відбувались відключення станцій Прикарпаттяобленерго, Київобленерго і Чернівціобленерго, коли сотні жителів міст залишились на декілька годин без світла. Приміром, атака на Укренерго знеструмила правий берег Києва.

Численним атакам піддавались телекомунікаційні мережі Мінфіну, Держказначейства, Пенсійного фонду, що призвело до затримки бюджетних виплат.

Наймасштабнішим залишається вірус Petya.A, що призвів до збоїв в роботі аеропортів, залізниці, ряду урядових структур, ЗМІ та фінансових установ. Досі немає прямих доказів, але у причетності до розповсюдження вірусу підозрюють Росію.

Ситуацією з виборами  стурбовані не лише незалежні експерти, а й уряд. Петро Порошенко заявляв в інтерв’ю німецькому виданню Rheinische Post, що Росія вже почала діяти:

– Це більше, ніж просто стурбованість, що Росія активно втручатиметься (у вибори, – Ред.). За допомогою пропаганди та дезінформації, вони це вже сьогодні роблять. Щодня.

Серйозніше, ніж в США

Виборчий процес України знаходиться під більшою загрозою, аніж США. По-перше, небезпеку створює безпосередня близькість до країни-агресора та спільний кордон. По-друге, п’ятий рік триває війна на Донбасі.

володимир фесенко

– Інструментарій для втручання в українські справи набагато більший, ніж для втручання в американські вибори чи вибори в європейських країнах. Тому що у нас багато спільного в історії, в культурі, майже спільне мовне середовище, – вважає Володимир Фесенко, глава центру прикладних політичних досліджень Пента.

Експерт виділив основні інструменти впливу на Україну, які може застосовувати Кремль під час електорального процесу:

  • Вконтакте та Однокласники. Хоча участь в російських соціальних мережах обмежили, все одно певною мірою українці мають акаунти і спілкуються там. І через них можна впливати;
  • Fаcebook. В соціальних мережах будуть такі ж технологій як і в США, тільки з використанням української специфіки і самих українців (тих, хто буде працювати за російські гроші);
  • Телебачення. В Україні телевізор набагато впливовіший ніж в США. Хоча ми і нейтралізували ризик прямого втручання російських телеканалів в український політичний процес ще в 2014 році, але тези, гасла, аргументацію російських пропагандистів ретранслюють деякі українські політики і журналісти;
  • Війна на Донбасі. Росія може як посилювати “тумблер” війни, так і зменшувати його, граючи з цим. Через це теж можна впливати;
  • Економіка. Зараз вже менше, ніж в 2014, але все одно це можливо. Так, Росія блокує Керченську протоку і не пускає кораблі в українські порти, що спричиняє мільйонні збитки не тільки Україні, а й міжнародним кампаніям.
  • Російські спецслужбовці. Російська агентура, якої багато в Україні, може провокувати різні ситуації всередині країни.

Повністю запобігти втручанню та уникнути атак не вдасться, наголошує експерт:

– Треба бути реалістами, не може бути абсолютних інструментів, які б повністю змогли вирішити конкретну проблему.

Саме тому готовність суспільства до подібних випадків є ключовою у боротьбі проти агресора. Сьогодні сценарій Чорного дзеркала розгортається в нас на очах – віруси, кібератаки, боти, врешті цілі інформаційні війни.

Читайте: Вибори по-чесному: як Україна протидіятиме зовнішнім втручанням Вибори 2019: євродепутат порадив готуватися до протидії дезінформації РФ Зміна закону і переселенці: як пройдуть вибори президента 2019

Географічне положення країни та її політичний курс на Європу стають приводами для зовнішньої агресії сусідньої країни. Напередодні виборів Україна – від звичайного громадянина до головнокомандуючого – готується до чергового удару. Готовність проявляється у військовій підготовці, підтримці влади та міжнародних організацій, вдосконаленні технічних засобів та простій перевірці інформації задля захисту від маніпуляцій.

Фото: Володимир Фесенкоdreamstime

Лілія Ященко

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Завантаження...

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка