PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android

Народний фронт вийшов з коаліції: чи розпустять тепер Раду

Фракція Народний фронт заявила про вихід із коаліції. Вони ініціюють створення нової більшості у Верховній Раді.

На це у депутатів є 30 днів. До цього часу президент не може розпустити парламент.

– Все зроблено для того, щоб нейтралізувати наміри можливого розпуску Верховної Ради. Це політична і юридична технологія для унеможливлення дочасних парламентських виборів, – каже політолог Володимир Фесенко.

Раніше Народний фронт вже заявляв, що не допустить розпуску парламенту і що для цього немає ані політичних, ані юридичних підстав.

– Народний фронт робив усе, аби робота парламенту була якісною та консолідованою. Фракція Народний фронт не допустить і цього року будь-якої дестабілізації роботи ВР, оскільки ми вбачаємо в цьому великий хаос, який загрожує інтересам держави, – заявляв заступник голови фракції Народний фронт  Андрій Тетерук.

Що таке коаліція і чи була вона?

Парламентська коаліція – це своєрідна співпраця між партіями у парламенті задля ефективної роботи. Стаття 83 Конституції України визначає, що для її формування потрібна більшість, тобто не менше 226 депутатів.

У коаліцію нинішнього парламенту Європейська Україна спочатку входили депутати Народного фронту, БПП, Самопомочі, Батьківщини та Радикальної партії Олега Ляшка.

Втім, першою вийшла Радикальна партія – через рік після вступу. А вже у 2016 році лави коаліції покинули Батьківщина та Самопоміч. Залишились лише Народний фронт та БПП, а це 219 депутатів.

– Сьогодні, де факто, зафіксували те, що і так існувало – не було коаліції як такої, вона існувала формально, – каже експерт.

Депутати отримали 30 днів для того, щоб створити нову коаліцію. Втім, чи вдасться їм це? Самопоміч вже заявила, що участі у формуванні нової коаліції брати не буде. Для БПП це теж спірне питання. Експерти кажуть, що їм вигідні дострокові вибори.

Володимир Фесенко стверджує, що сформується нова більшість, чи ні – вже не важливо.

– Протягом місяця з дуже високою вірогідністю у 99% навряд чи можна створити нову коаліцію. Але в цьому насправді немає потреби.

Чи зможе Зеленський розпустити парламент?

Володимир Зеленський як новий президент міг розпустити парламент. Неодноразово про це говорив і він сам, і його радники.

Зробити це треба не пізніше, ніж за півроку до парламентських виборів. Крайня дата – або 27 травня, або 16 червня.

– Тут дискусія. Дехто вважає, що п’ять років повноважень закінчуються 27 листопада – з моменту створення нинішньої Ради. Відповідно, не можна розпускати вже після 27 травня.  Є ще одна версія –16 червня. Бо до 16 грудня має бути завершено процес приведення до присяги нової ВР, – пояснює експерт.

Тепер обидві дати будуть протерміновані. Втім, Володимир Фесенко стверджує, що парламент вже ж можна буде розпустити:

– Прихильники розпуску парламенту можуть посилатись на рішення судів – можна сказати, що коаліція припинила своє існування не сьогодні, а ще у 2016 році або раніше. Відповідно, президент має право на розпуск.

Політолог додає, що треба чекати реакції з боку команди нового президента і самого Володимира Зеленського.

– Його дії після інавгурації продемонструють, чи піде влада на розпуск. Зараз це складніше зробити, чим раніше.

Читайте: Інавгурація Зеленського: хто програв битву, а хто використовує можливості Рада і Кабмін працюватимуть до чергових парламентських виборів - Гройсман Інавгурація Зеленського і розпуск Ради: яким буде протистояння депутатів і президента

Отож, неоднозначні заяви нового президента схвилювали Верховну Раду. Депутати вже продемонстрували, що співпрацювати з Зеленським не готові, спочатку проголосувавши за іншу дату інавгурації, а потім розваливши коаліцію. Тепер відповідь за новообраним президентом.

Лілія Ященко 

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Завантаження...

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка